Викиншки тетоважи: херои од кои треба да се инспирира

Викиншки тетоважи

Во последно време многу зборувавме за тетоважите на Викинзите, надвор од тетоважи на симболи на овие иконски воини или на нордиски тетоважи, во која разговаравме за различни аспекти за да ги искористиме овие тетоважи.

Денес ќе разговараме за нешто поразлично во тетоважите на Викинг: жестоките воини на легендата од кои можеме да инспирираме. Некои се добро познати, други не толку, но сите се протагонисти на совршените легенди што треба да се претстават во тетоважа.

Один, смрт и поезија

Викиншки тетоважи Один

Првиот од ликовите што можеме да го нацртаме за тетоважа е Один. Один е цврсто момче кое се бори со копје и неговиот сигурен коњ со осум нозе, Слејпнир. Ивее во палатата Асгард, од каде што од неговиот престол набудува сè што се случува во деветте света.

Тетоважи воински воини

(Извор).

Один е бог карактеристичен за неговата бес и страст. Можеби затоа тој е бог на војната, но исто така, изненадувачки, и на поезијата и на раскажувањето. Се вели дека тој ќе ги води боговите до крајот на светот и дека волкот Фенрир ќе го проголта.

Како тетоважа, Один прави чуда благодарение на елементите што го прават карактеристичен (лепенката, на пример). Изберете реален, црно-бел дизајн за да му дадете драматичен и драматичен тон.

Тор со кул чекан

Тетоважи на Викинг Тор Чекан

(Извор).

Тор е добро познат на сите (делумно благодарение на русокосото Марвел). Со својот чекан, Тор има моќ над земјоделските култури и, иако со неговиот чекан може да уништи орди гиганти, тој отсекогаш имал помирна и заштитна улога.

Aубопитен факт е тоа посветеноста на Тор ги предизвика христијанските мисионери кои сакаа да ги преобратат Германците да или да на неговата религија стотици години благодарение на неговиот чекан, кој стана амајлија (не со природна големина, се разбира) за неговите верни.

Во тетоважа Тор, како и Один, има среќа да има елемент (чеканот) што го прави веднаш препознатлив, со кој можете да изберете и дизајн инспириран од стрипови и други повеќе традиционални извори или дури и целосно измислен од вас или вашиот уметник за тетоважи.

Валкирите, жестоки воини

Тетоважи на Викинг Валкири

Друга од најинтересните нордиски фигури што треба да бидат инспирирани од тетоважите на Викинзите се Валкирите, девствени воини кои се борат против забите и ноктите. Иако има неколку Валкири со многу интересни приказни, најпозната е Брунхилда, главниот јунак на Прстенот на Нибелунзите.

Најчестиот начин на нивно претставување во тетоважите е со помош на девојка што вози летечки коњ., вооружен со копје и лак, како и наметки и оклопи и воинствен став. Тие се парчиња кои изгледаат одлично на места како грбот, ако се големи и впечатливи дизајни.

Локи, богот на џокерот

Викиншки тетоважи Локи

Кој друг кој најмалку ја познава Локи, делумно, повторно, благодарение на Марвел, каде Тој е брат на Тор, а понекогаш и антагонист. Првично, Локи се сметаше, навистина, за потеклото на сите измами. Сепак, тој е фигура обвиткана со мистерија бидејќи, иако се појавува во многу митови како син на два гиганти посвоени од Один, тој не бил традиционално обожуван.

Викиншки тетоважи Локи Ред

Кога станува збор за црпење инспирација од тетоважа, вообичаено е да се најде Локи на Марвел како протагонист (или од стриповите или од филмовите, кои ги толкуваше Том Хидлстон), со неговиот огромен шлем со рогови и неговите бои со потпис, зелена и златна боја.

Фреја, божица на loveубовта и војната

Викиншки тетоважи Фреја

Друг од најважните ликови во митологијата на Викинзите и совршен кандидат за тетоважи на Викинзите е Фреја, божица на loveубовта, плодноста, сексот и војната. Се вели дека оваа божица управува со Фолквангр, прекрасно поле каде половина од нашиот народ оди во битка (другата половина оди во Валхала, што сигурно ви звучи многу попознато, доменот на Один).

Викиншки тетоважи Фреја коса

Како тетоважа можете да и дадете на Фреја многу кул допир со нејзиниот превоз, можеби најдобриот на светот и оној што предизвикува најмногу страв кај неговите непријатели бидејќи, го влечат две мачки! Настрана шегите, оваа божица се користи за да ја претставува со многу долга руса коса и сензуален став бидејќи се смета себеси за божица на сексот и loveубовта.

Зигфрид, херојот кој уби сиромашен змеј

Тетоважи од Викинг Сигурд

Друг од најпознатите херои на Викинзите е Зигфрид, кој живеел многу авантури, но од кои најпознат е веројатно оној што го навело да го добие богатството чувано од страшниот Фафнир, змеј што го чувал богатството на Нибелунзите (навистина, нејзината популарност се должи и на Прстенот на Нибелунзите) Легендата вели дека младиот Зигфрид пораснал кај ковач кој го научил како да го убие страшниот astвер: со меч го прободел срцето и се капел во крвта на сиромашниот Фафнир за да се направи непобедлив.

Зигфрид е идеален за оние тетоважи кои сакаат да се засноваат на оваа легенда за да постигнат необичен дизајн.: тоа на жестоко убивање на Викинзите или капење во крвта на змеј. Секако станува збор за многу импресивен дизајн кој може да следи реален стил.

Рагнар Лодброк, Викингот од ТВ

Тетоважи од Викинг Рагнар

Можеби по Вики Викинг е најпознатиот воин на северот Рагнар Лодброк (чие презиме се преведува убаво како „влакнести панталони“, затоа што тој ја употребил облеката што го спречува огнот уби двајца змејови, очигледно во тоа време модерно хоби), протагонист на серијата Викинзи. Син на кралот на Шведска, Рагнар беше зло на Англија и Нормандија благодарение на многубројните напади на тие територии.

Очигледно, Рагнар тетоважите се огромни благодарение на неговата улога во ТВ сериите. Меѓутоа, ако сакате пооригинален пристап, можете да бидете инспирирани од дизајн заснован на други извори и илустрации, па дури и сами да го измислите.

Varрвар-Одрдм, јунакот џинкс

Тетоважи на Виркинг Орвар

Ако има јунак херој во целата нордиска митологија, тоа е норвешкиот Örvar-Oddrm. Неговата приказна започнува кога, како дете, гледач пророкува дека неговиот сопствен коњ ќе го убие во неговото убиствено село. Ова предизвикува Örvar-Oddrm да одлучи да го убие сиромашниот коњ за да не се оствари пророштвото и тој да одлучи да избега од дома. Херојот започнал со бројни авантури низ годините, сè додека, управуван од носталгија, не се вратил дома. Кога го посетува гробот на неговиот коњ, тој се потсмева на пророштвото, тој налета на череп, од кој излегува змија што го гризе и, се разбира, тој умира.

Неговата приказна е идеална не само да го прикаже како силен воин, туку и да користи потемни елементи како череп и змија во дизајнот., што може да ја симболизира идејата дека не може да се избега судбината или смртта.

Тетоважите на Викинзите се инспирирани од жестоки воини и легендарни ликови кои се посветувале на напади, борби и убивајќи змејови, и тие оставија зафаќачки приказни за потомството. Кажете ни, дали сте инспирирани од некој за некое парче? Кој ти е омилен? Известете ни во коментар!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.