Kuptimi i tatuazheve mehndi

tatuazhe-mehndi-ritual-ceremonial.

Këna është një art trupi i quajtur mehndi në Hindi, është praktikuar në Indi, Afrikë dhe Lindje dhe Pakistan për më shumë se 5000 vjet. Kjo praktikë është përdorur për të dekoruar trupin e grave për shumë breza, dhe Mbetet një zgjedhje popullore për nuset dhe familjet e tyre.

Është një pjesë thelbësore e shumë festimeve indiane, përfshirë fejesat dhe dasmat. Është një bojë e përkohshme që ka fituar shumë popullaritet për bukurinë dhe mënyrën se si duken ato dekorime, por në kulturën indiane konsiderohet një ritual.

Pasta e kënasë është bërë me një pluhur të nxjerrë direkt nga bima, është përdorur si ngjyrues natyral për flokët dhe thonjtë dhe tani është më i njohur për dekorimin e trupit.

Në këto raste, ngjyra e përkohshme kafe përdoret për të dekoruar trupin e grave dhe burrave si pjesë e festimeve të tyre martesore. Gjithashtu, ekziston një thënie që ata besojnë që thotë: "Sa më e errët të jetë mehndi, aq më e fortë është martesa".

Kuptimi i tatuazheve mehndi dhe disa ide

Praktika e përdorimit të mehndit për të aplikuar dizajne të bukura dhe komplekse në trup daton që nga kohërat e lashta. Fjala “mehndi” vjen nga fjala arabe këna, është sinonim. Këto tatuazhe zakonisht përbëhen nga modele gjeometrike, si dhe imazhe të kafshëve dhe natyrës.

Tatuazhet Mehndi thuhet se simbolizojnë fuqinë shpirtërore dhe pastërtinë, dhe Ata besohet se tërheqin fat të mirë dhe mbrojnë mbajtësin nga forcat e liga.

Në Azi, gratë që aplikonin mehndi ishin në raste të veçanta si shenjë lumturie dhe festimi, dhe nuset aplikonin gena nga dora në krah si shenjë prosperiteti.

TATOOS-KENA-om

Simbolet e ndryshme kanë kuptime fetare dhe etnike, për shembull, shenja OM është vendase për budistët, Është një simbol i spiritualitetit universal që lidhet me hyjninë fetare dhe gjithashtu është tërhequr gjerësisht në këtë lloj tatuazhesh.

Tatuazh mehndi me lule

tatuazhe-mehndi-lule

Modelet me lule janë shumë të zakonshme pasi ato përfaqësojnë bukurinë dhe fillimet e reja. Lulja më e njohur për këtë lloj tatuazhi është ajo lulja Lotus, që simbolizon pastërtinë e zemrës, hirin, rinovimin. Është shumë e zakonshme ta shohësh atë në duar dhe në shpinë.

Tatuazh mehndi i hardhive dhe gjetheve

mehndi-tatuazhe-vreshta-dhe-gjethe

Këto dizajne lidhen me jetëgjatësinë dhe vendosja më e zakonshme është në kyçet e dorës dhe gishtat. Ata duken shumë bukur dhe ka një larmi të madhe si dhe një lidhje të shkëlqyer me natyrën.

Rretho tatuazh mehndi

tatuazhe-rrathë

Ato janë shumë të habitshme nga ana vizuale, përveçse përfaqësojnë ciklin e jetës dhe përmbushjen e fatit. Qarqet Kënaja mund të dizajnohet në shumë mënyra, nga vijat me pika, hapësirat boshe të mbushura me bojë, me shtimin e luleve.

Tatuazhe Golecha

Është një bojë natyrale që është shumë e ngopur dhe është bërë në nuanca të të kuqes së ndryshme. Rezultati është i bollshëm, shumë i mrekullueshëm dhe me ndikim të madh vizual.

