Тетовирање со настинка, дали е можно или ќе бидам изложен на ризик?

Најдоброто нешто што треба да го направите додека сте болни е да спиете и да закрепнете.

Во последно време, таа практично стана една повеќе урбана легенда и / или вистински мит за светот на уметноста на телото и, поточно, за тетоважа. Тетовирање со настинка, дали е можно? Дали ќе ризикувам дополнително ако одлучам да се тетовирам со настинка?

Вистината е тоа ова е прилично вообичаено прашање. И токму тоа, може да се случи, пристигнувајќи на очекуваниот состанок за да одиме во студиото за тетовирање, кога ќе станеме од кревет тој долгоочекуван ден, ќе најдеме неочекуван студ. Затоа, подолу ќе разговараме за ризиците што можеме да ги преземеме ако се најдеме во оваа ситуација.

Ризиците од тетовирање со настинка

Тетовирањето со настинка може да ја изнервира вашата тетоважа

Прво на сите Сакаме да ве потсетиме дека во Татуантес не сме доктори, а советите што можеме да ви ги дадеме се едноставно здрав разум. Ако имате какви било прашања, најдобро е да контактирате со лекар, кој ќе знае многу подобро да ви одговори и да ве упати.

Така, иако се одлични и можат да бидат многу среќни, а згора на тоа имаме прекрасно време додека не тетовираат, вистината е дека тетоважите не се шега. Така да мислите дека сте болни или можеби сте, имајте ги на ум овие прашања:

 • Тетоважите се голема отворена рана на која ќе и требаат неколку дена да се излечи. Колку сте полоши, толку е поголема веројатноста да заразите инфекција и колку повеќе време ќе му треба на вашето тело да се опорави и од студот и од тетоважата. Можеби дури и не заздрави добро и крајниот резултат остава многу да се посака, што би било губење пари и ризик и за вас и за уметникот за тетовирање.
 • Консултирајте се со вашиот лекар пред да одите на состанок, и повеќе со времето. Всушност, симптомите на настинка лесно може да се мешаат со оние на коронавирусот. Во многу земји не е само препорачливо, туку и задолжително, карантин доколку се сомневате дека сте го фатиле, или да направите ПЦР тест или слично. Затоа е од витално значење да бидете јасни за сите обврски за кои сте одговорни.
 • Дури и ако тоа не е коронавирус и е само обична настинка, подобро е да го откажете состанокот, дури ни за образование. Можете да го заразите уметникот за тетовирање и да го натерате да изгуби денови на работа и клиенти (повеќето од нив се самовработени, затоа обидете се да им ги олесните работите, тие веќе го имаат доста комплицирано, сиромашни луѓе).
 • Патем, тие велат дека, погоре, тетоважите болат повеќе ако сте болниВеројатно затоа што веќе не се чувствувате добро и вашата отпорност на болка е значително намалена. Покрај тоа, многу е веројатно дека потоа ќе се чувствувате уште полошо, поради двојната работа што ја има имунолошкиот систем: лекување на тетоважа и настинка. Друга причина да останете дома ако не се чувствувате добро!
 • Конечно, постојат симптоми на настинки кои можат директно да влијаат на квалитетот на тетоважата. Постојаната кашлица, на пример, неизбежно ќе предизвика движење на телото, што очигледно може да влијае на конечниот изглед на тетоважата.

Несакани ефекти на лекови

Кога настинувате, највообичаено е да пиете нешто. Y, Иако изгледаат безопасни, вистината е дека лековите обично носат многу несакани ефекти што може да влијае на тоа како изгледа тетоважата: на пример, тие можат да ја направат крвта посветла, што би ве натерало да крварите повеќе во текот на процесот. Или можеби само се чувствувате поспано или вртоглавица, што може да ве натера да ја прекинете сесијата затоа што се чувствувате ужасно.

Ако неодамна сте имале настинка

Кога настинувате, с all што сакате е да бидете во кревет

Што ако сме имале настинка или се разболевме релативно неодамна? Иако се чувствуваме добро, мора да имаме на ум дека на телото му требаат неколку дена да се опорави и дека е подобро да почекаме некое време додека не се опоравиме целосно. Затоа, ако треба да закажете нов состанок бидејќи имате настинка, обидете се да закажете најмалку две недели. Ова ќе осигури дека сте целосно закрепнале и дека вашиот имунолошки систем е на сто проценти.

Патем Силно се препорачува не само да чекате, туку и да одмарате и да јадете балансирана исхрана да заврши закрепнувањето. Колку подобро се грижите за себе, толку побрзо ќе можете да направите тетоважа!

Тетовирање додека имате инфекција

Тетовирањето со настинка е поболно отколку да се биде здрав

Можеби имате сомнеж дали мудро е да направите тетоважа кога имате инфекција. Одговорот е многу сличен со настинката: не е мудар или препорачан, бидејќи нашиот имунолошки систем не е тотално добар и, како што рековме, ова може да влијае на конечниот изглед на тетоважата.

Покрај тоа, можно е, ако имате инфекција, земате антибиотици. Антибиотиците, покрај тоа што ве оставаат многу потиштени и не сакате да правите ништо, имаат многу други несакани ефекти кои можат да ве остават хром и вас и вашата тетоважа. Затоа, најдобро е да почекате најмалку една недела по земањето на последната доза.

Како заклучок, подобро е да не се тетовирате додека имате настинка

Заразни болести може дури и да му наштетат на вашиот уметник за тетовирање

Потоа, Дали е тетоважа со настинка ризична активност? Ние не се соочуваме со витална ситуација, но вистината е дека, ако можете да ја одложите, најдобро е да почекате додека не се опоравиме целосно, особено ако треба да поминеме неколку часа сесија за да направиме голема тетоважа. Ние мора да ја запомниме премисата дека тетоважата е рана на кожата и дека, кога имаме настинки, нашата одбрана не е 100%.

Тетовирање со студ ја отвора вратата за можноста тетоважата полесно да се зарази. Moreе бидеме повеќе изложени на можна инфекција за време или по тетоважата. Логично, тука влегуваат во игра различни фактори. Секоја личност е свет. Не сите страдаме од обичен запек на ист начин, а исто така зависи, како што забележавме, од големината на тетоважата. Мала тетоважа со фраза не е иста како да не направите тетоважа што го окупира целиот наш грб.

Тетовирањето со треска прави да изгледате како хром

На крајот на краиштата, И како што коментиравме порано, мора да имаме предвид дека одредени лекови што можеме да ги земеме за да излечиме настинка може да влијаат на крвта и, според тоа, имаат директни последици за време на процесот на правење тетоважи. Накратко, секогаш кога е можно треба да избегнеме тетовирање со настинка.

Се надеваме дека ви помогнавме да донесете одлука кога станува збор за тетовирање со настинка. Гледаш дека тоа воопшто не е добра идеја. Кажете ни, што мислите за оваа тема? Дали некогаш сте морале да откажете состанок за да направите тетоважа затоа што сте биле болни? Запомнете дека можете да ни кажете што сакате, за ова, само треба да ни оставите коментар!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.