Тетоважи на месечината: сите значења и дизајни

Прекрасна реална полна месечина

(Извор).

Месечината отсекогаш била протагонист на многу приказни и фантазии. Кој не бил фасциниран да ги види кратерите на Месечината, што се чини дека е лице? Месечината секогаш ќе биде протагонист на многу приказни и ќе продолжи да биде таква во животот на многу луѓе. Месечината е симбол што ќе добие значења во зависност од личноста што ја тетовира, но секогаш ќе биде светлина во темнината.

Во оваа статија ќе зборуваме за тетоважи на месечината и што значат тие, бидејќи ноќната starвезда има стотици различни значења. Покрај тоа, ние ќе ви дадеме идеи за вашата следна тетоважа прилагодена на секое значење за да можете да го пронајдете вашиот идеален дизајн.

Магнетизмот што го чувствуваме за Месечината

Волците се тесно поврзани со Месечината

Месечината е дизајн на тетоважа на кој и мажите и жените долго време се привлекуваа и тоа ќе продолжи да биде така како што е без сомнение за екстремна убавинаНа Тоа е тетоважа која отсекогаш била популарна и ќе продолжи да биде и тоа е дека не можете да направите грда тетоважа кога Месечината е протагонист.

Двојка со тетовирано сонце и месечина

Месечината, верен придружник во спротивност со нашиот крал, пријател и непријател ... светлината во темнината, мотив на многу митови каде што човештвото отсекогаш давало некаква моќ на енергијата на месечинатаСекогаш ќе биде елемент од нашиот живот што не смееме да го пропуштиме да се чувствуваме комплетно со нашата околина.

Значење на тетоважи на месечината

Тетоважа на Месечината и волкот на градите

Месечината, како протагонист во тетоважите, дава многу од себе, и за својот изглед и за многу значења што може да ги имаНа Следно, ќе разговараме за најшарените и ќе ви дадеме идеи за вашата идна тетоважа.

Биланс

Тетоважа Јин и Јанг со сонце и месечина

(Извор).

За многу луѓе сонцето ја претставува енергијата на мажите, а месечината женска странаЗатоа многу пати во тетоважите месечината се комбинира со сонцето. Тоа е симбол на природната рамнотежа на нештата: темнина и светлина, маж и жена, маж и жена. Кога овие елементи се спојуваат, тие додаваат рамнотежа и постои хармонија во светот.

Тетоважи на сонце и месечина

Иако типичната мода од деведесеттите години на соединување на сонцето и месечината поминаПостојат и други интересни начини за искористување на оваа тетоважа, на пример, споделена со некого или со поделикатен дизајн, инспириран од мандали.

Еден од најпопуларните примери во овој поглед, на пример, се тетоважи инспирирани од јин и јанг и кои ги имаат сонцето и месечината како протагонисти.

Фази на Месечината

Фазите на месечината во црно -бело

Наместо тоа, Месечевите тетоважи, исто така, можат да бидат независни без потреба од тетовирање на сонцетоНа Самата Месечина има многу различни значења, иако можеби едно од нај curубопитните е ова за фазите на Месечината, кои се сметаат за симбол на бесмртноста, преродбата и темната страна на животот. Природа.

Фазите на месечината во боја се многу оригинални

Како тетоважа, фазите на месечината обично се прикажуваат црно -бело ако се следи пореален стилНа Сепак, тие исто така изгледаат одлично по боја, и во вертикални дизајни кои, на пример, ја зафаќаат целата подлактица или нога.

Племенска месечина

Месечината инспирирана од племиња има многу интересно значење поврзано со врската со земјата и природата на тетовираната личност. Волкот што го придружува овој дизајн дополнително ја зајакнува оваа симболика. Иако во тетоважа племенските дизајни имаат тенденција да бидат претставени со црно мастило, како што можете да видите во друга боја, тие исто така изгледаат одлично и добиваат деликатес.