Tatuazh maroken

maroken-mehndi-tatuazhe

Modelet marokene të këna janë shumë të njohura për format e tyre gjeometrike dhe mund të përdoret si nga burrat ashtu edhe nga gratë. Ato janë të dizajnuara në
stil fisnor që zakonisht mbulon të gjithë dorën.

Zgjedhja e dizajnit të duhur

Për nuset, zgjedhja e dizajnit për këto tatuazhe duhej të merrte pak kohë për të zgjedhur atë të duhurin, ishte një pjesë e madhe e procesit të planifikimit. Ka shumë dizajne të ndryshme për të zgjedhur, dhe Nusja dhe familja e saj shpesh shpenzojnë orë të tëra duke u grindur dhe duke u përpjekur për të gjetur pamjen perfekte.

tatuazhet-mehndi-nuset

Lloji i dizajnit të zgjedhur Mund të varet nga një sërë faktorësh, si stili personal i nuses, tema e dasmës dhe koha e vitit. Elementet e zakonshme të dizajnit në tatuazhet mehndi përfshijnë emrin e dhëndrit, datën e dasmës dhe motivet me lule.

Vendi i tatuazheve mehndi

Tatuazhet Mehndi mund të aplikohen kudo në trup, megjithëse duart dhe këmbët janë vendet më të zakonshme. Duart dhe këmbët konsiderohen si pjesët më të bukura të trupit, dhe ato janë gjithashtu më të lehtat për t'u aplikuar dizajne të ndërlikuara.

Kur aplikohen në duar, modelet zakonisht janë më të mëdha dhe më të detajuara, ndërsa modelet në këmbë janë zakonisht më të vogla dhe më delikate.

Kultura Islame

Në kulturën islame, mehndi ka një vend të veçantë me rëndësi. Është e zakonshme që të dy burrat dhe gratë të aplikojnë tatuazhe mehndi përpara ngjarjeve të mëdha si dasma, festivale fetare dhe raste të tjera të veçanta.

Përveç veshjes nga nusja dhe shoqëruesit e saj, dhëndri dhe familja e tij mund t'i aplikojnë edhe këto tatuazhe për të festuar këtë rast. Është gjithashtu e zakonshme që të ketë një festë mehndi, ku miqtë dhe familja vijnë në shtëpinë e nuses për të aplikuar dizajnet dhe për të festuar së bashku.

Kujdesi për tatuazhin Mehndi

Pasi të aplikohet tatuazhi, është e rëndësishme të kujdeseni për dizajnin në mënyrë që të zgjasë sa më gjatë. Rekomandohet të mos lagni tatuazhin për të paktën 12 orë, në mënyrë që këna të qëndrojë plotësisht.

Për më tepër, është e rëndësishme të hidratoni rregullisht zonën, pasi kjo mund të ndihmojë që dizajni të zgjasë më gjatë. Në disa raste, Këna mund të fillojë të zbehet pas disa javësh dhe dizajni mund të duhet të riaplikohet për të ruajtur pamjen.

Së fundi, për shekuj me radhë, tatuazhet mehndi kanë qenë një pjesë e rëndësishme e kulturës islame dhe Ata mbeten një zgjedhje popullore për nuset dhe familjet e tyre.
Modelet e bukura dhe të përpunuara thuhet se shërbejnë si një simbol i fuqisë shpirtërore dhe pastërtisë, dhe besohet se tërheqin fat të mirë dhe mbrojnë mbajtësin nga forcat e liga.

Kur zgjidhni një dizajn, ka shumë opsione për t'u marrë parasysh, dhe dizajni mund të aplikohet në çdo pjesë të trupit. Që dizajni të zgjasë sa më gjatë, është e rëndësishme të kujdeseni për tatuazhin në ditët pas aplikimit të tij.
Tatuazhet Mehndi janë një mënyrë e bukur për të festuar dasma dhe raste të tjera të veçanta në kulturën islame.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.