Тетоважи од Мактуб, прекрасен арапски збор

Тетоважи на Мактуб

(Извор).

На тетоважи од мактуб се базираат на прекрасен арапски збор, со длабоко значење, идеално за трезвено и мало парче.

Ако сакате точно да го знаат значењето на овој збор и како да го искористат тоа во а тетоважа, Го гледаме подолу!

Мактуб, две можни значења во едно

Цртеж за тетоважи Мактуб

Зборот мактуб Може да се напише на два начина на арапски јазик, а двата начина имаат две различни значења, но многу еднакви едни на други. Како прво, имаме „مكتوب“, што буквално значи „е напишано“, но се користи и во контекст на испраќање писмо, на пример.

Второто значење е многу подлабоко. نصиб има многу повеќе слично значење со „судбината“. Како и во претходниот случај, тоа буквално значи „пишувано е“, но во реалноста се однесува на фактот дека сè е напишано, односно не треба да се чувствуваме вознемирени за иднината затоа што сè ќе дојде, иако понекогаш патот не е она што го очекувавме.

Како iosубопитност, две дела го користеле овој збор на арапски јазик и неговото значење: Мактуб, филм од 2011 година за човек кој се спријателува со тешко болно момче и книга од Пауло Коеhoо.

Како да го искористите тоа во тетоважа?

Тетоважите со мактуб обично ги следат истите упатства како и тетоважата со какви било зборови, иако со разлика, бидејќи ќе мора да се запрашате дали сакате да го напишете зборот со нашата азбука или со арапски. Другите дури избираат да ги мешаат двете.

Во секој случај, овие тетоважи изгледаат особено добро во едноставни и мали дизајни, дискретно, чие значење може да се искористи во време на неволја како збор на утеха или дури и да се рецитира како мантра, како и да му се покаже на светот нашето витално држење на телото.

Тетоважите со мактуб се прилично кул, нели? Кажете ни, дали имате ваква тетоважа? Што мислите за неговото значење? Кажете ни сè што сакате во коментарите!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.