Тетоважи на пијано, идеи со многу ритам

Зглобот е едно од местата каде што најдобро изгледаат едноставните тетоважи на пијано.

(Извор).

Може да имате многу страсти во животот, а музиката секако е една од најпопуларните, па оттука и зошто Тетоважите по пијано се толку популарен дизајн меѓу музичарите и љубителите на музиката.

Тетоважите по пијано исто така имаат многу можности. Без разлика дали е тоа со цело пијано, комбинирано со други елементи како ноти или музика, па дури и со песна за пијано, подолу ќе видиме со кое значење тие можат да се поврзат и како да ги искористиме. И ако не сакате да пропуштите никаков удар, ви ги препорачуваме и овие мали музички тетоважи.

Какво значење имаат тетоважите по пијано?

Навистина не треба премногу да размислувате за значењето на тетоважите по пијано, бидејќи значењето што го имаат е едноставно да ја покажат љубовта на тетовираниот кон музиката, а поконкретно кон овој музички инструмент.

Многу забавен пресврт е да се интегрира познатиот Клучен збор Cat во дизајнот

(Извор).

Исто така, раните пијана се нарекувале пијанофорте, што е портманто на италијанските термини пијано („меко“) и форте („силно“)., бидејќи беше инструмент способен да ги произведе најделикатните и најсилните ноти. Оваа способност за репродукција на различни интензитети на звуци ги диференцираше раните пијана од слични жичени инструменти како што е чембалото. Како што можете да видите, тоа е уште едно од можните значења на овој прекрасен инструмент, кој во комбинација со неговите црно-бели клучеви може да симболизира две спротивности во едно.

идеи за тетоважа на пијано

Тетоважите по пијано одат далеку, во зависност од тоа како сакате да го одразите вашиот однос со овој инструмент, едноставно свирење на копчињата или чувството на музичка динамичност што доаѓа со свирењето. Еве неколку идеи:

Едноставна тетоважа со пијано

Една од најчестите тетоважи со овој музички инструмент како протагонист е да се поедностави пијаното додека не биде толку едноставно за да изгледа убаво насекаде. Така, можете да се одлучите и за цело пијано или само парче (најчести се копчињата и клупата каде што седи пијанистот). Во првиот случај, дизајнот во стилот на скица е многу кул за да му даде повеќе движење на парчето, додека во вториот е особено важно да се внимава да се осигура дека копчињата се добро пропорционални.

Местото каде најдобро се вклопуваат овие тетоважи, како што кажавме во други прилики, мора да биде тесен и да обезбеди природна рамка за парчето. На пример, овие едноставни тетоважи изгледаат одлично на рачниот зглоб, подлактицата или глуждот, додека поголемите тетоважи изгледаат одлично на градите.

меланхоличен пијанист

Иако во овој пример пијанистот има тажен став, сè ќе зависи од вашиот однос со клавирот за да го претставувате на еден или друг начин. Така, ако имате комплициран однос со клавирот, најдобро е да се одлучите за ваква двосмислена фигура, додека ако се чувствувате еуфорично кога свирите, друг тип на пијанист ќе биде подобар.

Инспирирајте се од луѓето околу вас, дури и од учител што го цените, за вашиот пијанист да биде единствен. Патем, како што можете да замислите, стилот што најмногу одговара на овој тип на дизајн е реален.

пијано и машина за пишување

Дали сакате да пишувате и да свирите пијано во исто време? Па, вашата работа е веројатно тетоважите на пијано и машина за пишување. Иако на прв поглед тие се два елементи кои изгледаат како да немаат многу врска меѓу себе, вистината е дека тие имаат некои заеднички работи кои им обезбедуваат многу љубопитна заедничка нишка. На пример, и двајцата прават музика и двајцата имаат клучеви. Нешто друго? Секако, тие изгледаат одлично заедно во тетоважа!

Тетоважа со пијано со други инструменти

Пијаното не само што може да оди сам во тетоважата, делото може да биде одлично придружено и со други музички инструменти. Тоа е многу погодна тетоважа за членови на оркестар и, за разлика од она што ќе го гледате во текот на статијата, малку боја изгледа одлично на неа. Можете исто така да го комбинирате дизајнот и да ги споите различните инструменти со нотите што произлегуваат од секоја од нив или со партитура.

геометриски пијано

Тетоважата со пијано инспирирана од геометријата е исто така прекрасна и и дава поспецијален пресврт, подалеку од тетоважите во поромантичен стил (т.е. со цвеќиња, музички ноти и многу сјај) што ги гледавме. Овие типови на тетоважи подобро прифаќаат средна големина, а местата како што се раката или ногата може да се користат за да се направи вертикален дизајн кој уште еднаш ќе го разликува нашиот дизајн од останатите.

Тетоважа со пијано и рози

Но, ако ви се допаѓа атмосферата на Ричард Клајдерман, односно росни цвеќиња, пастелни и избледени тонови и најромантичната страна на музиката, тетоважите со пијана и рози се за вас. За да ја направите тетоважата што е можно повпечатлива, одлучете се за реалистичен стил и прикажувајте само детали од пијаното, на пример, копчињата. Што се однесува до бојата, без сомнение најмногу ви одговара црно-белото, најмногу со малку црвено доколку сакате повеќе да го истакнете цветот.

Овој инструмент со партитура

Завршуваме со друга идеја, и многу вообичаена тетоважа со овој инструмент, но не помалку интересна за тоа: пијано со партитура. Со цел вашата тетоважа да биде најоригинална, погрижете се за елементите како што е изгледот (водете се според идеите кои штотуку ги дадовме), но и содржината на партитурата. Изберете песна што е најпосебна за вас, па дури и песна што сте ја напишале сами.

Тетоважите по пијано се еден од најубавите начини да ја покажете вашата љубов кон овој музички инструмент. Кажи ни, дали свириш на пијано? Дали има парче што сакате да го доловите во тетоважа? Дали ви дадовме идеи или мислите дека сме пропуштиле?

фотографии од тетоважа на пијано


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.