Alergjitë nga tatuazhet: një e vërtetë e pakëndshme

Boja e zezë gjithashtu shkakton alergji

Boja e zezë gjithashtu shkakton alergji

Reagime alergjike ndaj tatuazheve, nuk janë raste të izoluara, por një problem serioz kryesisht për shkak të përbërësve të caktuar bojëra që përdoren për të ngjyrosur vizatimin: kripërat e kobaltit, titanit, oksidit të zinkut, dikromatit të kaliumit ose hidratit të hekurit.

Edhe pse e zeza është ai që prodhon më pak alergji, nuk është plotësisht i përjashtuar pasi që një nga përbërësit e tij është parafenilenediamina. Përkundrazi, boja që shkakton reaksionet më alergjike është e kuqe, sepse mbart zhivë.

Alergjitë ndaj tatuazheve: si t’i parandaloni ato

Dermatiti i kontaktit: të mos merret si shaka

Dermatiti i kontaktit: të mos merret si shaka

Dermatologët nga Osaka School of Medicine përcaktuan se disa njerëz janë në rrezik të lartë për të pasur dermatit sistematik i kontaktit kur ato janë bërë tatuazhe me bojë të kuqe. Subjektet kishin zhvilluar një alergji ndaj merkurit që u manifestua kur gëlltisnin peshq me një përqendrim të tij.

Spitali i Përgjithshëm Universitar i Valencias, pasi shqyrtoi disa pacientë të tatuazhuar infeksione të rënda, tumore, reaksione granulomatoze dhe alergjitë e kontaktit, vendosën marrëdhëniet e ngushta midis këtyre dhe tatuazhit (sidomos atij të kuq)

Alergji ndaj vajrave kortikosteroide

Alergji ndaj vajrave kortikosteroide

Konkretisht, pasi të keni parë raste të pacientëve të cilët kishin aplikuar dermatit alergjik të kontaktit pomada kortikosteroide rekomanduar nga artisti juaj i tatuazheve (pomada Terra Cortril®) vendosi që tatuazhet të konsiderohen brenda grupit të faktorëve të rrezikut për zhvillimin e alergjisë ndaj hidrokortizonit.

Essentialshtë thelbësore që tatuazhi të kryejë më parë a testi i alergjisë të përbërësve të bojës që do të aplikoni; Ai konsiston në aplikimin e një copë toke në anën e pasme me alergjenin dhe lënien e tij për 48 orë. Nëse nuk ka reagim, ai mund të tatuohet. Mos i besoni një artisti tatuazhesh që nuk ju ofron provën.

Më në fund mos harroni se ato mund të jepen infeksione lokale te lekures bakteriale dhe mikrobakteriale për shkak të mungesës së higjienës, prandaj është thelbësore që institucioni të ofrojë të gjitha garancitë shëndetësore të kërkuara ligjërisht dhe të ndiqni udhëzimet që na janë dhënë për kujdesin e tatuazhit.

Më shumë informacion - Nga çfarë bëhen bojërat e tatuazheve?

Burimet - Actas dermo-sifiliográfica, Puleva salud

Fotografitë - Taringa, Dermatologo.net, Actas dermo-sifiliográfica


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gloria Gonzalez dijo

  Përshëndetje, unë kam një tatuazh në krah dhe kjo më shkaktoi një alergji, por jo një ngjyrë të kuqe dhe jo një ngjyrë të zezë ... ishte një ngjyrë kalipso ... Unë dua të di se çfarë vaji mund të blini ose çfarë trajtimi duhet të jetë ndjekur ... Unë pres përgjigjen tuaj. Jam nga rajoni i pestë i kuilotës në Kili.

  1.    Antonio Fdez dijo

   Përshëndetje Gloria, kur një tatuazh infektohet ose prodhon një alergji të konsiderueshme, gjëja më e mirë që mund të bëni është të shkoni të shihni një mjek sa më shpejt të jetë e mundur. Kjo do të parandalojë që problemi të përkeqësohet. Të gjitha të mirat!

 2.   Zhan Karlos dijo

  Mirëmëngjesi kam dy tatuazhe që u infektuan kam një alergji të tmerrshme dhe sa herë që zgjerohet më shumë përmes këmbës sime kam qenë kështu për 5 ditë

  1.    Antonio Fdez dijo

   Përshëndetje, gjëja më e mirë që mund të bëni është të shkoni te një mjek sa më shpejt të jetë e mundur. Përshëndetje dhe mos e humbisni!

 3.   Camila dijo

  Përshëndetje, kam tatuazhe në të cilat roza gjithmonë më shkakton disa puçrra të vogla në ngjyrë por pa kruarje dhe dhimbje ... Shkova te dermatologu dhe ai më tha se ishte një alergji ndaj asaj pigmenti që mbase me kalimin e kohës trupi im u asimilua por se mos ishte për t'u shqetësuar të paktën në shtëpinë time?

