Kafka meksikane: kuptimi i tatuazhimit të tyre dhe idetë e dizajnit

Tatuazh i kafkës së kuqe

(Burim).

Një nga modelet që gjithmonë ka tërhequr vëmendjen time është tatuazhi i disa kafkave meksikane. Dhe është se ngjyra dhe dekorimi i saj më duket një dizajn vërtet i bukur për tu veshur në lëkurë. Pra, le ta njohim kuptimin e tij.

Tjetra, përveç ditur kuptimin e këtij tatuazh, Ne gjithashtu do të shohim disa mundësi për të përfituar prej tyre dhe se tatuazhi ynë është unik dhe origjinal.

Meksika, jeta dhe vdekja

meksikan-kafkë-tatuazh1

Si fillim, duhet të nxjerrim në pah vizionin që kanë meksikanët për jetën dhe vdekjen. Dhe është që çdo vit në 1 dhe 2 Nëntor festohet festa e Ditës së të Vdekurve, diçka e ngjashme me Ditën e Të Gjithë Shenjtorëve në Spanjë, por thellë brenda tij nuk ka asnjë lidhje me të.

Tatuazh i thjeshtë i kafkës meksikane

(Burim).

Gjatë këtyre ditëve, në Meksikë, protagonistë janë elementët dekorativë si lulet, ngjyrat dhe kafkat e sheqerit. Këto janë zbukuruar, me shumë ngjyra, në një mënyrë të gëzueshme, janë të ëmbla dhe shndërrojnë një simbol, zakonisht të trishtuar dhe pa frymëzim, në diçka që përveç që përfaqësojnë të dashurit që nuk janë më me ne, ata transformojnë pak konceptin e vdekjes .

meksikan-kafkë-tatuazh3

Personalisht më duket një mënyrë tjetër për të nderuar ata që nuk janë më, përmes një modeli tjetër tatuazhesh, plot ngjyra, që do të zbukurojë lëkurën tonë në një mënyrë të veçantë.

Një histori pak

Tatuazh me kafkë dhe lule në sy

(Burim).

Kuptimi i tatuazhimit të kafkave meksikane fillon me historinë e La Catrina. Gjatë kohës së qeverive të Benito Juarez, Sebastián Lerdo de Tejada dhe Porfirio Díaz, shkrimet e bëra nga klasa e mesme në të cilën ata talleshin me stilin e jetës së klasës më të pasur kanë filluar të bëhen të njohura. Këto tekste shoqëroheshin dikur me vizatime të kafkave dhe skeleteve, të cilat filluan të përdoren si një simbol talljeje ndaj asaj pjese të shoqërisë (një shpjegim tjetër pse zakonisht Catrinas vishen me rroba dhe kapele të pasura).

Një kafkë me tatuazh blu meksikan

(Burim).

Versioni origjinal i këtyre vizatimeve është nga José Guadalupe Posada, i cili krijoi termin "calavera garbancera", një kritikë për ata indigjenë që shisnin garbanza dhe donin të dukeshin si evropianë dhe që mohuan kulturën dhe trashëgiminë e tyre (siç mund ta imagjinoni, e njohur edhe si garbanceros). Prandaj imazhi është ai i një gruaje skeletore të veshur vetëm me një kapelë franceze me një pendë struci.

Nga kafka e garbancera deri te catrina

Vajza e veshur si një catrina

Megjithëse nuk kaluan vetëm vite më vonë, kur Diego Rivera (burri i të mirënjohurës Frida Kahlo) krijoi një murale të quajtur 'Dreamndrra e një të diele pasdite në Alameda Central' ku ai pagëzoi "kafkën e garbancera" si "La Catrina". Kjo sepse ai e veshi "kafkën e garbancera" sikur të ishte një "catrín", e cila është mënyra se si përcaktoheshin burrat elegantë dhe të veshur mirë, por në terma femëror. Prandaj emri dhe veshja me të cilën i njihni aktualisht.

Tatuazh me ngjyrë i kafkës së zbukuruar

(Burim).

Për më tepër, ka edhe kafka letrare, të cilat janë kompozime në vargje që janë shkruar në prag të ditës së të vdekurve dhe që tallen me të gjallët dhe të vdekurit, një tjetër nga mënyrat origjinale të këtij vendi për të kujtuar ata që nuk janë më dhe për të zhveshur vdekjen e gjithë madhështisë së tij.

Dhe kafkat e sheqerit?

Skicuar Tattoo me kafkë meksikan

(Burim).

Kafkat e sheqerit janë një nga protagonistët e yjeve të këtij lloji tatuazhesh, dizajni i të cilit bazohet në këtë ofertë tipike të Ditës së të Vdekurve. Kafkat e sheqerit mund të bëhen nga sheqeri i kallamit ose balta (padyshim që këto nuk hahen) dhe vendosen në altar si një ofertë në mënyrë që të vdekurit që kthehen gjatë festës (dita 1 për fëmijët dhe dita 2 për të rriturit). nderin e tij.

