Тетоважи со стрела

Тетоважи со стрела

Не е прв пат во Тетовирање зборуваме за тетоважи со стрела или од стрели и лакови тетоважи. Тоа е вид на тетоважа, особено онаа само на стрелките, која во последно време стана многу модерна поради својата едноставност и може да се тетовира во едноставен стил и дека, како што обично велам, можеме да се квалификуваме како тетоважа. минималистички со фина и чиста линија.

Ок сега Дали некогаш сте се запрашале што значат тетоважите со стрела? Па, неговото значење и симболика е многу убаво и длабоко. Сè ќе зависи од видот на тетоважата за да изрази една или друга порака. Преку тетоважите со стрела можеме да ја изразиме нашата личност, чувства, вкусови и идеи. Стрелките со конвенционален дизајн, односно поврзани со оние што ги користеле во античко време воините, се поврзани со заштита.

Тетоважи со стрела

Од друга страна и радикално менувајќи ја симболиката, треба да се забележи дека тетоважите со стрела се идеален дизајн за парови. Дискретно и елегантно, тетоважи со стрела Тие исто така се користат за претставуваат убов. Во овој случај, можеме да кажеме дека тие беа тесно поврзани со купидон тетоважи, loveубовниот лик кој ги натера своите „жртви“ да се за loveубат во неговиот лак и стрели.

Во зависност од дизајнот на тетоважата, неговото значење може да варира. И тоа е дека, на пример, две вкрстени стрели значат пријателство. Друго од значењата што ги имаат овие тетоважи и што, според мое мислење, е едно од најубавите, е дека стрелачката стрела симболизира дека не можеме да застанеме во животот и дека секогаш мора да одиме напред.

Тетоважи со стрела

И за крај, го имаме хороскопски знак, Стрелец. Стрелката, заедно со лакот, е еден од најчесто користените симболи што ја претставува во тетоважа.

Што значи тетоважата со стрела?

Тетоважа со пет стрели

Тетоважата со стрела има неколку значења. Иако, пред сè, мора да се спомене дека тоа е еден од симболите на Индијанците. Покрај заштитата, друго од големите значења што наоѓаме во неа е способноста. Како општо правило, стрелките се синоним за насока, како и за одбрана или ориентација. Затоа, не е изненадувачки што нивните значења претставуваат гледање напред. Исто така, беше речено дека стрелата што погледна нагоре и беше прикачена на кругот, беше претстава на човекот.

  • Тетоважа со една стрелка: Кога ќе направиме тетоважа со единствена стрела, тоа ќе го симболизира гореспоменатото. Заштитата, како и одбраната ќе бидат вашите највредни значења.
  • Две стрели во спротивна насока: Вообичаено е да се види како две стрели се насочени во спротивни насоки. Па, во овој случај ќе откриеме дека тие симболизираат несогласувања, ривалство или војна.
  • Скршена стрела: Кога ќе видиме дизајн на скршена стрела, тогаш тоа ќе го симболизира крајот на војната, мирот. Тоа е начин да се каже дека секирата ќе биде погребана.
  • Различни стрели: Има тетоважа која се состои од неколку стрели, со иста големина и поставени рамо до рамо. Тие се обично четири или пет. Па, во овој случај можеме да кажеме дека тие ја симболизираат физичката сила што ја имаме. Сила која, составена од толку многу стрели, ќе биде скоро невозможно да се победи.

Што значи тетоважата со вкрстени стрели?

Крст стрела Тетоважи

Тетоважата со вкрстени стрели е една од најдобрите опции што ги имаме. Без сомнение, постојат многу дизајни во кои можеме да уживаме заедно со нив. Иако најбарана е онаа што е претставена во едноставен и минималистички стил. Не е потребно дополнително додавање. Само две стрели што се вкрстуваат и кои ни го оставаат значењето на пријателството. На овој начин, тој е еден од оние дизајни што треба да се направат помеѓу пријателите и да се запечати силно пријателство засекогаш.

Видови тетоважи со стрела

На подлактицата

Тетоважа со стрела на подлактицата

На подлактицата, на тесни и издолжени дизајни тие ќе бидат една од најдобрите опции. Значи, тетоважите со стрела ќе станат неопходни. Тука можете да ги изберете двете вкрстени стрели или комбинацијата на четири или пет што ги споменавме порано. Кое го преферираш?.

Во раката

Тетоважа со стрели

Постојат многу места на раката каде што можеме да најдеме тетоважи со стрели. Иако во овој случај, малите и едноставни дизајни изобилуваат повеќе. И покрај тоа, можете да уживате во нив и на зглобот и на страна и надвор од раката. Исто така, на задниот дел или трицепсот од него можете да се одлучите за нешто поширок дизајн со геометриски или минималистички карактер.

На страна

Стрелка тетоважа на страна

На тетоважи на страна тие секогаш се резултат на многу секси идеја. Поради оваа причина и убавината на стрелите, тие ќе ни остават повеќе од совршени дизајни. Може да се одлучите за хоризонтална или вертикална стрела. И двете идеи обично имаат едноставност во завршувањето. Црното мастило и нивната деликатес ги прават една од најбараните идеи.

Во задниот дел

Тетоважа со стрели на грбот

El центар бек Тоа е едно од најдобрите места за да ја оставите фантазијата дива. Таму можете да го креирате вашиот најдобар дизајн каде што стрелките ќе бидат протагонисти. Во овој случај, и со оглед на ширината на кожата, секогаш можеме да избереме поголема шема. Некои од нив го покриваат горниот дел на грбот.

Фотографии од тетоважи со стрела

Тетоважи со лак и стрела
Поврзана статија:
Тетоважи со лак и стрела: историја и значење

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.