Emra japonezë për gratë për të marrë frymëzim për një tatuazh

Emrat Femra Japoneze

Emrat japonez të gruas ato janë të çmuara. Ata zakonisht evokojnë elemente të natyrës dhe ndjenjave dhe kanë një delikatesë dhe tingull të denjë për haikusin më të mirë.

Nëse doni të dini disa emra për t'ju frymëzuar për tjetrin tatuazh ose thjesht sepse e doni këtë gjuhë, ne paraqesim ato më të bukurat më poshtë.

Si funksionojnë emrat japonezë?

Emrat Femra Japonezë Sakura

Para së gjithash, në rast se nuk i dini bazat e Japonishtes, duhet ta keni parasysh këtë ekzistojnë tre alfabete: hiragana (më tipike e Japonisë), katakana (përdoret mbi të gjitha për të përshtatur emrat e huaj në shqiptimin japonez) dhe kanji (importuar shekuj më parë nga Kina). Në këtë artikull ne do të tregojmë të tre në mënyrë që të mund të zgjidhni atë që ju pëlqen më shumë.

Emrat femra të bazuar në natyrë

 • Yukiko (kanji: 雪 子, hiragana: ゆ き こ, katakana: ユ キ コ): Megjithëse mund të shkruhet në shumë mënyra, neve na mbetet kjo e formuar nga kanji për "dëborë" dhe "fëmijë" (ko, nga rruga, është një prapashtesë shumë e zakonshme në emrat e femrave japoneze).
 • Natsumi (kanji: 夏 美, hiragana: な つ み, katakana: ナ ツ ミ): Formuar nga kanxhinjtë e 'verës' dhe 'bukurisë' nuk përdoret vetëm si emër i duhur, por është gjithashtu e zakonshme ta gjesh si mbiemër.
 • Himawari (kanji: 向日葵, hiragana: ひ ま わ り, katakana: ヒ マ ワ リ): 'Luledielli'. Luledielli ka ekzistuar për qindra vjet në Japoni, duke i bërë ato një emër të zakonshëm. Ato përfaqësojnë gëzim dhe respekt.
 • Sakura (kanji: 桜, hiragana: さ く ら, katakana: サ ク ラ): 'Lule qershie'. E lidhur ngushtë me kulturën japoneze, lulet e qershisë simbolizojnë kalimin e kohës dhe pastërtinë.

Emrat japonezë të grave të famshme

Emrat Femra Japonezë Tomoe

Tomoe gozen

 • Tomoe Gozen (御前): ajo ishte një nga shumë pak gratë samurai në historinë e Japonisë. Thuhet se ai ishte veçanërisht i aftë me harkun. Siç ishte tipike për kohën, ajo ishte gjithashtu e njohur mirë në artin e naginata (një lloj shtizë) për të mbrojtur familjen e saj. Ai mori pjesë në beteja të shumta kundër klaneve armike dhe fitoi reputacionin e tij si një trim.
 • Murasaki Shikibu (紫 式 部): Një shkrimtare me një vepër të gjerë, ajo ishte autore e romanit të parë psikologjik (po flasim për shekullin e XNUMX-të), Përralla e Genjit. Përveçse është spektakolar si një dokument që pasqyron shoqërinë e kohës, romani ngjyroset nga një ton melankolik që pushton.
 • Himiko (卑 弥 呼): Mbretëresha Himiko drejtoi Japoninë në shekullin e tretë pas Krishtit, por bashkatdhetarët e saj nuk dinin për ekzistencën e saj deri në vitin 1945 për shkak të kontrollit të fortë të Qeverisë mbi atë që mund të dihet dhe jo mbi historinë e Japonisë. Mbretërimi i Himiko ishte interesant për të thënë të paktën: ajo ishte një mbretëreshë shaman me ritualet e saj të fallit, por që nga ana tjetër përçmoi ritualet e tjera të tilla si ato që lidheshin me këmbanat e dotakut.
 • Sada Abe (阿 部 定): Ne nuk do të flasim vetëm për gratë e famshme japoneze dhe njerëzit e mirë. Dhe është se historia e Sada Abe meriton të paktën një përmendje (edhe pse ne nuk e dimë nëse një tatuazh). Abe është një nga kriminelët më të njohur në këtë vend, një geisha e cila vrau të dashurin e saj duke e mbytur atë dhe më pas i preu penisin dhe testikujt dhe i shëtiti nëpër Tokio me kimonon e saj.
 • Hikaru Utada (宇多田 ヒ カ ル): Një nga këngëtarët më të famshëm të J-pop, Utada jo vetëm që ka një karrierë muzikore për t’u patur zili ose singëllin dixhital më të shitur në histori, por gjithashtu ka marrë pjesë në lojëra të shumta dhe anime të tilla si Kingdom Hearts, Hana yori Dango, Evangelion ...

Emra të tjerë japonezë

Emrat Femra Japoneze Tori

 • Hitomi (kanji: 瞳 ose 仁 美, hiragana: ひ と み, katakana: ヒ ト ミ): Mund të përkthehet si 'sy'. Isshtë një emër shumë i njohur në Japoni dhe mund të shkruhet me shumë, shumë kanxha të ndryshëm që mund të shprehin shumë gjëra të ndryshme, nga 'bukuria' te 'inteligjenca'.
 • Akane (kanji: 茜, hiragana: あ か ね, katakana: ア カ ネ): Do të thotë 'e kuqe e errët'. Përveç kanjit që tregojmë, ka edhe shumë që janë të mundshme. Shtë një nga emrat më të njohur në Japoni (në fakt është renditur në 9).

Shpresojmë që ky artikull mbi emrat japonezë për gratë t'ju ketë pëlqyer dhe frymëzuar për të bërë një tatuazh. Na tregoni nëse kemi lënë ndonjë që ju pëlqen veçanërisht në një koment!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.