Ide për hartimin e tatuazheve të kafkës meksikane

Dizajni i kafkës për tatuazh

Tani që kemi parë kuptimin e tatuazhimit të disa kafkave meksikane, ne do të paraqesim disa shembuj në rast se keni nevojë për ndonjë frymëzim:

Kafka binjake

Nëse keni mjaft hapësirë ​​dhe dëshironi të bëni dy kafka, kjo është një ide shumë e mirë. Cfare ka me shume, ju mund të zgjidhni të bëni dy njësoj ose të bëni dy që duken njësoj, secili me detajet e tij të ndryshme. Isshtë një dizajn që gjithashtu funksionon shumë mirë nëse doni ta bëni me dikë tjetër.

Kafka me catrinas

Tatuazh me kafkë dhe dy katrina

(Burim).

Nëse ju duket se kafka mund të jetë pak e vetmuar, Ju gjithmonë mund ta shoqëroni atë me një element që ndihmon në plotësimin e tatuazhit, si këto dy catrina që i japin asaj një prekje shumë origjinale. Catrinat, përveç kësaj, japin shumë lojë për një tatuazh realist, më tej nga versioni i bazuar në ëmbëlsirën tipike të kësaj feste.

Tatuazh i kafkës me lule në sy

Nëse ju pëlqejnë lulet mund t’i jepni një prekje më pranverore duke shtuar një lule në secilin sy. Përveç kësaj, mund t'i jepni një prekje më personale nëse zgjidhni një lule që ju pëlqen, e cila, siç mund të mendoni, do të ketë një kuptim të lidhur.

Tatuazh i kafkës me detaje

Nëse doni t'i jepni tatuazhit tuaj një prekje të ndryshme, gjithmonë mund të shtoni elementë të tjerë, siç është ky rast që Ai ndryshon pamjen e përparme për një që është në gjysmë të rrugës midis përparme dhe anës dhe shton disa krahë fluture. Mos harroni se duhet ta pëlqeni, prandaj përshtateni sipas dëshirës suaj.

Ku mund të bëj një tatuazh?

Bëni tatuazhe disa kafka meksikane është një ide e mirë, por Ne gjithashtu duhet të jemi sa më të qartë se ku është e mundur që të bëjmë tatuazhin. Le të shkojmë disa ide:

Tatuazh i kafkës në pjesën e brendshme të krahut

Skica e tatuazheve në pjesën e brendshme të krahut

(Burim).

Ata thonë se është një zonë e dhimbshme për të bërë një tatuazh, megjithëse njohim njerëz që na thonë se nuk dëmtoi aq shumë. Supozojmë se kjo varet nga pragu i dhimbjes që secili duron. Ashtë një vend i mirë nëse doni ta mbani pak më të fshehur.

Tatuazh i kafkës në këmbë

Kofsha është një vend i mirë për të bërë një tatuazh, nuk dëmton tepër dhe është një copë e mirë e kanavacës në mënyrë që tatuazhi juaj të mund t'ju bëjë një kafkë të madhe, të bukur dhe shumëngjyrëshe. Sepse ky është pikërisht një nga sekretet e tatuazhimit të kafkave meksikane: ngjyra.

Tatuazh i kafkës në krah

Kjo pjesë e krahut është më e dukshme se pjesa e brendshme, gjë që do të bëjë që më shumë njerëz ta vërejnë atë. Dhe është një mundësi e mirë nëse dëshironi të tregoni tatuazhet tuaja, përveç që është një vend shumë mirënjohës dhe jo shumë i dhimbshëm.

Tatuazh i kafkës në gjoks

Tatuazh i kafkës bardhezi

(Burim).

Gjoksi është një zonë tjetër e mirë për të bërë një tatuazhAshtu si me kofshën, ajo është një zonë mjaft e gjerë dhe mund të jetë një tatuazh shumë i freskët dhe i hollësishëm. Padyshim, në këtë rast është më mirë të zgjedhësh një kafkë shumë të madhe, sepse është një vend me shumë hapësirë.

Një dizajn me një kafkë rozë

Shpresoj t'ju pëlqejnë këto dizajne dhe t'ju ndihmojnë të bëni tatuazhe disa kafka meksikane. Nëse tashmë keni veshur një kafkë meksikane në lëkurën tuaj, shpresojmë ta ndani me ne, do të jetë kënaqësi ta shikoni. Ju gjithashtu mund të na lini një koment, ne do të dëshirojmë t'ju lexojmë! Dhe nëse keni dashur, mund të vazhdoni të frymëzoheni nga artikujt tonë të tjerë, si ky nga tatuazhe me kafke meksikane.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jezusi Campos dijo

  Si mund ta dërgoni foton e Tattoos time
  Falënderim

  1.    Antonio Fdez dijo

   Pershendetje Jezus

   Mund ta bëni përmes kësaj pjese http://www.tatuantes.com/enviar-tatuaje/

   Një përshëndetje e përzemërt! 🙂