Koi Fish Tattoo: Kuptimi, Historia dhe Galeria

Tatuazh Peshku Koi

Si të shpjegohet rëndësia e tatuazhe peshku koi brenda botës së tatuazhit? E vërteta, nëse duhet të rendisim disa tatuazhe që kanë ndihmuar më shumë në popullarizimin dhe përhapjen e këtij arti trupor, tatuazhet japoneze, dhe më saktësisht peshku koi do të ishte njëri prej tyre. Dhe mjafton të bësh një studim të vogël në internet për të njohur popullaritetin e tatuazheve të peshkut koi midis tifozëve të botës së tatuazheve.

Legjenda e Peshkut Koi

Por Cili është kuptimi dhe simbolika e tatuazheve të peshkut koi? Peshku koi (ose krapi) ka një simbolikë shumë të thellë dhe të përhapur në kulturën aziatike që, me kalimin e viteve, ne e kemi eksportuar në Perëndim. Më konkretisht, Duhet të theksojmë se është një nga përbërësit kryesorë të mitologjisë kineze. Dhe është se, sipas legjendës, ky peshk ishte në gjendje të ngjitej në kanalin e Lumit të Verdhë (i vendosur në Kinë) dhe të kalonte një nga ujëvarat e tij të pamasë.

Peshku Koi në këmbë

Shpërblimi për përpjekjen e tij që fitoi ky peshk ishte të bëhej një dragua, e cila është arsyeja pse ky krap ka një pamje të ngjashme me atë të këtyre krijesave mitologjike. Padyshim, ne flasim si për morfologjinë e saj, ashtu edhe për ngjyrën e shkallëve të saj. Gjatë gjithë shekullit të XNUMX-të, fermerët e orizit në Kinë filluan të peshkonin për peshq koi dhe të kryqëzonin specie të ndryshme, një praktikë që ka rezultuar në një larmi të madhe të specieve me ngjyra të ndryshme.

Sidoqoftë, nuk mund të lëmë mënjanë rëndësinë që ka edhe mbarështimi i krapit koi për kulturën japoneze, e njohur në vendin e lindjes së diellit si "Nishikigoi" (bizhuteritë e gjalla). Pas disa dekadash, Këta peshq, duke qenë një ikonë e kulturës aziatike, kanë fituar një hapësirë ​​të shkëlqyeshme në botën e tatuazheve, pasi ato janë një model shumë i përsëritur, për shkak të kuptimit të tyre, i cili shoqërohet gjithmonë me arsye për vetë-përmirësim dhe vetë-realizim.

Çfarë do të thotë dhe simbolizon tatuazhi Koi Fish sipas ngjyrës?

Tatuazh i Zi Peshku Koi

Siç kemi thënë më parë, tatuazhet e peshkut koi shoqërohen me tejkalimin e problemeve të ndryshme me të cilat përballemi gjatë gjithë jetës sonë, si dhe me një personalitet të vetë-përmbushur. Një server që ju shkruan ka një peshk koi të tatuazhuar në krahun e tij të majtë dhe e vërteta është, këto ishin një nga arsyet që më shtynë ta bëja tatuazh në të.

Megjithatë, tatuazhet e peshkut koi mund të kenë një simbolikë dhe kuptim të ndryshëm në varësi të ngjyrës dhe formës me të cilën është tatuazhuar vetë. Ne mund t'i përmbledhim ato në llojet e mëposhtme:

 • Peshku i Zi Koi: Në rastin e parë, gjejmë ngjyrën e zezë. Një tonalitet që, megjithëse nuk pasqyron bukurinë e vërtetë që kanë këta peshq, është më se i mjaftueshëm për ta kapur atë në lëkurë me shumë realizëm. Ngjyra e zezë përdoret për të simbolizuar aftësinë për të përballuar vështirësi të ndryshme në rrugë. Duke përdorur shëmbëllimin e historisë së peshkut koi, ne do të flisnim për forcën e tij për të kapërcyer dhe ngjitur në ujëvarë. Ka qëllime në jetë me një qëllim të komplikuar, por jo të pamundur.
 • Peshku Koi Blu: Nga ana tjetër, ne kemi peshqit koi me një nuancë kryesore në blu. Tonet blu përdoren për të simbolizuar riprodhimin ose për të evokuar fëmijën e familjes. Ne gjithashtu mund ta tregojmë atë si një sinonim për paqe dhe relaksim. Në këtë mënyrë, një tatuazh i peshkut koi në blu është ideal për t'iu referuar një fëmije ose familjes sonë.
 • Peshku i Kuq Koi: Dhe së fundmi kemi peshqit koi me të kuqe. E kuqja përdoret për të simbolizuar dashurinë ose forcën që qeniet njerëzore mund të kenë për të kaluar të gjitha llojet e fatkeqësive në jetë. Në këtë rast, në koi do të përdorej për të theksuar se mund të mbijetojë në ujëra me rryma të pafavorshme ose tepër të ashpër.

