Tatuazhe kamë, një simbol i fuqisë, forcës dhe rrezikut

Tatuazhe kamë

Pa asnjë dyshim, tatuazhe me kamë Ata janë të përsëritur në imagjinatën e kulturës së tatuazheve. Dhe është se nëse kërkojmë tatuazhe që i referohen këtij lloji armësh të përdorura gjerësisht në kohërat antike, do të gjejmë tatuazhe për të gjitha shijet dhe ngjyrat. Ata kanë qenë me ne për shumë vite (qysh në fillimet e tatuazheve) dhe në këtë artikull duam të thellohemi në historinë dhe kuptimin e tyre.

Por Çfarë do të thotë tatuazhe me kamë? Kamja si e tillë, përfaqëson një simbol të lidhur me vetë sakrificën, fuqinë, forcën dhe rrezikun. Njerëzit që vendosin të bëjnë tatuazh një kamë të çdo lloji, zakonisht e bëjnë të motivuar nga një situatë e vështirë. që u është dashur të kalojnë dhe, në rastet më të mira, se kanë qenë në gjendje të kapërcejnë. Prandaj, tatuazhet me kamë mund t'i referohen problemeve nga e kaluara ose një kohe e errët në jetën tonë.

Tatuazhe kamë

Pa dyshim dhe nëse kërkojmë të ndryshme llojet dhe shembujt e tatuazheve me kamë, do ta kuptojmë se ato janë shumë më të mira kur kombinohen me elementë të tjerë dhe bëhen me ngjyra. Kjo është arsyeja pse mund të gjejmë kombinime të ndryshme të tatuazheve të kamave në të cilat gjejmë gjithashtu elementë të tillë si lule (trëndafila), zemra, kafka, gjarpërinj ose dallëndyshe.

Nga ana tjetër, dhe nëse i referohemi kamës së përgjakur, duhet të kemi parasysh se ai i referohet fuqisë së tij për të derdhur gjak, thelbit përfundimtar të jetës. Prandaj, gjithashtu i referohet konceptit të vdekjes. Në nivelin më të parë të kuptimit, kamë përfaqëson vetë vdekjen.

Fotografitë e Daggers Tattoos

Kuptimi i tatuazheve me kamë

Kuptimi i tatuazhit të kamës

Kamët janë një armë dhe si të tilla, ato kanë gjithmonë lidhje me vrasësit ose karakterin më të dhunshëm. Por në këtë rast ne gjejmë një nga modelet më klasike dhe kjo është arsyeja pse kuptimi i tij gjithmonë mund të ndryshojë pak. Kamat përfaqësojnë të dy trimëritë si mbrojtja e vetvetes. Duke lënë të kuptohet se ai është një person shumë luftëtar. Edhe pse është e vërtetë që ajo gjithashtu ka anën e saj më pak optimiste siç kemi komentuar.

Tattoo kamë dhe trëndafil

Kamë dhe trëndafil

Kur bashkohemi në të njëjtën gjë tatuazh kamë dhe trëndafil, ne do të kemi një kuptim krejt tjetër nga ajo që mendojmë. Meqenëse në këtë rast do të flisnim për një simbolikë që pasqyron jetën e përjetshme ose pavdekësinë. Prandaj, një dizajn si ky mund të shihet në madhësi dhe ngjyra të ndryshme, por edhe i shoqëruar nga disa inicialet për të nderuar të gjithë ata njerëz të rëndësishëm në jetën tonë.

Kamë dhe gjarpër

Usshtë e qartë për ne se nëse do të duhet të zgjedhim një kuptim të parë të kamës do të ishte flijim ose vdekje. Ndërsa kur flasim për modelet me gjarpërinjtë, atëherë nuk mund të harrojmë se kjo kafshë ka simbolika të shumta nga hakmarrja ose dinakëria te intuita, durimi ose transformimi, ndër të tjera. Por si po kërkojmë ne kuptimi i tatuazhit me kamë dhe gjarpër, duhet të themi përsëri se do të ishte një kuptim i vdekjes ose kryerjes së një flijimi.

Kamë dhe zemër

Veryshtë shumë e zakonshme të shohësh tatuazhe ku kamja shpon zemrën. Edhe pse nuk lodhemi kurrë të përsërisim se secili prej tyre mund t’i japë një kuptim të ri, në këtë rast po flasim për një dashuri që ka marrë fund. Por kjo mund të nënkuptojë edhe tradhti. Ndonjëherë shohim modele të një kamë që thyejnë atë zemër dhe një emër shfaqet pranë saj. Mund të tregojë gjithashtu se zemra është thyer nga humbja e një të dashur.

