8 tatuazhe për ndjekësit e karnavalit të Cádiz

karnaval-cadiz-mbulesë

Karnavalet e Kadizit ka qenë një traditë popullore në Kadiz, Spanjë, për më shumë se 500 vjet. Filloi me parada dhe festa në rrugë, dhe tani është një festë njëmujore.

Është një nga festimet me më shumë histori në Spanjë. Ai transmeton shumë gëzim, eksitim, duke i dhënë dorë të lirë fantazisë dhe lirisë. Është një nga festat më të famshme të karnavaleve si në Spanjë ashtu edhe në të gjithë Evropën. prandaj është shpallur me interes turistik dhe ndërkombëtar.

Këto festa dhe evente kanë interes të madh turistik dhe vizitohen nga njerëz nga e gjithë bota. Në këtë festë shumë njerëz zgjedhin të bëjnë tatuazhe për të përkujtuar rastin.

Për adhuruesit e Cádiz Carnival, bërja e një tatuazhi është një mënyrë e shkëlqyer për të treguar besnikërinë tuaj dhe për të festuar dashurinë tuaj për vendlindjen tuaj.

Karnaval Cádiz: historia e tij

tatuazh-karnaval-maska-hyrje

Historia e karnavalit të Kadizit daton në shekullin e 16-të, kur në Kadiz u mbajt një festival i ajrit të pastër dhe muzikës flamenko. Ngjarja u mbajt fillimisht për të përkujtuar ajrin e pastër të detit të qytetit.

Në atë kohë, Cádiz ishte një nga portet më të rëndësishme të perandorisë spanjolle dhe njerëz nga e gjithë bota erdhën në qytet. Ai ndante shumë lidhje me Venedikun, kryesisht tregtare, dhe Shumë shpejt ajo adoptoi traditën kulturore të paradave, maskaradave dhe lundrimeve.

Vetëm në vitin 1874 u raportua karnavali zyrtar, falë një granti nga Dita e Amerikës Cádiz, në të cilën u vendos që disa parada të përditshme do të mbaheshin në skenat e karnavalit.

Partia u konfirmua dhe u zgjerua, duke përfshirë tani ngjarje familjare, shfaqje në rrugë, lojëra, koncerte muzikore dhe një konkurs vjetor kostumesh.

Në vitin 1937, kur kreu i shtetit ishte gjenerali Franko, ai shfuqizoi karnavalin, i cili u zhduk pothuajse në të gjitha qytetet spanjolle. Megjithatë, në Kadiz ai shpirt mbeti i fshehur në qytetin e tij. Po kështu grupet nostalgjike mblidheshin nëpër dyqane në muajin shkurt për të kujtuar dhe kënduar këngë të vjetra karnavalesh.

Me kalimin e viteve, karnavali në Cádiz mori pjesë dhe kishte gjithnjë e më shumë njerëz derisa u bë një makro-parti.

Gjëja më origjinale dhe përfaqësuese e këtij karnavali është se Grupet e tyre u kanë rezistuar të gjitha peripecive dhe kufizimeve që duhet të kenë përjetuar herët e tjera.

Në muajin shkurt, në qytet nis karnavalet, të mbushura me fantazi, kostume, humor dhe nga numri i njerëzve që mbushin rrugët me gëzim.

Simbolet e karnavalit të Kadizit

Simbolet e karnavalit të Kadizit përfshijnë flamurin dhe maskat e tij dalluese, prej pëlhurash dhe papier-mâché me ngjyra. Gjatë paradave, pjesëmarrësit zbukurohen me të gjitha llojet e aksesorëve, si kapele, paruke dhe kostume, shumica prej tyre të bëra nga vetë banorët.

Edhe ata që nuk parakalojnë vazhdojnë të marrin pjesë në event duke u veshur dhe duke dalë në rrugë për të marrë pjesë në argëtim. Një tjetër simbol i rëndësishëm që mund të shihet në byzylykët e dizajnuar me simbole të karnavalit Cádiz është Teatri i madh Falla.

Është një teatër që bashkon të gjitha llojet e arteve skenike dhe grupet e karnavaleve gjithashtu ofrojnë shfaqje atje, përveç rrugëve me këngët dhe muzikën e tyre që lidhen me ceremonitë dhe zakonet fetare të krishtera.

Festat e karnavaleve janë shumë të rëndësishme, përveçse një festë e thjeshtë, Thelbi i gjeneratave të mëparshme transmetohet dhe përhapet në mbarë botën.

Nëpërmjet vargjeve ndërtohet një identitet kolektiv pasi ato transmetojnë ndjenjën e përkatësisë në një grup, i cili ka një funksion shumë transformues në shoqëri.

