Kush ishte Sutherland MacDonald, tatuazhi Viktorian?

Sutherland McDonald

La historia e tatuazheve është tepër e pasur dhe interesante. Një element i përbashkët në shumë kultura, në Perëndim u dëbua nga feja, ndër të tjera, megjithëse me kalimin e kohës ajo u kthye, dhe me forcë, falë pionierëve si Sutherland MacDonald.

I themeluar në Londër gjatë një pjese të shekujve XNUMX dhe XNUMX, Sutherland MacDonald u bë i famshëm për të qenë një nga njerëzit e parë me një dyqan tatuazhesh. Nëse doni të dini historinë e tij, vazhdoni të lexoni!

Artisti i parë tatuazh Viktorian

Dyqani Sutherland MacDonald

Dihet shumë pak për Sutherland MacDonald para se ai të themelonte dyqanin e tij të tatuazheve në 76 Jermin Street në Londër. Ky artist i ardhshëm thuhet të ketë kontaktuar për herë të parë me tatuazhe në vitet 1880, kur MacDonald po shërbente në ushtrinë Angleze.

Në çdo rast, studioja e tij e tatuazheve ishte e para në rekord në Mbretërinë e Bashkuar. Ai ishte ai që debutoi në kategorinë e tatuazheve në faqet e verdha (Në fakt, ai duhej të krijohej posaçërisht për të, sepse nuk kishte askush tjetër që ofronte shërbimet e tij në të gjithë qytetin). Kështu, dihet që studioja e tij hapi dyert në 1889.

Një pionier i njohur

Tattooist Sutherland MacDonald

Shpejt Sutherland MacDonald u bë një njeri i famshëm. Thuhet se ai bëri tatuazhe shumë mbretër dhe njerëz të rëndësishëm, si mbreti i Danimarkës dhe mbreti i Norvegjisë ose disa nga fëmijët e Mbretëreshës Victoria (në ato ditë, në fillim të shekullit të XNUMX-të, ishte në modë që mbretërit të bënin tatuazhe ...).

Gjithashtu, ky artist tatuazhesh punoi shumë fort në artin e tij për të përmirësuar veten. Për shembull, edhe pse në fillim ai bënte tatuazhe me dorë, në 1894 ai kaloi në një nga makinat e para të tatuazheve, patentuar nga ai vetë. Plus, ishte një nga artistët e parë të tatuazheve që prezantoi ngjyra të reja në modelet e tij, blu dhe jeshile.

Sutherland MacDonald punoi për më shumë se dyzet vjet si një artist tatuazhesh, duke shtypur artin e tij në të gjitha llojet e lëkurës. Na tregoni, e dinit historinë e këtij tatuazhi? Mos harroni të na lini një koment!

Burim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.