Тетоважи од Охана, семејството Хаваи

Тетоважа од Охана

(Извор).

Можеби сте чуле за тетоважи Охана, или барем терминот Ohana, што да се однесува на семејството во хавајската култура.

На тетоважи Охана се заснова на овој концепт, кој има многу длабоко и интересно значење. Откријте со читање на овој напис!

Етимологијата на тетоважите во Охана

Охана Таро Тетоважи

Таро, оригиналното растение на зборот „семејство“.

Етимологијата на зборот Ohana, што значи „семејство“, се наоѓа особено во оха, тоа е коренот на таросот, растение што го одгледуваше хавајскиот народ илјадници години и дека тоа претставува основен дел од нивната исхрана (всушност, тие го нарекуваат „стап на животот“). Така, зборот семејство потекнува од зеленчук што служел како издршка за овој народ илјадници години, од кој се извлекува големото значење на семејството за оваа култура.

Покрај тоа, Хавајците не само што го разбираат семејството како крвни сродници, туку и сите оние пријатели што ги сретнавме на патот и на кои можеме да сметаме многу важен дел од нашиот живот.

Семејни тетоважи

Го гледате тоа Ако сакате да бидете инспирирани од тетоважите во Охана за вашето следно парче, тоа ќе биде затоа што верувате дека семејството е од витално значење и сакате да го овековечите на вашата кожа.. Може да се инспирирате од традиционалните хавајски мотиви или да изберете да го истетовирате зборот во племенски стил. Во овој случај, црно-белиот дизајн може да изгледа одлично.

Покрај тоа, Ако сакате да му дадете забавен шмек, можете да ги додадете Лило и Штич, протагонисти на истоимениот филм на Дизни, во кој концептот на семејство е исто така основен. Ако се одлучите за дизајн на боја, тоа ќе биде убаво.

Тетоважите во Охана се однесуваат на семејството, еден од најважните концепти за хавајската култура. Дали имате тетоважа инспирирана од овој концепт? Кажете ни во коментарите!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.