Nga tre ngjyrat e përshkruara më sipër, ajo që ka më shumë rëndësi midis kulturave të ndryshme aziatike është e kuqja (veçanërisht në Japoni). Nga rruga, nëse keni ndonjë dyshim, në rastin tim personal kam një peshk të zi koi të tatuazhuar me detaje të kuqe dhe të bardha.

Kombinoni tatuazhet e peshkut koi me elementë të tjerë ose duke krijuar forma

Tatuazh Peshku Kois në Kofshë

Bukuria dhe mënyrat në të cilat mund të tatuohet një peshk koi janë kaq të ndryshme sa mundësitë për krijimin e një tatuazh personal janë pothuajse të pafundme.. Dhe jo vetëm për shkak të vetë peshkut, por edhe për shkak të opsioneve të ndryshme që ne duhet ta kombinojmë atë me elementë të tjerë që i referohen kulturës kineze ose japoneze. Kjo është arsyeja pse është e zakonshme të shohim tatuazhe të peshkut koi së bashku me elementë të tjerë të tillë si një lule zambak uji.

Një tjetër nga simbolet e shkëlqyera të Azisë falë bukurisë së këtyre luleve që rriten në zona me baltë dhe me baltë. Kjo është arsyeja pse ato njihen shumë pasi tregojnë se bukuria mund të shfaqet kudo. Përfaqëson vendosmërinë dhe përpjekjen për të shkëlqyer pavarësisht nga një mjedis i errët dhe i errët.

Në vendin e fundit, Unë gjithashtu do të doja të theksoja se një mundësi tjetër interesante për të bërë tatuazh një peshk koi është ta bësh atë duke simuluar formën e ying-yang. Për ta bërë këtë, ne duhet të bëjmë tatuazh dy peshq. Kështu, ne gjithashtu mund t'i referohemi njërës prej tyre filozofitë më të lashta nga e gjithë Azia. Një simbol me të cilin shumë prej nesh janë rritur duke pasur pak a shumë kontakte. Një tatuazh i dy peshqve koi që imitojnë këtë simbol është bërë për të përfaqësuar stabilitetin e qenies.

Fotografitë Koi Tattoo Peshku

Më poshtë do të gjeni një koleksion të gjerë të Tatuazhe Koi Fish në pjesë të ndryshme të trupit dhe me dizajne të ndryshme që të mund të merrni ide për të bërë tatuazhe tuajat.

Tatuazh i peshkut portokalli
Artikulli i lidhur:
Tatuazhe peshku: një metaforë në lidhje me krijimin dhe evolucionin

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Melisa dijo

  Kuptim i bukur !!! Kjo më bëri të dëshiroj të marr një të tillë!

  1.    Carlos dijo

   Nëse është shumë e lezetshme, kjo është arsyeja pse unë dua që ajo të jetë një tatuazh vetë

 2.   Jezus Fraczinet dijo

  Ka shumë njerëz që bëjnë tatuazhe ... pa ditur se çfarë do të thotë me të vërtetë linjat dhe ngjyrat e tyre ... Peshqit Koi, edhe nëse është nga një kulturë tjetër ... ... filozofia e tyre ... sensi i tyre i bukur dhe prekës .. ... ... më bën ta vesh atë krenar në të gjithë krahun tim ... Unë arrij majën e shpatullës sime ... në jetë ay .aaay të cilët mendojnë se ato janë vetëm vija të zbrazëta dhe të pakuptimta ... është diçka masive. ajo shkon përtej lëkura… .nën mish… dhe sooo… por shumë brenda zemrës dhe sipër shpirtit dhe shpirtit… ..Vlera dhe Sakrifica… .virtytet e një udhëheqësi… .. pa asnjë dyshim hat. çfarë bën ai hat. dhe ju bën më mirë .... Përshëndetje nga Santiago ..nga Kili… .Forca …… dhe bekimet.

 3.   Cicërimë dijo

  Përshëndetje, unë do të doja të më ndihmonte të di se çfarë është ... çfarë koi