Kremi për tatuazh: më i miri për para dhe pas tatuazhit

Kremrat për tatuazhe ndihmojnë në shërimin e tatuazhit tuaj

Kremi për tatuazh, ajo substancë që është kaq e rëndësishme pas tatuazhit dhe nga e cila varet jo vetëm shëndeti i lëkurës sonë, por edhe pamja përfundimtare e tatuazhit tonë. Një krem ​​i mirë hidraton, por gjithashtu mbron dhe kujdeset për ngjyrat në mënyrë që ato të qëndrojnë më gjatë, të ndritshme dhe të përcaktuara.

Sot kemi përgatitur një artikull në të cilin jo vetëm që do të mund të konsultoheni me kremrat më të mirë të tatuazheve, do të flasim edhe për kremrat anestezikë (vizitoni këtë artikull tjetër rreth si të përdorni kremin për mpirje në mënyrë që tatuazhi të mos dëmtojë nëse dëshironi të thelloheni në këtë temë) dhe veçanërisht kremrat që duhet të përdorni pas tatuazhit.

Kremrat para tatuazhit: a janë të nevojshëm?

Duhet të kujdeseni për tatuazhin me një krem ​​të mirë

Ka shumë legjenda dhe thashetheme për kremrat anestezikë për para tatuazhit: nëse funksionojnë, nëse nuk funksionojnë, nëse tatuazhi nuk duket aq i mirë, nëse janë të dëmshëm sepse mund të shkojnë në zona më të thella të lëkurës kur shpohen...

Gjëja e parë për të cilën duhet të jeni të qartë, veçanërisht nëse ky është tatuazhi juaj i parë, është se dhimbja është gjithashtu pjesë e procesit dhe e hirit për të bërë një tatuazh. Nëse dhimbja ende ju frikëson shumë, mbani në mend këtë po, është e mundur të përdorni një krem ​​anestezik për tatuazhin tuaj, edhe pse para së gjithash duhet të flisni me artistin tuaj të tatuazhit për të parë se cili është alternativa më e mirë për të dy (pasi ka kremra që përdoren nga personi që bën tatuazhin, ndërsa të tjerët janë krijuar për t'u përdorur nga artisti i tatuazhit ). Operacioni nuk është larg nga ai i një kremi tjetër, pasi bëhet fjalë thjesht për ta aplikuar dhe lënë të thahet në mënyrë që lëkura ta thithë dhe të flejë.

Sigurisht, nëse ajo që thjesht dëshironi të bëni është të përgatisni lëkurën tuaj përpara se të bëni një tatuazh thjesht mbajeni larg diellit dhe më pas kujdesuni për të me të gjitha indikacionet që ju jep artisti i tatuazheve.

Kremrat më të mirë për pas tatuazhit

Pas një tatuazhi, lëkura është e irrituar

Në këtë pikë të procesit, po. është e rëndësishme të zgjidhni një krem ​​të mirë për tatuazhe. Normalisht, artisti juaj i tatuazheve tashmë do t'ju rekomandojë një (ndoshta edhe t'jua shesë), por, për çdo rast, ne e kemi përgatitur këtë listë bazuar në kriteret tona dhe përvojën personale:

Tatuazh Bepanthol

Klasiku ndër klasikët, ishte kremi i parë për tatuazh që vendosa. Shitet ne barnatore, Bepanthol Tattoo ishte një nga kremrat e parë specifikë për tatuazhe, megjithëse ka shumë përdorime të tjera (gjyshi im p.sh. e ka përdorur pas një operacioni). Ai përmban panthenol për të përshpejtuar shërimin e lëkurës dhe e hidraton atë bukur. Duhet ta aplikoni vetëm disa herë në ditë (sipas asaj që ju thotë artisti i tatuazheve, pasi varet nga çdo lloj lëkure) në mënyrë që lëkura të duket përsëri e lëmuar dhe të duket më e mira për të përmirësuar tatuazhin.

