Тетоважи со симболот Ом, духовност на кожата

Ом симбол со кана

Кога бараме дизајн за тетовирање, освен ако веќе не сме јасни што сакаме, се потпираме на нешто што многу ни значи, како симболот Ом. И не можеме да заборавиме дека ќе го носиме цел живот на нашата кожа, па затоа мора да биде нешто дека навистина достигнува до нас и дека тоа не е само естетско.

Затоа денес ќе разговараме за многу длабок, популарен и инспиративен симбол со многу различни можности, како што ќе видиме подолу. Навистина, зборуваме за тетоважи со симболот Ом. Патем, ние исто така препорачуваме да ги разгледате во врска со овој напис на јога тетоважи, комплетен список за инспирација.

Значење на тетоважи Ом

Ом симбол придружен со цвет на лотос и необичен

Како што рековме, еден од најтетовираните симболи е Ом. Тоа е една од најсветите мантри на дарманските религии, го симболизира божествениот Браман и целиот универзум. За хиндусите тоа е исконски звук, потекло и принцип на повеќето божествени и моќни мантри, зборови или звуци. Во симболот Ом, ние сме пред суштинското. Од друга страна, тоа значи единство со највисокото, возвишеното, соединување помеѓу духовното и физичкото. Тоа е светиот слог, звукот од кој доаѓаат сите други звуци.

На ниво на тетоважи, тој нуди некои посебни дизајни, кои се неговото духовно потекло, и неговите три кривини значат свест за човечкото суштество и сите физички појави. Точката на симболот значи највисока состојба на свест, тоа е единство, тоа е сила.

Всушност, изговорот на слогот Ом е поврзан со три главни значења тоа опфаќа сè што само кажавме. Така, имајќи предвид дека оригиналниот изговор изгледа повеќе кај М.:

 • La a тоа го симболизира почетокот, создавањето што го зголеми Брама, богот творец.
 • La u тоа е продолжение на животот, отелотворено од богот Вишну.
 • И, конечно, m тоа е симбол на Шива, богот уништувач.

Овие три богови го отелотворуваат тримурти, тројство на богови кои ја одржуваат рамнотежата на светот, и тоа отелотворува друго од крајните значења на симболот Ом, рамнотежата што е неопходна за постоењето на целото.

Каде го наоѓаме овој симбол?

Ом симбол тетоважа на рачниот зглоб

Симболот Ом е добро познат на сите, иако тој дојде на Запад релативно неодамна. Пред тоа беше многу присутно во главните религии во Индија, хиндуизмот, будизмот и јаинизмот, каде е вообичаено да се најде и во сакралните текстови, како во зградите, скулптурите и сите видови места каде што сакате да го предизвикате неговото значење. Покрај тоа, може да се напише на многу различни начини, било да е на санскрит, тибетски, корејски ... што го прави идеален за тетоважи со текст.

Ом на глуждот

Тука дојде од 60-тите години на минатиот век, заедно со јогата, кога имаше духовен бум што ги зафати сите работи што доаѓаа од истокот, а особено од Индија.

Им идеи за тетоважа симбол

Како што видовте во претходниот дел, да се истетовира симболот Ом значи, како општо правило, дека нашата тетоважа оди подалеку од она што е естетска тетоважа.

Мал ом

Мала тетоважа Ом

Една од многуте форми што може да ги има тетоважата што се одликува со овој симбол е многу мала големина. Да се ​​биде толку чист и елегантен симбол, изгледа одлично, покрај тоа што е толку мал, изгледа одлично на сите видови места како контрапункт: на зглобот, прстите, глуждот ...

Цела мантра

Ом придружена со мантри е исто така фантастична идеја

Не само што луѓето живеат од Ом, ако сакате да го придружувате со нешто друго, Можете да изберете да истетовирате цела мантра која го има овој симбол како протагонист. Бидејќи има толку многу азбуки во кои може да се запише, изберете ја онаа што е најповрзана со мантрата што ви се допаѓа. Секако, проверете дали е добро напишано!

Ом на градите

Кружниот облик на Ом изгледа одлично на многу места. Градите се едни од најнеочекуваните. Без разлика дали е придружена со мантра, како на фотографијата, или сама, одлична идеја е да постои и мандала присутна за да и се даде длабочина на композицијата. Играјте со сенките и текстурите (тенки или дебели линии, точки…) за да го направите дизајнот хипнотички.

Ганеша, богот на слоновите

Ганеша на челото го носеше симболот Ом

Друг од големите протагонисти во тетоважите со симболот Ом е богот Ганеша, кој е син на двајца богови што ги споменавме погоре. Овој бог со глава на слон, за кого се заслужни дека помага во отстранувањето на пречките, е тесно поврзан со симболот Ом. Всушност, неговата мантра е oṃkārasvarūpa, „Ом е нејзината форма“ бидејќи се верува дека е физичката форма на идејата зад симболот.

Тетоважа со Ганеша на грбот

Тетоважите со Ганеша се многу кул на сите начини, без разлика дали се во боја, црно-бело, детални или карикатурирани, иако секогаш постои тенденција да се стави симболот Ом на неговото чело. Искористете ја можноста да ја истакнете, на пример, со тетоважа целосно во црно-бело, но со црвени детали или да ја придружувате со целата своја мантра за да му дадете поинаков и посебен допир.

Ом со необичен

Крајот на необичниот во многу случаи е симбол на Ом

Ние веќе разговаравме за необичниот во други прилики. Да се ​​биде линија на животот и да ги претставуваме сите тешкотии со кои се соочивме на патот, природниот крај е во претставата на Ом што укажува на тоа дека сме достигнале состојба на исполнетост и просветлување.

Хамса и Ом

Две навидум далечни култури во единствен дизајн кој изгледа прилично добро. Хамса е антички симбол на заштита од зли духови типичен за арапската и еврејската култура. Во овој случај, дизајнот ја комбинира раката со пет прсти на хамса со симбол Ом наместо оригиналното око.

Ом симбол тетоважа со дрво

Гледате дека симболот Ом може да се комбинира со мноштво различни дизајни, како и различни големини и места. Во овој случај, тетоважата е комбинирана со дрво (добра комбинирана симболика, бидејќи дрвјата се поврзани и со врската со светот, а особено со природата) тоа сигурно ќе биде импресивно откако ќе се обои или засенчи.

Ом тетоважи со лотос цвеќиња

Конечно, коментирајте дека овој симбол, Ом, вообичаено е да се истетовира со цвет на лотос. Друг симбол со голема сила, а тоа е дека цветот на лотосот е способен да се роди во калливи плочи, регулирајќи ја неговата температура и бесконечни детали за да се прилагоди и да се роди каде и да е. Тоа е симбол на сила, чистота.

Тетоважите со симболот Ом се многу интересни и по идеја и според значење, нели? Кажете ни, дали имате слична тетоважа? Што значи тоа во твојот случај? Како и секогаш, ако се осмелите да ги споделите вашите тетоважи со нас, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Камило Урибе dijo

  Здраво, сакам да ја истетовирам Гајатр мантра, но не знам дали има ограничувања затоа што тоа е свет симбол: сакам да го ставам на десното рамо (не е важно дали е лево или десно) таму дали се ограничувања во врска со дизајнот (поради јантрата и другите)? Ви благодарам, се надевам дека можете да ми помогнете. Поздрав