Simbole të tjera që i përkasin karnavalit Cádiz janë karuselet e koreve që festohen ato ditë në tregun ushqimor.

Koret që këndojnë ofrojnë spektaklin për shumë njerëz që mbushin vendin, përveç notave, grupe me kostume dhe grupe që udhëtojnë afërsisht 3500 metra dhe i duhen 4 orë për të kryer paradën.

Gjithashtu prania e “ilegalëve” që janë grupet që kanë lindur disa vite më parë si një mënyrë familjare e pjesëmarrjes, e përbërë nga grupe miqsh, bashkëpunëtorësh, familjesh, të cilët konkurrojnë me grupe zyrtare në repertorët e tyre. Më pas do të shohim disa tatuazhe të njohura nga kjo festë mbresëlënëse.

Tatuazhet e karnavalit: Juan Carlos nga Aragón

tatuazh-homazh-për-Juan-Carlos-Aragon.

Një nga autorët më të njohur të karnavalit, këtë vit mbushen 5 vjet nga vdekja e tij. Ai ishte një nga autorët më të rëndësishëm në historinë e karnavalit të Kadizit.
Bërja e një tatuazhi në nderim të tij është duke mbajtur karnavalin dhe thelbin në shpirtin tuaj.

Tatuazhet e karnavalit: letrat e trupës

caenaval-cadiz-Juan-Carlos-Aragon-letër-tatuazh.

Është një dizajn i thjeshtë, por ka siluetën e Juan Carlos Aragón me kitarën në dorë. Një tjetër homazh shumë i bukur për këtë figurë madhështore të karnavalit të Kadizit.

Tatuazh i bilbilit dhe maskave të karnavalit

karnaval-maska-dhe-bilbil-tatuazh

Në këtë rast dizajni ka simbole që nuk mund të mungojnë në karnavalin Cádiz si maskat dhe bilbilin. Bilbili i njohur si "bilbil kallam", U përdor nga Chirigotas, ishte instrumenti tipik që e shndërroi melodinë në një tingull qesharak dhe argëtues.

Tatuazh i karnavalit Gran Teatro Falla

tatuazh-teatër-dështon

Vendi më i rëndësishëm ku mblidheshin grupet e karnavaleve mes prezantimeve dhe grupeve të tjera që lidhen me artin. Një ndërtesë imponuese për të mbajtur në lëkurën tuaj të gjitha ato histori që do të mbeten me ju përgjithmonë.

Tatuazh i besimit të karnavalit

tatuazh-karnaval-i-cadiz

Besimi është teksti i bërë nga Juan Carlos Aragón, prandaj, është një nderim i madh të kesh kredon tatuazhuar në lëkurën tënde, letra më e rëndësishme vetë jeta e karnavalit të Kadizit.

Tatuazh i maskave të karnavalit

trupë-maskë-tatuazhe.

L maskat e karnavalit nga Cádiz mund të jetë gjithashtu një nga trupat më të njohura si piratët, kungulli dhe brujo, ato janë një mënyrë e shkëlqyer për të festuar.

Tatuazh karnaval: Manolo Santander

karnaval-tatuazh-Manolo-Santander

Ai ishte chirigotero kryesor, është grupi muzikor i karnavaleve që këndonte në rrugë duke sjellë gëzim për të gjithë qytetarët e karnavalit të Kadizit.

Tatuazhet e karnavalit: 3 x 4

Në ritmin e 4×4 në karnaval, 3 x 4 është karakteristikë e karnavalit të Kadizit. Ata janë pasodobë që respektojnë kohën 3 x 4, që në fakt është 4 x 4.
Trupat kryejnë këtë strukturë, duke bërë kështu ata kujtojnë se karnavali i vjetër ishte më i shpejtë.

Kjo masë ka tre rrahje, është më gazmore, mundëson fraza më të shpejta dhe i takon krijimtarisë së artistëve për të arritur efektin e dëshiruar.

Vitet e fundit është bërë popullor ritmi 4x4, i cili ka një linjë më melodike, por 3x4 është më karnavalesk. Është një hap që ju mund të shijoni dhe mbani mend karnavalet e vjetra të dikurshme, picaresque kaq të këndshme.

Së fundi, karnavali Cádiz është një ngjarje që shumë njerëz e pëlqejnë dhe bërja e një tatuazhi për ta festuar është një mënyrë e shkëlqyer për të treguar besnikërinë tuaj.
Me kaq shumë modele tatuazhesh për të zgjedhur, ka diçka për të gjithë. Sigurohuni që të bëni kërkimin tuaj dhe të merrni parasysh paraqitjen dhe vendndodhjen përpara se të merrni vendimin tuaj.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.