Tatuazhet simbolike Zen, që përfaqësojnë përsosmërinë dhe qetësinë shpirtërore

Tatuazh në gjoks

Tatuazhet e simboleve Zen mund të shfaqin shumë elementë të tillë si buddhas, lule, lotus ose mandala, të gjitha shumë karakteristike të Budizmit dhe kulturës Aziatike, në të cilën gjërat merren në një mënyrë shumë më të qetë.

atëherë Ne do të flasim për kuptimin e më të rëndësishmit nga këto simbole, tatuazhe rrethi japoneze enso, si dhe shkurtimisht të elementeve të tjerë, përveç që ju jep shumë ide në mënyrë që të frymëzoheni në pjesën tuaj të ardhshme.

Enso, rrethi zen

Brenda kulturës orientale dhe veçanërisht japoneze, ka simbole të shumta që gjatë shekujve kanë kapërcyer dhe sot, ata janë të njohur (ose të paktën të njohur) në të gjithë botën. Dhe çështja është që sot ne duam të flasim për atë që një rreth mund të përfaqësojë. Po, një rreth i thjeshtë, i drejtpërdrejtë. Në kulturën japoneze fjala "enso" do të thotë rreth dhe është vetëm ajo. Në këtë kulturë përdoret për të përfaqësuar Zenin dhe për këtë do të flasim sot. Tatuazhet e simboleve Zen vijnë për të përfaqësuar enso.

Murgu përballet me enso

(Burim).

Qetësia, përsosmëria dhe ndriçimi janë disa nga vlerat që përfaqësojnë tatuazhet e simbolit Zen. Brenda botës së yogës ose Budizmit, ky simbol vjen për të na ndihmuar të rritemi shpirtërisht. Prandaj, nuk është për t'u habitur që shumë njerëz vendosin të tatuojnë rrethin zen në përfaqësime të ndryshme. Rrethi paraqet të mbyllurën dhe të përsosurën.

Tatuazh në Tajlandë në gjoks

Me sa duket, Ne gjithashtu duhet të marrim parasysh thjeshtësinë që përfaqëson kjo formë gjeometrike. Për japonezët simboli enzo shoqërohet gjithashtu me ekuilibrin e mendjes dhe trupit. Edhe pse dhe siç mund ta shihni më poshtë, tatuazhet e simbolit Zen kanë pak ose aspak të bëjnë me një rreth. Po, ato mbajnë formën thelbësore, por ndryshon mjaft nga ajo që mund të imagjinoni.

Simbole të tjera zen

Lule e vogël zambak uji

Megjithëse enso me siguri meriton hapësirën e vet në këtë artikull të tatuazheve të simboleve zen për bukurinë dhe shkathtësinë e saj, ka shumë simbole të tjera me të cilat mund të shoqërojmë qetësinë dhe ndriçimin.

Ndër më të njohurit, për shembull, ne mundemi gjeni lule lotus, mandalas, buddhas apo edhe tatuazhe sak yant, të gjithë rimarrin atë qetësi shpirtërore të tatuazheve enso, edhe pse me simbole të tjera po aq interesante.

Idetë e tatuazheve për simbolet Zen

Tatuazh i zi dhe i bardhë mandala

(Burim).

Këtu ju vendosëm disa shembuj të tatuazheve të simboleve zen Kështu që të mund të shihni modelin dhe vendin që ju pëlqen më shumë, le të kalojmë në pikën:

Enso në anën e pasme

Enso në anën e pasme

(Burim).

Kjo është bërë në mes të shpinës, midis blades shpatullën. E vërteta është se është një vend pak i dhimbshëm, por nëse je i sigurt që të pëlqen, vazhdo përpara. Siç e shihni, ndjek stilin e tatuazheve më të enso. Këto janë qarqe që nuk janë mbyllur plotësisht dhe dizajni duket se është bërë me një furçë të përdorur për kaligrafinë tradicionale japoneze. E vërteta është se ato janë shumë të bukura dhe elegante.

Lule Lotus në krah

Tatuazh i luleve Lotus

(Burim).

Por meqenëse tatuazhet zen jetojnë jo vetëm nga simboli i enso ju mund të zgjidhni një lule shumë të gjallë lotus si kjo. Krahu është një vend i mirë për të bërë një tatuazh, nuk është tepër i dhimbshëm dhe ju jep shumë shikueshmëri.