  1.    Përhap dijo

   Përshëndetje, e njëjta gjë më ndodhi si Camila, vetëm me ngjyrën e Kuqe, ata rekomanduan Gluvacida ose Neosporin,

   1.    xhinse sandro dijo

    Unë kam një tbn top drgon z e kuqja ende nuk e shëron të verdhën po dhe mirë do të doja të dija çfarë bëja vdes shumë gjëra me ngjyrë të kuqe tbn kam si dhe një skuqje por përreth zonës ashtu siç sugjerojnë ata une

 4.   gizzel dijo

  Përshëndetje, unë bëra një tatuazh me bojë të zezë një javë e gjysmë më parë dhe dy ditë më parë fillova të bëja gunga në të gjithë konturin e tatuazhit. por jo në mbushje. Çfarë mund të bëj ose çfarë mund të aplikoj për t'i hequr ato?

 5.   marsupial dijo

  Bëra një tatuazh 4 muaj dhe një orë më parë pata një reaksion alergjik, e vërteta është e ulët duhet të shkoj shumë te dermatologu dhe ai të përshkruaj kremra jo shumë të lira .. Më duket e çuditshme që do të zgjohem me një alergji pas disa muajsh ..

 6.   sebastian dijo

  Përshëndetje, unë komentoj rastin tim 10 vjet më parë kam bërë tatuazhe dhe gjithçka ishte e saktë 7 vjet më parë kapa alergji ndaj metaleve, orës, butonave të pantallonave etj. Dhe tani unë dua të interpretoj një atuaje dhe nuk e di nëse kjo do të më lëndonte. Tatuazhi i vjetër është i shkëlqyeshëm dhe unë kurrë nuk kam pasur probleme, por është 10 vjeç dhe alergjia ishte më vonë, megjithëse disa tregojnë se boja do të duhej ta refuzonte nëse ishte alergjike ndaj tyre edhe nëse ishte e vjetër. per kete arsye pyes.

  Urgentshtë urgjente sepse për 3 ditë bëj një tatuazh

 7.   Maria Elena dijo

  Përshëndetje, problemi im është i ngjashëm me ato të raportuara. Pas 4 muajsh pasi kam bërë tatuazh ngjyrën e kuqe të tatuazhit tim isha alergjik, kruarje dhe lëkura në atë zonë u ndez. Do të doja të dija nëse kjo është e kthyeshme.? A do të kalojë me kalimin e kohës? A mund të rritet? Ju lutem nëse dikush di për këtë ..? Faleminderit!

  1.    Antonio Fdez dijo

   Përshëndetje María Elena, nga ajo që ju thoni, ajo që shkakton atë reaksion alergjik janë disa nga përbërësit e bojës së kuqe që tatuazhi përdori në kohën e tij. Nga përvoja personale (diçka e ngjashme më ndodh me një nga tatuazhet e mia, dhe unë kam më shumë se 15), mund t'ju them se është diçka e përkohshme dhe shumë e largët në kohë. Përdorni një krem ​​hidratues për të qetësuar zonën dhe sigurohuni që lëkura merr frymë dhe ajroset siç duhet. Reaksioni alergjik do të zgjasë vetëm disa ditë dhe do të ulet. Sigurisht, në të ardhmen (çdo disa muaj) mund të shfaqet përsëri. Në çdo rast dhe nëse alergjia është e rëndësishme, duhet të shihni një mjek sa më shpejt të jetë e mundur.

   Të flasësh për alergji ndaj bojës së tatuazheve është shumë e gjerë. Disa kohë më parë kam ngarkuar një video në kanalin tim YouTube në të cilën flas për reagimet alergjike që mund të shkaktojnë bojërat tatuazhe dhe çfarë mund të bëhet nëse një tatuazh shkakton alergji. Ju këshilloj të hidhni një vështrim

   https://www.youtube.com/watch?v=NoHdTlGu3gA

 8.   Të gjitha dijo

  Sapo kam bërë një tatuazh në shpatullën time dhe kam bërë një skuqje të lëkurës që mund të bëj është normale sepse del

  1.    Antonio Fdez dijo

   Përshëndetje Monse, a është skuqur zona? A është përhapur skuqja? Unë ju rekomandoj që të përpiqeni të pastroni mirë zonën e tatuazhuar, të vendosni kremin që po përdorni për ta kuruar atë dhe nëse nuk ju kalon, shkoni te tatuazhi ose një mjek. Të gjitha të mirat!

 9.   luviayvette hernandez rodriguez dijo

  Përshëndetje, unë jam yvette dhe vuaj nga alergji të rënda, nganjëherë nuk mund ta di ako pk por do të doja të bëja një tatuazh, por jam i frikësuar për shkak të alergjive të mia, pse ajo tashmë po pëson një sulm në zemër dhe një para -infarkt

  1.    Antonio Fdez dijo

   Nga ajo që ju thoni, unë do të flisja me artistin e tatuazheve për të zbuluar se çfarë lloji të bojës përdor kur bën tatuazhe dhe për të njohur përbërjen e saj në rast se ka ndonjë element që mund të jetë i dëmshëm për ju. Sidoqoftë, nëse do të isha në pozicionin tuaj më të mirë nuk do të bëhesha tatuazh. Të gjitha të mirat!

