Значењето на тетоважите со коцки

Тетоважи на коцки

Без разлика дали во игри на среќа или во многу игри на табла, коцките се еден од главните елементи. Бидејќи без оваа мала уста со бројки на страните, не можеше да се направи според кој тип на игри. Уште од детството, имаме повеќе или помалку контакт со овој мал предмет со кој се соочуваме случајно и ќе зависиме од среќата да ги надминеме сите видови тестови или ситуации.

Низ целиот свет и уште од античко време, умирањето е присутно практично во сите култури. И иако денес наоѓаме коцки од сите видови и форми (вклучувајќи го и бројот на нивните лица), суштината на самиот објект се одржува уште од античко време. Благодарение на неговата форма и карактеристики, таа управува со судбината на оние кои го лансираат со неочекуван резултат.

Тетоважи на коцки

На тетоважи на коцки Сами или придружени со други елементи, тие се доста чести во светот на тетоважите. Ние веќе зборувавме во Тетовирање по некоја пригода од ваков вид тетоважи. Сепак, би сакал да навлезам во значење на тетоважи на коцки. Значење, поточно симболика, тоа е поврзани со среќа и среќа. Тие исто така нè потсетуваат дека, во многу прилики, да се има среќа е поважно во животот отколку да се биде вешт.

Од друга страна, мора да имаме предвид и некои изрази како на пр „фрли ги коцките“, израз што подразбира преземање ризик во кој резултатот е непознат и е надвор од контролата на поединецот. На ист начин, изразот „умрената е фрлена“ значи дека откако коцките ќе се превртат и се превртат низ таблата, резултатот ќе биде непредвидлив. Процес што не може да се запре.

Фотографии од тетоважи во коцки


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.