Тетоважи на пиратски брод: најдобри идеи за да ве тетовираат

Поморски тетоважи на раката

(Извор).

Еспронкеда, поет со душа на пират, во една од своите песни рече: „Мојот брод е моето богатство, мојот бог е слободата, мојот закон, силата и ветерот, мојата единствена татковина е морето“. Затоа не е чудно што тетоважите на пиратски бродови се дизајн со многу игра.

Денес ќе видиме не само што значат овие неверојатни тетоважи на пиратски брод, туку ќе ви дадеме и многу идеи така што на вашиот дизајн најмногу му завидуваат во седумте мориња. И ако сте оставени да сакате повеќе качување и грабежи, не заборавајте да ја погледнете оваа друга статија од пиратски тетоважи. ar!

Што симболизираат тетоважите на пиратски брод?

Како што рече Еспронцеда во неговата „Пиратска песна“, бродот на овие озлогласени авантуристи е моќен симбол на слободата: на крајот на краиштата, пиратот го остава настрана поредокот на општеството да живее егзистенција без закон, сложено, полно со опасности и во кое секако прекршува закони (не за џабе го остави редот на страна и го прифати хаосот) . Пиратот ги прифаќа сите овие жртви со радост и изопачено чувство за чест, пиејќи, крадејќи од други бродови и барајќи скриени богатства.

Пиратски брод во шише, внатрешна слобода

(Извор).

Е слободно постоење, без врски, во кое бродот, а со тоа и екипажот, се единственото семејство на пиратот, што му овозможува да продолжи да плови по морињата во потрага по богатство и рекет.

Дали мислите дека сето ова што штотуку ви го кажавме ве засега? Дали водите хаотично, слободно и номадско постоење? Дали ја прифаќате филозофијата на живеење во моментот? Тогаш, без сомнение, овие тетоважи се идеални за вас.

Идеи за тетоважа на пиратски брод

Папагалите и черепите се неуморни придружници на пиратите

(Извор).

Би можеле да се рашириме на најпознатите пиратски бродови (како што се црн бисер, На Olоли Роџерс или авантура), но вистината е дека не е важно кој брод ќе го изберете, сите тие изгледаат одлично во тетоважа. Еве еден куп идеи:

пиратски брод со череп

Има многу пиратски бродови со черепи, всушност, можете да изберете многу дизајни кои го вклучуваат овој елемент (како и да го вклучите, ќе биде јасно дека се работи за пиратски брод, а не за катамаран полн со туристи кои се упатуваат кон Ибица). Најнормално е да се стави череп на знамето, иако исто така е многу кул што му дава маѓепсан допир, со скинати едра и огромен череп на трупот на бродот. Во секој случај, она што го повикува овој дизајн е црно-бело и реалистичен стил.

вселенски пирати

Насекаде има пирати, а не само од седумте мориња живеат овие криминалци: еден од најпознатите пирати, барем за некои генерации, е капетанот Харлок. Неговиот брод Аркадија е нешто поразлично од она што сме навикнати да го гледаме кај пират, бидејќи е вселенски брод наместо брод, но знамето со черепот е неповторливо.

Пиратски брод нападнат од октопод

Или кракен, или џиновска лигња...има многу опасности од моретои пред да се одлучите за здодевниот скорбут, недостатокот на вода за пиење, борбите или плимните бранови, подобро е да го комбинирате вашиот пиратски брод со многу голем ѕвер, ако може со пипала, што потсетува 20.000 XNUMX лиги на подводни патувања, тој филм за пиратите од Дизни или последната сцена на Малата сирена.

За да ја добиете целата драма што можете, одлучете се за црно-бел дизајн и со одредена големина што овозможува секакви детали. Вклучува бура со молњи и громови кои даваат импресивна игра на светлина и сенка и тоа е тоа. Запомнете, пиратите секогаш одат со полн живот!

проколнати кормилари

Черепот е еден од суштинските пиратски симболи (заедно со шишиња со рум и ковчези полни со дублони од некој шпански галеон потопен на брегот на Карибите), па ако сакате пресврт кој ја следи природата на силеџиите на пиратите, можете да се одлучите за дизајн кој вклучува кормилар со скелет. Нормално, тука водечката улога ја презема возачот на бродот, од кој се гледа само кормилото.

Повеќе опасности и авантури

Ако октоподите не ви се нешто и сакате да прикажете цела пиратски сцена во вашиот дизајн, можете да се инспирирате од парчиња како ова: бродот застана во лагуна на портите на мистериозен остров со череп и ајкула кои пловеа низ длабочините. Сепак, имајте на ум дека таков дизајн бара значителен простор, па затоа се препорачува да го прашате вашиот уметник за тетоважи.

Традиционална тетоважа со пиратски брод

Не го забораваме таткото на сите стилови на тетоважи, и секако еден од оние кои најдобро се прилагодуваат на пиратската тема. Традиционалниот стил е вистинско чудо со кое можете да си играте и со бојата, па дури и со постер со фраза (ако е можно, изберете нешто поврзано со сцената, а не фраза од Mr. Wonderful, ако не сакате One- Окото Вили се меша во неговиот гроб).

пирати и акварели

И ние не одиме премногу далеку од бојата бидејќи изненадувачки акварелот е стил кој одлично се вклопува со оваа тема., можеби поради динамиката и движењето што го обезбедуваат прскањата. Се разбира, изберете светли бои кои одлично се вклопуваат со идејата за слобода што ја пренесуваат пиратите.

Тетоважите на пиратски брод се многу кул и исто така имаат едно од најдобрите значења, нели? Кажете ни, дали носите некое парче инспирирано од пиратскиот свет? Како за? Што симболизираат за вас морето и пиратски бродови?

Фотографии од тетоважа на пиратски брод


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.