Bërja e tatuazheve si i mitur: a mund të bëj tatuazh nëse jam nën 18 vjeç?

Bërja e një tatuazh si i mitur

Nëse shohim pas, kuptojmë se fëmijëria që kishin brezat e mëparshëm në lidhje me atë që përjetoi rinia e sotme nuk ka asnjë lidhje me të. Shpesh thuhet se në ditët e sotme ju jeni më të pjekur në një moshë më të hershme (një deklaratë që do të sillte një debat dhe me të cilën nuk jam dakord, edhe pse nuk është koha ose vendi për ta debatuar atë). Në Spanjë, mosha e moshës madhore është 18 vjeç. Një ndryshim shumë i rëndësishëm që ndodh "nga një ditë në tjetrën". Ne shkojmë në shtrat kur jemi 17 vjeç dhe të nesërmen jemi "të rritur" me leje për të blerë alkool, duhan dhe faqe hyrjeje që janë të ndaluara për "fëmijët".

Mosha e moshës nuk arrihet me të vërtetë duke fryrë 18 qirinjtë në një tortë ditëlindjeje. Somethingshtë diçka shumë më e thellë që ndryshon nga personi në person. Tani, duke lënë mënjanë këto linja që, pjesërisht, më kanë shërbyer si një rrugëdalje, doja të ndaja me të gjithë ju pyetjen që kryeson këtë artikull. A mund të bëj një tatuazh nëse jam nën 18 vjeç? Bërja e tatuazheve të qenurit i mitur është diçka që është rendi i ditës.

Bërja e një tatuazh si i mitur

Ka shumë adoleshentë të cilët me 17 vjet tashmë kanë një lloj tatuazhi. por, A është e ligjshme të bësh tatuazh një të mitur në Spanjë? Nëse shikojmë legjislacionin aktual, e shohim atë është e mundur të bëni një tatuazh ndërsa jeni nën moshë. Sigurisht, nëse jemi më pak se 18 vjeç, duhet të shkojmë në studimin e tattoos me një autorizimin e nënshkruar nga babai, nëna ose kujdestari ligjor. Përndryshe, dhe nëse zbulohet se një artist tatuazhesh i ka bërë një tatuazh një të mituri pa pëlqimin e prindërve të tij ose kujdestarit ligjor, ai do të sanksionohet me gjoba të një shume të konsiderueshme financiare.

Nga rruga, në këtë artikull kam dashur të lë mënjanë debat etik nëse një person nën 18 vjeç ka kritere të mjaftueshme për të bërë një tatuazh. Personalisht, përvoja ime e parë me botën e bojës ishte kur isha 23 vjeç. Në kohën kur shkruaj këto rreshta, në moshën 27 vjeç, unë tashmë e kam krahun të majtë plotësisht të tatuazhuar dhe të djathtën time "në proces". Dhe e vërteta është, nuk pendohem që kam filluar "vonë" në artin e tatuazheve. Besoj se sa më i rritur të jesh, aq më mirë vendime do të marrim. Dhe mendoj se nuk është e nevojshme të mbani mend se një tatuazh është për jetën, kështu që ne duhet të marrim një vendim shumë të rëndësishëm kur bëhet fjalë për të bërë një tatuazh.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.