Тетоважи на јапонски, научете да ги разликувате

Јапонски тетоважи

На тетоважи на јапонски тие често се опција да се напишат имиња и зборови со кои имаме посебен афинитет. Меѓутоа, ако не се информираме добро, можеме да завршиме со грда или лошо напишана тетоважа ...

Зошто ние го подготвивме овој напис на тетоважи на јапонски со кои ќе ве научиме да ги разликувате двата слогови на овој јазик и кањите.

Елеганцијата на хираганата

Јапонски ликови Тетоважи

Хирагана е првиот слоговник што јапонците го учат. Сметана за наједноставната од трите, ја измислиле жените од оваа земја кога немале пристап до пишување. Хираганата е составена од 46 карактери кои формираат слогови (освен звукот n, што оди сам). Тие немаат идејна вредност, туку фонетска, и се користи не само за формирање цели зборови, туку и како честички што ги придружуваат глаголите, придавките ...

Катаканата, странскиот слоговник

Катакана е другиот слоговник на овој јазик и една од theвездите на тетоважите на јапонски ако сакате да го напишете вашето име, на пример. Со повеќе нагли и квадратни потези, употребата на катакана е да се препишат странски зборови и ономатопеја. Сепак, спротивно на она што може да изгледа, катаканата е измислена одамна, во XNUMX век, од парчиња кинески карактери.

Канџи, ликови од другата страна на морето

Големи јапонски тетоважи

Конечно, кањите се третата скрипта што можете да ја разликувате во јапонските тетоважи. Увезени од Кина, на јапонски канџи се цел свет: Тие не само што служат за пишување многу зборови, туку и соодветни имиња и, ако тоа не беше доволно, можете да го изговорите на многу различни начини! За разлика од хирагана и катакана, канџиите имаат концептуална вредност (со кои понекогаш е можно да се заклучи нивното значење, но не и како се изговара).

Се надеваме дека овој водич ќе научи да разликува тетоважи на јапонски јазик. Кажете ни, дали имате тетоважа на овој јазик? Известете ни во коментарите!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.