Balsam Tattoo

Vitet e fundit, ky krem ​​është bërë shumë i njohur dhe më është rekomanduar nga tre artistët e mi të fundit të tatuazheve. Edhe pse disi i trashë (në fakt ditët e para mund të zgjasë pak për t'u përhapur për shkak të dhimbjes dhe kruajtjes), ai depërton menjëherë në lëkurë dhe e hidraton atë në mënyrë shumë efikase. Përveç kësaj, kutia është e lezetshme dhe ata kanë dy produkte të tjera shumë interesante: një krem ​​dielli specifik për tatuazhe dhe një version vegan.

Tatuazh Talquistina

Talquistina është ajo që na vinin si fëmijë kur digjem veten në plazh dhe nëse ky version për tatuazhe jep të njëjtën shije të freskët si versioni i karkalecave të plazhit, mund të jemi të kënaqur. Edhe pse nuk e kemi provuar, disa komente në rrjet theksojnë se duke qenë se përmban trëndafil dhe gjalpë shea, dhe meqenëse përthithet kaq shpejt, është një opsion shumë i mirë. për kujdesin e përditshëm të tatuazheve.

Dhe pas shërimit?

Ndiqni udhëzimet e tatuistit tuaj në lidhje me kremin

Pasi tatuazhi juaj i ri të jetë shëruar mund te vazhdoni te vendosni kremin kur te deshironi, gjithmone sipas lekures tuaj. Për shembull, lëkura e thatë mund të ketë nevojë për një dozë të rregullt kremi për t'u hidratuar dhe për ta mbajtur tatuazhin të duket më i mirë për më gjatë, ndërsa llojet e tjera të lëkurës mund të mos kenë nevojë për të. Sigurisht, nuk duhet të jetë një sasi e madhe në mënyrë që lëkura të hidratohet siç duhet, të mos grumbullohet nën pore dhe vizatimi të vazhdojë të duket i përcaktuar.

Gjëja më e rëndësishme, megjithatë, është që të mos lejoni kurrë që lëkura juaj e bërë tatuazh të digjet nga dielli., pasi kjo është ajo që dëmton më shumë bojën: me kalimin e kohës, dielli dhe plakja bëjnë që tatuazhet të humbasin ngjyrën dhe përkufizimin.

A mund të kurohet një tatuazh pa krem?

Një artiste tatuazhesh që bën punën e saj

Ose sepse nuk e kuptove temën e kremrave, ose për shkak të problemeve shëndetësore (si p.sh. alergjitë ndaj një prej përbërësve të tij), ose sepse je më natyral se gurët, ekziston mundësia e shërimit të një tatuazhi pa krem, megjithëse si çdo gjë, ai ka të mirat dhe të këqijat e tij. Ndër të mirat, përveç gjithçkaje që thamë, është kuriozisht mundësia që tatuazhi t'ju thumbojë më pak. Nga ana tjetër, ndër të këqijat është ajo e mos hidratimit të mjaftueshëm të lëkurës dhe se ajo është më e shtrënguar dhe kërkon më shumë kohë për t'u shëruar.

Megjithatë, Gjëja më e mirë në këto raste është gjithmonë t'i kushtoni vëmendje artistit tuaj të tatuazhit, kush është ai që do të ketë pasur më shumë kontakt me lëkurën tuaj dhe që do të dijë t'ju këshillojë më së miri. Pra, nëse ai ju thotë të vendosni krem, mos hezitoni dhe ndiqni këshillat e tij, në fund të fundit ai dëshiron më të mirën për ju dhe veprën e tij të artit.

Përdorimi i një kremi të mirë për tatuazh është thelbësor që plaga të mbyllet, shërohet dhe shërohet në mënyrën më të mirë të mundshme. Na thuaj, a mendon se kemi harruar të rekomandojmë një markë? Çfarë eksperience keni në shërimin e tatuazheve? A keni ndonjë këshillë që ia vlen të ndahet?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.