 10.   Mauro dijo

  Pershendetje! Kam bërë një tatuazh në këmbën time të djathtë të një flake, dhe vetëm në pjesën me të kuqe lëkura ime është disi e përflakur. Në pjesën më të madhe të tatuazhit, pjesa e kuqe tashmë është duke u shëruar, por në pjesën e pasme të këmbës është akoma e përflakur, është vetëm një nga majat e flakës dhe është në ngjyrën e kuqe. Leximi i këtij raporti më la më të qetë pasi zbulova se ngjyra e kuqe është e dëmshme, por do të doja të dija nëse mund të rekomandonit diçka për pjesën e pasme të këmbës time. Pjesa tjetër e bojës së kuqe është shëruar pak nga pak, por ende ekziston problemi.

  1.    Antonio Fdez dijo

   Përshëndetje Mauro, ideali është që në këtë zonë të vazhdoni të bëni kurat e përditshme dhe të aplikoni kremin për disa ditë më shumë. Nëse inflamacioni nuk qetësohet, duhet të shihni një mjek. Të gjitha të mirat!

 11.   Clara dijo

  Përshëndetje, unë jam Clara, kam lëkurë atopike, ndonjëherë kam alergji ndaj diellit, ndaj çdo kremi ose xheli që përdor për një kohë të gjatë dhe do të bëj një tatuazh këtë javë, fola me tatuazhin tim artist dhe ai më tha se nuk kishte asnjë problem dhe se ai do të fliste akoma me të cilën ai shpërndante bojërat për t'u siguruar, sepse gjithashtu, unë jam alergjik ndaj kobaltit ...

  1.    Antonio Fdez dijo

   Përshëndetje Clara, është shumë e rëndësishme që tatuazhisti të sigurohet nga elementët që përbëjnë bojën me të cilën do të tatuoheni për të pastruar çdo dyshim. Nëse boja nuk ka ndonjë përbërës ndaj të cilit mund të jeni alergjik, nuk duhet të keni problem. Të gjitha të mirat!

 12.   griselda dijo

  pershendetje kam bere nje tatuazh ne dore rreth 3 muaj me pare dhe rreth tatuazhit kam nje pike te zeze brenda lekures here pas here ndjej pak kruajtje brenda lekures do te doja te shihja nese dikush mund te me udhezonte per ato qe kam

 13.   Mauro dijo

  Një javë më parë bëra një tatuazh me bojë të zezë në parakrah. Fillova të bëj puçrra rreth tatuazhit dhe skica është e kuqe (ashtu si në foton e "alergjive ndaj vajrave kortikosteroide").
  Çfarë duhet të bëj? Ndaloni përdorimin e vajit dhe shpresoni që tatuazhi të shërohet? A keni parë një mjek? Ndryshoni për një vaj tjetër pa kortikosteroide?

  Shumë falemnderit.

 14.   Luis Enrique dijo

  Pershendetje .. Jam ne te njejtin tatuazh por ngjyrat kapen mire dhe eshte e lemuar ... problemi eshte boja e zeze qe kam si saldat .. patate te skuqura jane te cuditshme nuk eshte e lemuar si coleres, cfare te bej ?? ?

 15.   Tony dijo

  Unë i komentoj të barabartit tim, kisha një alergji, krahu më ishte enjtur për shkak të një boje jeshile, ata më dhanë një injeksion të mirë të abapenës dhe të nesërmen krahu im ishte më i mirë, por trupi im e dëboi bojën dhe pothuajse nuk qëndrova. me ngjyra

 16.   Ronny engjëll Cardona torres dijo

  Përshëndetje, e dashura ime bëri një tatuazh dhe është pak, tatuazhi i kuq në ditën 3 doli, një alergji shumë e bollshme në shpinë rreth tatuazhit dhe disa ditë më vonë Sele Quito por puçrra të dhimbshme me qelb filluan të shfaqen dhe ajo ka 4 I kam përdorur shumë krem ​​dhe kam pak kohë për të. Dikush më mirë për mua. A mund të më ndihmoni? Jam shumë i shqetësuar, faleminderit.

 17.   Jan karlos tafur dijo

  Pershendetje! Bëra një tatuazh dhe 15 ditë më parë i shëndetshëm dhe tani para 4 ditësh kisha një alergji në të kuqe por ato janë puçrra dhe një kruarje, por unë vendos një krem ​​që qetëson kruarjen dhe nuk di çfarë të bëj

 18.   Jan karlos tafur dijo

  Pershendetje! Kam bërë një tatuazh për rreth 1 muaj dhe 15 ditë më parë tatuazhet e shëndetshëm dhe tani para 4 ditësh kam një alergji në të kuqe por ato janë puçrra dhe një kruarje, por unë vendos një krem ​​që qetëson kruarjen dhe nuk e di cfare te behet

 19.   aldana yanel ormeno dijo

  Mire bera nje tatuazh para rreth 2 javesh ne shpine dhe e verteta eshte qe me ka thumbuar deri me sot dhe brenda taruage vetem ne nje pjese kane dale si puçrra te vogla te kuqe per cfare i detyrohet?