Тетоважи со триаголници, скоро свети и многу кул

Тетоважи на триаголник

На тетоважи со триаголници Тие се неверојатни: елегантни, имаат тенденција да бидат мали по големина и многу дискретни, иако и тие не се косат со спектакуларноста.

Ако некогаш сте се запрашале за симболиката на тетоважи со триаголници затоа што размислуваш да станеш еден, продолжи да читаш!

Три е магична бројка

Тетоважи со рака на триаголници

Три е бројка што се смета за света од почетокот на времето.: Три се божества кои го создаваат светот според бројни култури како што се грчката, египетската или феникијката. На три начини го делиме времето: сегашност, минато и иднина. Три дела ги имаат традиционалните приказни: вовед, средина и крај. Понатаму, во христијанството постои и Света Троица. И се вели дека човечкото суштество е составено од три елементи: тело, ум и душа.

¿Каква врска има бројот три со тетоважите во триаголник? Па, триаголникот е претстава на овој свет број, со она што вашата тетоважа може да го покажува најсветиот начин на претставување на човечката мисла и постоење, начинот на кој го замислуваме светот.

Триаголници нагоре, триаголници надолу

Тетоважи на теренот на триаголници

При изборот на вашиот дизајн, запомнете го тоа ориентацијата на триаголникот исто така може да даде индиции за тоа што се обидувате да пренесете.

Така, триаголник со точката свртена нагоре (традиционално поврзана со мажественост, оган и воздух) може да означува стабилност, сила и издржливост; додека триаголниците со точката свртена надолу (традиционално поврзана со женственоста, земјата и водата) означува спуштање во духовниот свет.

Се надеваме дека овој напис ви даде преглед во симболиката на тетоважите во триаголник. Кажете ни, дали имате тетоважи од ваков стил? Дали ја знаевте нејзината симболика? Кажете ни што сакате оставајќи ни коментар, знаете дека ќе сакаме да ве читаме!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.