Tatuazhi egjiptian skarab, simbol i krijimit dhe shfaqjes së jetës

Tatuazh egjiptian skarab

El tatuazh egjiptian scarab Isshtë shumë popullor në mesin e dashamirëve të kulturës egjiptiane ose këtij lloji të insekteve. Për shkak të asaj që brumbulli simbolizon dhe kupton që lidhet me këto tatuazhe, ka fituar një hapësirë ​​në trupin e shumë dashamirëve të bojës. Para së gjithash dhe për të kuptuar popullaritetin e tatuazh egjiptian scarab, ne duhet të kthehemi në Egjiptin e Lashtë.

Scarab ishte një insekt i shenjtë për egjiptianët e lashtë. Për atë kulturë, fakti që brumbujt e bajgës mund të transportonin topa bajgë në kushtet e vështira të shkretëtirës për t'i varrosur më vonë dhe prej të cilave më vonë dolën pasardhësit e tyre (pasi vezët u vendosën brenda këtyre topave të bajgës), u bë një akt i krijimin dhe shfaqjen e jetës.

Tatuazh egjiptian skarab

Për më tepër, për egjiptianët e lashtë, brumbulli gjithashtu kishte lidhje me lëvizjen e diellit dhe ciklet e jetës. Kjo është arsyeja pse shumë njerëz të asaj kohe mbanin një brumbull që mbante një disk diellor në shpinë. Një përfaqësim i ciklit të diellit në qiell. Në fakt, për Kultura egjiptiane, scarabi kishte një marrëdhënie të ngushtë me agimin dhe një lidhje me Zotin Egjiptian "Khepri", i njohur gjithashtu si "zot i diellit në lindje".

Gjatë asaj kohe, egjiptianët ata gdhendnin brumbuj në gur për t'i veshur si një amulet mbrojtëse. U përdorën edhe vulat mbretërore në formën e një scarab. Kjo është arsyeja pse, sot, kur zbulohet një mumje e balsamuar, është relativisht e zakonshme të gjesh amuleta në formën e një brumbulli ose ndonjë referencë për këtë insekt të shenjtë për ta.

Tatuazh egjiptian skarab

Me të gjitha këto simbolika, ne mund ta kuptojmë më mirë popullaritetin në rritje të tatuazh egjiptian scarab. Në tjetrën galeri e tatuazheve ju mund të gjeni një shumëllojshmëri të gjerë të tatuazheve të brumbujve të bëra në stile të ndryshme.

Llojet e tatuazheve skarabe egjiptiane

i vogël

Si një nga simbolet më të njohuraShtë e vërtetë që mund ta gjejmë në madhësi të ndryshme. Kur flasim për një tatuazh të vogël, minimalizmi dhe shija e mirë vijnë gjithmonë në mendje. Pra, në këtë rast nuk do të mbeteshim pas. Të vegjlit gjithashtu mbajnë të gjithë simbolikën, por është e vërtetë që mund t’i shtojmë në zona të tjera të trupit si kyçet e këmbëve, kyçet e dorës ose në bërryla dhe prapa veshëve. Një prekje elegante që nuk mund ta harrojmë.

grua skarabe egjiptiane

Për gruan

Nëse tatuazhi ka për qëllim trupin e një gruaje, është e vërtetë që keni edhe disa mundësi për të zgjedhur. Por pa dyshim, ai që është më i dukshëm në këtë model në zona qendrore e gjoksit. Shtë e vërtetë që edhe në shpatullat e shpatullave ose në qafë, ato janë një tjetër nga vendet për ta treguar atë. Edhe pse boja e zezë do të jetë gjithmonë miku ynë besnik, në këtë rast mund të shtoni edhe një nuancë blu, të kuqe ose jeshile për të shtuar më shumë origjinalitet, nëse është e mundur.

tatuazh egjiptian me krahë

Për burrat

Edhe pse disa gra gjithashtu e veshin atë, burrat preferojnë atë zona e pasme për të treguar tatuazhet më të gjera. Projektime që mund të shkojnë nga njëra anë e shpatullave në tjetrën. Por gjëja nuk është e tillë sepse tatuazhet e brumbujve egjiptianë shihen gjithashtu në duar, si në krahë apo edhe në kofshë. Sigurisht, si rregull i përgjithshëm do të jetë boja e zezë që i shoqëron ato. Cila ju pëlqen?

njeri tatuazh skarab egjiptian

Me krahë

Me krahët e tij ai na ofron neve mbrojtje e madhe. Një tjetër nga simbolikat më të mira për këtë lloj tatuazhesh. Edhe pse është e vërtetë që krahët mund të tregojnë gjithashtu lirinë kur i shohim në modele të tjera. Ata na mbulojnë dhe na japin më shumë jetë në të njëjtën kohë me fuqinë. Ky lloj tatuazhesh gjithashtu mund të kompletohet me ngjyra, plus simbole egjiptiane ose me bojë të zezë.

Ku mund të bëni një tatuazh të skarabit egjiptian

Në gjoks

Kur flasim për gjoksin, është e vërtetë që ajo është një nga kanavacat më të mëdha të trupit. Ata preferojnë ta bëjnë atë pak më të lartë, por ata zgjedhin një dizajn me gjoks të ulët që është gjithashtu bashkimi perfekt i zonës qendrore. Goesshtë e vetëkuptueshme se është një dizajn mjaft i plotë me një madhësi të madhe. Por nëse preferoni, gjithmonë mund të zgjidhni ide të tjera më të vogla që do të vendosni

tatuazh i brumbullit të gjoksit

Në qafë

A të pëlqen tatuazhe në qafë? Epo edhe ky. Scarabi egjiptian ka mbërritur për të dekoruar një tjetër nga pjesët kryesore të trupit tuaj. Kjo është arsyeja pse ka shumë njerëz që zgjedhin një dizajn të shkëlqyeshëm në pjesën qendrore dhe pjesën e përparme të tij. Por ndonjëherë, ne gjithashtu mund të vëzhgojmë se si qafa ka më shumë për të thënë. Ju mund të zgjidhni një dizajn për këtë zonë ose më mirë, pas veshëve. Qafa dhe rrethinat e tij janë një tjetër nga opsionet ideale për të mirëpritur një tatuazh aq të veçantë dhe të qëndrueshëm si ai i përmendur.

Imazhe: soldecaribe.tumblr.com, tattoofilter, Pinterest,

Fotografitë e Tatuazhit Egjiptian Scarab


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.