Tatuazh i kamës së shkollës së vjetër

Llojet e tatuazheve me kamë

Një ngjyrë

Po është e vërtetë që një tatuazh si ky zakonisht ka ngjyrën kompletoni planet tuaja. Pavarësisht nëse shoqërohet me lule, ngjyrat e saj do të tërheqin vëmendjen, qoftë zemra, madje edhe kafka dhe shqiponja. Ju mund të zgjidhni tonet që do të shoqërojnë mbushjen e tatuazheve të mesme ose të mëdha. Një mënyrë e përsosur për të zgjedhur dizajne moderne, me bukuri të madhe dhe kuptim të barabartë.

Shkolle e vjeter

Sigurisht, ndër ngjyrat më të zakonshme nga njëra anë, duhet të nxjerrim në pah pikat kryesore Dizajni 'Shkolla e Vjetër' për tjetër. Në këtë rast, tatuazhet e kamës janë sinonim i kësaj tendence. Sigurisht, këtu ata do të kenë vija më të trasha dhe një përzierje të ngjyrave të mrekullueshme, ku kamë dhe trëndafili është një nga temat më të zakonshme për këtë modë. Një modë klasike e frymëzuar nga tradita amerikane, por ende shumë në fuqi edhe sot.

Tradicionale

Sigurisht, nëse flasim për dizajne më tradicionale, atëherë duhet të përmendim ato që kanë përfundimin dhe mbrojtjen nga drita të bojës së zezë. E vërteta është se tatuazhet me kamë gjithashtu pranojnë në mënyrë të përsosur një përfundim të tillë. Mund ta gjejmë në disa modele më të vogla ose që do t'i vendosim në zona më diskrete të trupit. Por fjalën e fundit do ta keni gjithmonë për ta realizuar.

Tatuazh i kamës së zezë

Ku mund të bëni një tatuazh me kamë

Në Gisht

Ne tashmë po njihemi pak më shumë me kuptimet e tatuazheve të kamës, si dhe stilet që ato mund të mbajnë. Pra, nëse tashmë jeni i bindur ose i bindur për të, gjithmonë mund ta mbani një në gisht. Isshtë një nga idetë më të kërkuara, por në këtë rast, do ta dini se do të jetë një dizajn i thjeshtë dhe i vogël. Një mënyrë për të treguar një tatuazh diskret, pavarësisht se flasim për dorën. Përbëhet nga linja me bojë të zezë dhe një hije e lehtë. Si pjesa e sipërme e gishtit dhe zonat anësore mund të jenë kanavacë më e mirë.

Ne fytyre

Edhe pse nuk është një nga vendet që ne mendojmë si një opsion i parë, ai tregon dizajne të caktuara në fytyrë. Prandaj, tatuazhet me kamë nuk do të liheshin pas. Ata janë parë shpesh në zonë tempulli ose djegie anash. Përsëri, si me tatuazhin në gishta, ato gjithashtu janë zakonisht dizajne të thjeshta dhe me bojë të zezë.

Tatuazh kamë në krah

Parakrahu

La parakrahu i brendshëm, është një nga kanavacat më të mira për një tatuazh me kamë. Dizajni është zakonisht i ngushtë, por i gjatë dhe me mundësi të pafundme. Meqenëse në këtë rast, ne mund të zgjedhim midis përfundimeve më shumëngjyrëshe ose, të qëndrojmë me bojën e zezë dhe ato gri. Shtë një nga pjesët e trupit që përshtatet në mënyrë të përsosur me modelin tonë dhe si e tillë, ne mund ta rregullojmë atë siç duam.

Në gjoks

Mu në gjoks, midis të dy gjinjve, është një nga idetë për gratë. Por edhe për burrat, të cilët nuk hezitojnë të bëjnë tatuazhe kamat e tyre në këtë zonë të trupit. Duke qenë e vendosur pikërisht në pjesën qendrore, kanavacë është e gjerë dhe ne mund të zgjedhim nga disa dizajne. Nga ato që pranojnë vetëm kamën ose ato që e plotësojnë atë me lule, kafka ose kafshë. Ndonjëherë, përveç që vizatohen në pjesën qendrore, ato mund të shfaqen edhe në anën e gjoksit, duke qenë disi më të matura.

Tatuazh kamë në gjoks

Krah

La pjesa superiore e krahut Si dhe shpatulla, është gjithashtu një tjetër që duhet të merret parasysh kur mendojmë për një tatuazh të këtij lloji. Por është e vërtetë që edhe nëse është kjo zonë e sipërme, fytyra e brendshme mund të strehojë edhe kamën. Sepse është një opsion më pak i dukshëm dhe gjithmonë origjinal. E përsosur për burra dhe gra.

Imazhe: Pinterest, @sheilamarcello, inkstinct.co, Anemillus


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.