Molla: fryt i mençurisë, pavdekësisë dhe mëkatit

Për ata që duan të bien në tundim

Për ata që duan të bien në tundim

Kur mendojmë për simbolikën e mollës, mbase gjëja e parë që na vjen në mend është ajo e mëkatit, sepse në Bibël thuhet se Zoti i ndaloi Adamin dhe Evën të hanin nga pema e së mirës dhe së keqes; por Eva, e joshur nga gjarpri, hëngri dhe tundoi Adamin. Pasi e bënë këtë, sytë e tyre u hapën dhe ata u dëbuan nga Kopshti i Edenit.

Për këtë arsye, shumë e identifikojnë atë me joshjen mishore, dëshirën dhe seksin, dhe bëjnë tatuazh një mollë të kafshuar joshëse, ose me një gjarpër të dredhur rreth tij ose të korruptuar dhe plot krimba. Por zvogëlimi i tij në këtë kuptim do të ishte i thjeshtë pasi fryti i ndaluar i Zanafillës simbolizon mençurinë.

Simbolika e pemës së mollës dhe frutave të saj

Për gjermanët, grekët dhe keltët, mollët dhanë përveç mençurisë dhe njohurisë, dhuratën e pavdekësisë; kështu mollët e kopshtit të Hesperides, ato të Avalon ose ato të Asgard.

Ata të gjithë kishin të përbashkët qenien prej ari, kështu që një tatuazh i një molle të artë mund të simbolizojë rininë, mençurinë, njohurinë, pavdekësinë dhe rininë e përjetshme.

Tatuazh origjinal i një molle

Tatuazh origjinal i një molle

Parisi i dha Afërditës perëndeshën e dashurisë, mollën e mosmarrëveshjes; Paracelsus konsideroi se, e prerë në gjysmë, ajo përfaqësonte shenjën e Venusit (perëndeshë romake e pjellorisë), prandaj, një mollë e tatuazhuar gjithashtu mund të simbolizonte dashurinë.

Vetë pema e mollës është gjithashtu një pemë e ngarkuar me kuptim, pasi ishte një nga speciet e shenjta të celte, duke u dënuar prerjen e saj me dënim me vdekje.

Pema e bukur e mollës

Pema e bukur e mollës

Gjithashtu, nëse ju pëlqejnë pemët thjesht për bukurinë e tyre, pema e mollës është shumë e bukur për tu bërë tatuazh me degët plot me mollë të kuqe.

Dhe nëse doni një vizatim origjinal, bëni një tatuazh me lulet e tij të bukura, rozë nga jashtë dhe të bardhë nga brenda që, kur hapen, tregojnë stamens të verdhë të ndritshme, pasi tatuazhet e kësaj lule nuk janë shumë të zakonshme.

Më shumë informacion - Crann Bethadh: një tatuazh i shenjtë i botës kelte

Burimet - wikipedia,

Fotografitë - wallpixr.com, flickr, fanshare.com


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.