Значењето на тетоважите на песочен часовник

Тетоважи од песочен часовник на грб

Песочен часовник е елемент што е со нас со векови и тоа е дека сè додека не пристигнат механичките часовници, луѓето немаа друг начин на мерење на времето освен со песочен часовник. Од 150 п.н.е. е во општеството откако е измислен во Александрија, иако има научници кои сметаат дека може да има многу повеќе години.

Во моментов песочен часовник сè уште се користи за некои работи на пример, да ги научиме децата точно кога треба да ги мијат забите или да играат игри на табла ... и неговиот дизајн се користи и за да се направат неверојатно убави и симболично тетоважи.  

Симболиката на тетоважата на песочен часовник

Тетоважи од песочен часовник

Зад песочен часовник има многу јасни значења, затоа, ако ви се допаѓа дизајнот на овој елемент, треба да бидете јасни дека многу од неговите значења имаат врска со следниве симболики:

 • Време
 • Биланс
 • Минливост
 • Вида
 • Смрт
 • Циклуси
 • Неизбежност
 • Природа
 • Liveивејте ја сегашноста

Иако се разбира, иако овие значења се најчести, значењето што сакате да го дадете на тетоважата со песочен часовник исто така ќе биде многу важно. Вашиот живот и искуства ќе можат точно да дефинираат што значи тетоважата со песочен часовник за вас. Луѓето обично чекаат да ни се случат работите и песочен часовник може да биде потсетник на она што сакаме да се случи, бидејќи порано или подоцна работите се случуваат ... времето поминува и ова е неизбежно за секого.

Тетоважата со песочен часовник претставува рамнотежа

тетоважа часовник

Песочен часовник исто така ја симболизира рамнотежата на универзумот, редоследот и значењето на космосот. Покрај тоа, има и такви кои горниот дел го толкуваат како небо, а долниот дел како земја. Енергијата што поминува помеѓу нив двајца, исто така, изразува чувство на рамнотежа, двојност на животот, циклуси на животот ...

 Женственост

Тетоважите со песочен часовник ги претставуваат и жените, како можеме да примаме енергија преку женските циклуси на животот. Од тоа како девојчето станува жена и од жена до мајка и од мајка до стара жена ... циклусот на животот е претставен во женскиот циклус претставен со песочен часовник.

 Исто така, претставува двојност

Песочен часовник открива два триаголника кои претставуваат поларитет помеѓу јинг и јанг, темнината и светлината, создавањето и уништувањето, месечината и сонцето, животот и смртта ...

 Времето претставено како реченица

Тетоважа од песочен часовник на рамото

Многу луѓе избираат тетоважа на песочен часовник за да ги претставуваат проблемите во минатото и дека мораат да ги живеат своите денови плаќајќи за работите што ги погрешиле во друга ера. Исто така симболизира како обележувач на иднината што никој не може да го запре. Ако сте во фаза од вашиот живот каде чекате да пристигне следната фаза, тетоважата со песочен часовник е соодветен потсетник за никогаш да не заборавите дека и ова ќе помине. Како и со двата дела на песочен часовник, и пејзажот во вашиот живот ќе се промени.

Вистината секогаш преовладува

тетоважа на череп на песочен часовник

Тетоважата со песочен часовник има единствена врска за луѓето и тоа е дека може да има тотално поинакво значење за една и друга личност. Иако песочен часовник секогаш ќе означува поминување на времето, ова можете да го почувствувате како позитивно или негативно. Може да биде потсетник за тоа колку време ви преостанува да уживате на овој свет ... во добро и во лошо.

Бидејќи секоја личност имала различни искуства и свои искуства, сето ова ќе биде она што го одредува вистинското значење на тетоважата со песочен часовник што сакате да ја носите на вашата кожа.

Тетоважи на песочен часовник на вашето тело

Песочен часовник е необичен дизајн за кој вреди да се размисли внимателно пред да се направи така што ќе изгледа добро на кој било дел од телото што ќе го одберете. Може да биде голема тетоважа што зафаќа голем дел од грбот (на пример) или друга област од вашето тело, или што ја претпочитате помала или минималистичка за да ја правите во мала област од вашето тело, како што е позади увото или на зглобот. Вашите вкусови и интереси се тие што ќе ја одредат областа во која конечно ќе ја направите тетоважата.

