Тетоважи со компас и нивното убаво значење

Тетоважа со компас

Вистината е дека зборувањето за компаси зборува за тетоважи. Понекогаш зборуваме за различни тетоважи кои се издвојуваат од останатите затоа што се многу популарни и многу fansубители на овој свет имаат истетовирано. Па, компасот е една од „овие“ тетоважи. Тетоважите со компас се многу популарни, особено откако класичниот стил (стара школа) започна да се шири низ Северна Америка и остатокот од светот.

Иако подоцна ќе зборуваме долго за неговото значење и симболика, компасите се еден од најтетовираните мотиви кај морнарите. И, постои директна врска помеѓу светот на тетоважите, морнарите и компасот. Компасот сам по себе е скапоцена причина да дизајнирате тетоважа и да ја фатите на кожата. Како што можете да видите во галеријата со слики од тетоважи со компас на крајот од статијата, можностите се скоро бесконечни кога станува збор за нивно тетовирање.

Можете да изберете од едноставен компас до многу елаборат и реален. Сепак, Што тие значат и симболизираат? Компасите имаат неколку значења како што можете да видите подолу и сите се применливи и за морнарите и за лице пеш. Со тоа, ајде да продолжиме да зборуваме за неговото значење.

Што значат тетоважи со компас?

Тетоважа со црно-бело компас

Како што рековме, Тетоважите со компас се едни од најпопуларните тетоважи тетовирани низ целиот свет. Предмет познат на огромното мнозинство и чие значење е доста интересно. И тоа е тоа, симболика или значење што можеме да го припишеме на тетовиран компас е разновиден. Можеме да го сумираме во четири точки: заштита, Постави цел, Назад дома и среќа.

Во првиот случај, зборуваме за заштита при патување. Затоа многу морнари тетовираат компас, со цел да ги заштитат за време на нивните долги патувања на море. И тоа е дека морнарите веруваа во прецизноста на овој уред за да избегнат да се изгубат и да пристигнат безбедно на нивната дестинација.

Во вториот случај и кога зборуваме за постави цел, мора да ја имаме предвид северната starвезда. Оваа starвезда ја користеа морнарите за да ги водат при патувања кога технологијата не беше присутна во чамците. Екстраполирани во современото општество, можеме да кажеме дека тоа ги симболизира целите што си ги поставивме во животот и кои сакаме да ги постигнеме.

Тетоважа со компас на тилот

Во однос на третата точка, имаме факт дека кои сакаат да се вратат дома и да бидат под заштита на нашето семејство. Поточно, зборуваме за луѓе кои живеат далеку од родниот дом и копнеат еден ден да се вратат во градот од кој заминаа. Тоа е исто така убава тетоважа со која се сеќаваат најблиските кои се наоѓаат на другата страна на светот.

И во четвртата точка, имаме среќа. За некои култури, компасот беше симбол на среќа, бидејќи тие го сметаат тоа за репрезентација на способноста да се води што мора да се има за да се постигне сè што имаме замислено.

Одговарајте на вашата тетоважа со компас

Тетоважа со повеќебоен компас

Тоа е нешто што обично коментираме повеќе од една прилика бидејќи, во зависност од тетоважата што ќе ја направиме, едноставниот факт да не се комбинира со ништо може да го направи резултатот не како што се очекуваше. И, како што сте виделе, постојат различни причини кои, ако не се придружени со други елементи, можат да бидат многу благи. Еден од нив се компаси. Лично и во зависност од стилот во кој ќе тетовираме компас, побарајте други работи што ќе го придружуваат.

Ако нема да направиме a тетоважа во минималистички стил и многу едноставно (Како некои од оние што можете да ги видите на крајот од статијата во галеријата со слики, јас лично би го комбинирал компасот со нешто друго. Добра опција е да се одлучите за други морски фигури. Тоа е сидро, јаже, знаме , итн ... Исто така Изгледа одлично ако го комбинирате со различни цвеќиња, панделки со имиња, датуми или места и / или а песочен часовник.

Кога велам дека еден компас можеби не изгледа добро, тоа го правам со некое искуство.. Имам тетовиран компас на левата рака (може да го видите на мојот инстаграм) и првично тоа беше идејата, само што го тетовирав компасот. Конечно, решив да го комбинирам со роза и мал ланец. Резултатот беше многу добар и јас бев прилично задоволна со оваа тетоважа. Поради оваа причина, јас секогаш препорачувам да барате и да барате тетоважи во кои ќе можете да земете идеи за нашите. Сето ова додека добро медитираме со чекорот што ќе го направиме. И тоа е дека ние дефинитивно ќе фатиме нешто на нашата кожа.

Фотографии од тетоважи на компас

Подолу имате обемна галерија за тетоважи со компас за да можете да добиете идеи за вашето тетоважа. Се надеваме дека ги сакате и тие ви помагаат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   judудит Варгас dijo

  А компасот со крилја? Имам еден со отворени крилја, синџир со мојот почетен

  1.    Антонио Фдез dijo

   Здраво Judудит, треба да додадете на значењето и симболиката на тетоважите со компас што ги претставуваат тетоважите со крилја. Во оваа статија зборуваме за нив http://www.tatuantes.com/tatuajes-alas/

 2.   Omar dijo

  Имам слика на тетоважа што сакам да ја направам, тоа е сидро, но има часовник и starвезда, што значи тоа?

 3.   Марија dijo

  Имам истетовиран компас на десната нога.
  И јас го сакам