Самоа тетоважи, античка историја

Самоа тетоважи

На тетоважи Самоаните гледаат директно на потеклото на тетоважите: се чини дека дури и самиот збор потекнува од „татау“ од Самоа, со што историјата на овие тетоважи сигурно ќе биде возбудлива и многу интересна.

Ако сакате да дознаете повеќе за историјата и традициите на тетоважи Самои, ја подготвивме оваа статија за да ја задоволите вашата curубопитност, затоа прочитајте!

Легендата за Самоа тетоважи

Самоа тетоважа на лице

Легендата вели дека две сестри близначки Тилафаига и Таема пливале од Фити до Самоа со корпа полна со материјали за тетовирање и пеејќи песна во која тие тврдат дека само жените можат да прават тетоважи. Но, на патот, тие видоа школка и се гулабја да ја бараат, и кога излегоа од водата, песната се смени: сега само мажите можеа да прават тетоважи.

Етимологија на „татау“, оригинална форма на зборот „тетоважа“

Самоанскиот збор „татау“ се однесува на многу работи, вклучувајќи го и звукот на алатките што ја погодуваат кожата (та, та ...), ономатопејско потекло на зборот што исто така може да се однесува на удирање, рамнотежа или дури и почитување. „Татау“ е, значи, збор со многу значења и многу богат, покрај тоа што е „мајка“ на зборот „тетоважа“.

Како се правеа тетоважи на Самоа?

Самоа тетоважи назад

Самоа тетоважите ги правеле тетоважа уметник и неговите двајца асистенти на многу болен начин. Овие ја затегнаа кожата на истетовираните и ги исчистија остатоците од крв и мастило или му помогнаа на мајсторот уметник за тетовирање во се што му требаше.

Во културата на Самоа, тетоважите се сметаат за обред (како и во многу други култури), што го прави многу посебен настан. и многу ритуализирано во кое учествувало и семејството, кое охрабрувало или пеело на безбедно растојание.

Историјата на тетоважите на Самоа е многу интересна, нели? Кажете ни, дали имате ваква тетоважа? Дали би сакале да носите еден? Запомнете дека можете да ни кажете што сакате, тоа е многу лесно бидејќи треба да ни оставите коментар!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.