Идеја да направите тетоважа со песочен часовник е на рамото или исто така на грбот, иако местото конечно го избирате вие, како и големината и дизајнот што ги сакате за себе. На пример, бидејќи оваа тетоважа може да ве потсети на времето, можете да ја истетовирате со важен датум за да ве потсети на минувањето на времето од тој посебен ден.

песочен часовник-тетоважи-9

Песочните часовници исто така можат да ви пренесат колку е ефемерно постоење, затоа е исто така добра идеја да ја истетовирате на рамото и секогаш запомнете дека ја гледате дека дури и да помине време, не смееме да престанеме да се движиме напред. Времето тече за секого, и застанува за ништо или за никого (иако понекогаш би сакале).

Ако ја направите тетоважата на предниот дел на рамото или во област што ви е видлива, Beе можете да ги запомните сите овие аспекти и значењето што го има тетоважата со песочен часовник секогаш кога ќе се видите гол во огледало или кога ќе го погледнете вашето тело.

Кога ќе направите тетоважа со песочен часовник, можете да ја комбинирате и со други елементи во дизајнот, на овој начин можете да му дадете уште поголема симболика и значење што е посоодветно за вас, вашите искуства и вредностите што сакате да ги пренесете . Исто така, боите што ги користите исто така ќе бидат важни бидејќи можете да ја направите тетоважата во црно-бело или да користите бои за да му дадете повеќе живот и радост на дизајнот. Вие избирате!

Видови тетоважи на песочен часовник

Иако денес песочните часовници се само украси, во други времиња тие беа фундаментални парчиња. Затоа, кој подобар начин да им оддадете почит отколку во форма на тетоважи. На тетоважи на песочен часовник тие можат да се видат во различни верзии и стилови. Ние го предлагаме следново!

Со крилја

Песочен часовник со тетоважа со крилја

Сосема е вообичаено да се види како еден пар крилја излегуваат од страните на часовникот. Ова укажува на јасно значење: Времето лета и е поминливо отколку што можеме да мислиме. На поминување на времето Секогаш е тесно поврзана со тетоважите со песочен часовник, но повеќе во овој случај.

Roto

скршена тетоважа на песочен часовник

Иако можеби не е многу вообичаен дизајн, ние исто така го видовме. Додека песочен часовник симболизира рамнотежа и циклусот на живототКога ова е скршено, јасно е дека сè завршува. Во античко време се сметаше и дека горниот дел од часовникот е поврзан со небото, а долниот дел со земјата. Значи, на ист начин, кога веќе нема врска, тоа е затоа што врската на унијата престана да постои.

Со компас

Кога бродовите излегувале на море и немале време или локација, морале да го најдат на некој начин за да го канализираат патот. Се вели дека унијата на песочен часовник и компасТоа беше широко користено од морнари. Начин да се канализира времето, да се искористи тоа и да се знае кој е патот да се оди. На овој начин, ние нема да изгубиме рамнотежа. Бидејќи додека трае нашето кратко постоење, ние секогаш ќе имаме добар водич.

Старата школа

Тетоважа од старо училиште песочен часовник

Неговиот стил е многу карактеристичен и совршено се разликува. На тетоважи од старо училиште Тие доаѓаат од раката на еден воен човек кој бил задолжен за тетовирање на неговите придружници. Иако најпрво само морската тема беше кој го окупира овој вид тетоважи, малку по малку тие се прилагодени на новите вкусови и побарувања на секоја од нив. Во овој случај, тетоважите со песочен часовник го имаат и овој дизајн. Неговите бои, како и нејзините гроздобер стил и неговата поголема големина се некои од квалитетите што доаѓаат со него.

Минималистички

Минималистичка тетоважа со песочен часовник

Кога сакаме а дискретна и едноставна тетоважа, ќе се определиме за минималистички стил. Да, тетоважите со песочен часовник се исто така добредојдени. Во овој случај се враќаме на црното мастило, оставајќи ги настрана боите. Вашиот стил ќе биде помал по големина и генерално нема да има повеќе детали. На овој начин, само часовникот ќе добие голема важност.

Галерија тетоважи песочен часовник

Тетоважи на часовник
Поврзана статија:
Тетоважи со часовник секогаш да бидат на време

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   октавио dijo

  Скршениот часовник погоре има купола од Ватикан и мапа на Јужна Америка подолу. а под него тече река крв. Поврзете ги овие две географии и крвопролевање.