Египетски тетоважи за очи или око на Хорус

Ако сакате симболи во тетоважите, тогаш ќе го обожавате египетско око или исто така се нарекува око на хоросот. Општо, сите египетски тетоважи секогаш го будат нашиот дел од верувањето. Се разбира, тие имаат одличен симболичен карактер што ја претставува културата што ја живееле на интензивен начин.

Преку дизајни, симболи и фигури, можеме да се приближиме малку до она што Египќаните сакаа да ни го пренесат. Денес ќе го сториме тоа преку египетското око или Хорус, како што е добро познато. Тој е еден од најпознатите и најатрактивните, можеби затоа што е нешто дискретно и дека можеме да се прилагодиме на сè тип на дизајни.

Што значи египетското око или окото на Хорус?

Општо кажано, можеме да кажеме дека египетското око претставува мудрост и знаење. Се разбира, покрај тоа има и други значења. Мора да запомните дека е одлично талисман против злото око. Покрај тоа, тој ни пренесува здравје и просперитет. Ако го истетовираме овој симбол, тоа е причина за сила и верување истовремено. Значи, амулетот служел за живите, но исто така и за мртвите, за да се спречи распаѓањето на телото.

Египетска симболика за очи

Се разбира, сега кога знаевме што значи окото на тетоважата Хорус, мора да знаеме од каде потекнува оваа симболика преку легендите. Овој симбол претставуваше Сокол Бог Хорус. Во битка го загуби десното око. Битка во која сакав се одмазди за смртта на неговиот татко Озирис. Кога борбата завршила, тие му го вратиле окото на Хорус, иако на делови, но тој му го посветил на својот татко и со змија ја покрил раната на лицето. Значи, сега го разбираме малку повеќе тоа значење на заштитата и сакралните аспекти.

Легенда за египетското око

Во рамките на симболиката, исто така, потребно е да се потенцира нешто друго освен она што го вели легендата. Нешто што, се разбира, е важно кога станува збор за тетоважа со ова тип на симбол. Начин на кој треба да разбереме сè што е скриено. Кога окото на Хорус беше вратено, тоа беше на парчиња. Вкупно 6 парчиња, но секое од нив го имаше своето значење.

 • Лева страна на окото: Овој дел претставува мирис.
 • Круг околу очите: Централниот дел на окото, има своја претстава во видот или видот.
 • Горна линија: Линијата веднаш над кругот претставува мисла.
 • Десен дел: Празното место од десната страна на окото ќе го претставува увото.
 • Закривена линија: Друг суштински детал во овој вид симбол е закривената линија. Па, ова ќе биде оној што претставува вкус.
 • Права линија: Само под окото се разликува и друг вид на линија. Во овој случај тоа е малку исправено и помало од претходното. Па тука допирот е симболизиран со него.

Значи, како заклучок, сите сетила ќе бидат вклучени во окото Хорус. Тоа е комбинација од сите нив. Оттука и чувство на заштита да бидат поразвиени во него. Мистична комбинација на значења, но со многу легенди и историја.

Дизајни на око на Хорус

Сега кога знаеме сè што ни треба, треба само да уживаме во такви разновидни дизајни со кои смета. Може да го задржите оној што се појавува во црно мастило и со едноставни линии. Деликатен и суптилен начин да носите толку многу симболика на вашата кожа. Од друга страна, секогаш можете да се одлучите за пореални модели со човечки форми. Бојата може да биде присутна и во тетоважи како овие. Ниту, пак, мора да носат секогаш иста форма или да го украсуваат истиот дел од телото. И рамената и тилот или грбот Тие можат да бидат совршени места, без да се заборават рацете или нозете.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)