Sak yant për mbrojtje

Tatuazh mbrapa Sak yant

Ju gjithashtu keni tatuazhet Thai Sak Yant, të cilat bëhen për mbrojtje dhe kuptimin e tyre, jo thjesht për arsye estetike. Ky lloj njihet si Paed Tidt dhe siguron mbrojtje ndaj njerëzve me qëllime të këqija. Mund të tatuohet në anën e pasme, si kjo rast. Gjoksi dhe kofsha do të ishin gjithashtu vendet ideale.

Mandala me ngjyra

Tattoo me ngjyra mandala

(Burim).

Një lloj tjetër tatuazhi që mund të merret në konsideratë nga Zen janë mandalas, e cila në sanskritisht do të thotë 'rreth' dhe dizajnet e të cilit bazohen në një strukturë të pjesëve koncentrike. Ky në veçanti është një dizajn mjaft i thjeshtë dhe shumëngjyrësh që mund të duket mirë kudo.

Buda me ngjyra të plota

Ngjyra tatuazh budës

(Burim).

Meqenëse kemi folur për tatuazhet e simboleve zen, nuk mund të ndalemi së përmenduri Buda. Në këtë rast ne duhet të karakteri, në të zezë dhe të bardhë, zë pothuajse të gjithë krahun. Lule, me ngjyra shumë të ndritshme, i japin asaj një prekje shumë të ftohtë dhe e bëjnë copën të dalë edhe më shumë.

Rrethi i bukur zen në qafë

Rrethi në anën e pasme

(Burim).

Një shembull tjetër i një tatuazhi të simbolit zen në anën e pasme, edhe pse ky është pak më afër qafës dhe, me interes, rrethi mbyllet në të majtë. Një dizajn shumë i thjeshtë, por që shpon shumë mirë, veçanërisht nëse dini të përfitoni nga efekti i furçës.

Lule lotus jargavan

Lule lotus jargavan

(Burim).

Një motiv tjetër shumë Zen dhe Budist, këtë herë në pjesën e poshtme të shpinës dhe me ngjyrë vjollce. Valët sipër simbolizojnë ngritjen në ndriçim, duke e bërë atë një dizajn ideal midis tatuazheve të simboleve zen.

Një tjetër sak yant, ky me tantra

Tatuazh i krahut Sak yant

Ky lloj i tatuazhit tradicional Thai është i njohur si Hah Taew, të cilat janë gati Tantrat budiste që ofrojnë mbrojtje. Meqenëse zakonisht është një tatuazh vertikal, mund të duket mirë në parakrah, kraharor, pjesën e sipërme të krahut dhe kofshën.

Mandala e zezë dhe e bardhë

Mandala në krah

Këtu kemi një mandala tjetër, në këtë rast është në të zezë dhe të bardhë dhe pak më komplekse se ajo e mëparshme. Siç mund ta shihni, ky kombinim i ngjyrave lejon që dizajni të jetë më i ndërlikuar dhe hipnotik, e cila është gjithashtu një mundësi e mirë. Përveç kësaj, në sajë të formës dhe shkathtësisë së tij, ai mund të tatuohet kudo.

Buda bardh e zi

Tatuazh i krahut të Budës

(Burim).

Dhe për të mbajtur shoqërinë e zezë dhe të bardhë mandala, një Zen Buda shumë në krah, i shoqëruar nga një orë në krahun tjetër, me dy nota të thjeshta me ngjyra. Isshtë një model shumë efektiv dhe realist në të cilin fytyra e Budës e qetësisë është shumë e suksesshme, diçka jetësore në një tatuazh të këtyre karakteristikave.

Tatuazh tradicional me lule lotus

Tatuazh lule lule lotus Sak yant

Së fundi, sak yant gjithashtu mund të kombinohet me elementë të tjerë tipikë zen, për shembull një lule zambak uji si kjo. Kombinimi i kuq dhe i zi është thjesht i mrekullueshëm dhe i bën të dy elementet (shkronja dhe lulja) të dallohen më vete, sikurse një model unik.

Mandala moderne

Tatuazh modern mandala

(Burim).

Duke u larguar nga stili zen që gjejmë mandalas me një stil disi më modern, si kjo pjesë. Duket se nuk është aq e plotë me detaje, por e shfrytëzon atë për të lënë zona të zbrazëta dhe që i japin asaj atë estetikë më novatore (asnjëherë më mirë të thënë). Duket mjaft e vogël, dhe si me mandalatat e tjera mund të shkojë mirë kudo.

Tatuazh tibetian

(Burim).

Dëshironi të bëni një tatuazh zen? A ju ka shërbyer ky post? Nëse keni ndonjë pyetje, koment ose ide, ju keni kutinë e komenteve më poshtë për të na njoftuar.

Fotografitë e Zen Symbol Tattoos


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.