Волците и месечината

Волкот завива на тетоважата на месечината

Античка американска легенда вели дека волците се задолжени да ја надгледуваат вечерната starвезда (односно, Венера), можеби поради тоа, и поради неговите ноќни навики, ова животно е толку тесно поврзано со Месечината. Покрај тоа, на англиски јазик првата полна месечина во годината е позната како волчица.

Геометриска тетоважа на волк и месечина

Без сомнение тоа е многу популарен дизајн и многу богато со значење што изгледа одлично во многу различни дизајни, или со волк во реалистичен стил, давајќи поголема тежина на Месечината, во боја, во црно -бело за да добие во драма ...

Растечка месечина и растечка месечина

Дискретна месечина на зглобот

Фазите на месечината исто така Тие се многу богати во однос на симболитеНа На пример, полумесечина има симболика поврзана со нови можности, раст и одење некаде. Напротив, опаѓачката месечина е поврзана со крајот на една фаза и почеток на друга фаза.

Тетоважите на месечината се многу кул во мали димензии

Овие тетоважи изгледаат одлично со едноставни форми кои се состојат од фазата што сакате да ја претставите за да му ја дадете целата важност што ја заслужува.

Невообичаено со месечината

Тетоважите Unalome исто така претставуваат месечини

Веќе зборувавме во други прилики за невообичаеното, тоа претстава за виталниот и духовниот пат на секој од нивНа Кога се комбинираме со месечина, исто така многу моќен симбол на хиндуизмот, ја пренесуваме пораката дека овој духовен пат се следи со цел да се постигне чисто и вистинско просветлување.

Несекојдневен со цвет на лотос и месечина

Во таква тетоважа Месечината изгледа одлично и во боја и во црно -бел дизајнС all зависи од тоа дали сакате да му дадете на дизајнот попозитивен и впечатлив допир или претпочитате да биде прилично деликатен и дискретен, во тој случај тенките црни линии се најдобрата опција.

Месечина со фаќач на соништа

Иако тие не се поврзани со некое посебно значење, сонувачите на соништа со месечина се многу кулНа Месечината е едноставно поврзана со фаќачот на соништа затоа што фаќачот за соништа треба да дејствува додека спиеме, оставајќи ги добрите соништа и среќната среќа да поминат и фаќајќи ги кошмарите. Во тетоважа, сложениот дизајн на фаќачот на соништа потсетува на мандали, што може да доведе до прекрасен, сложен и многу деликатен дизајн.

Морнар Месечината

Тетоважа на морнарска месечина, месечина воин

Иако тоа не е значење само по себе, тоа го прави е симбол на цела генерација израсната во деведесеттите години, можеби затоа тетоважите на Sailor Moon се толку популарни. Овој дизајн е речиси задолжителен да се направи во боја, не само затоа што резултатот сигурно ќе биде многу среќен, туку и да ги претставува воините (или воинот што најмногу ве претставува) со нивната водечка боја, како во оваа прекрасна тетоважа „Морнар Меркур“.

Најмалку метафорична месечина

Најреален поглед на Месечината

И завршуваме со најмалку метафорична месечина, односно онаа е околу 384.400 километри одовде, одличен пример за оние кои се убители на астрономијата, научната фантастика или историјата. Изберете да го придружувате со астронаут или ракета и црно -белиот дизајн да му даде драма и тоа ќе биде едноставно спектакуларно.

Гледате дека тетоважата на месечината ќе зависи од тоа како сакате да ја направите тетоважата, има и такви кои тетовираат половина месечина со мачка, додавајќи лилјаци, птици, starsвезди или облаци. Има толку многу дизајни за тетовирање на месечината што е подобро да ги видите сами и да изберете оној што најмногу ви се допаѓа за вашиот дизајн. Кажете ни, има ли некое значење на Месечината што особено ве привлекува? Дали имате тетоважа со овој елемент како главен лик? Што значи тоа за тебе?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.