Tatuazhe breshkë deti, që përfaqësojnë bashkimin midis tokës dhe qiellit

Tatuazhe breshkash deti

Ka shumë tatuazhe kafshësh që kemi botuar në Tatuantes. Megjithëse, e kam parë kurioze të zbuloj se asnjë nga kolegët e mi redaktues nuk ka folur kurrë për tatuazhet e breshkave të detit dhe kuptimin e tyre, një temë që shkon shumë falë bukurisë dhe kuptimit të saj të bukur.

Kjo është arsyeja pse, duke përfituar nga vera, nuk mund të gjej një kohë më të mirë se kjo për të folur për tatuazhet e breshkave të detit. Një tatuazh që, ndryshe nga sa mund të duket, fsheh një kuptim të bukur. Gjithashtu, është i pranishëm në shumë kultura dhe mund të ketë shumë kuptime të ndryshme, diçka për të cilën do të flasim më tej.

Kuptimi i breshkave

Breshkë me lule

Para së gjithash, duhet të komentojmë se, në kulturën greke, breshkat e detit janë një simbol i grave, megjithatë, këto lloj tatuazhesh nuk janë vetëm shumë të zakonshme tek gratë, pasi që për shumë vite, ka mite dhe legjenda të shumta rreth kësaj kafshe.

Breshkë gjeometrike

P.sh. në Lindjen e Mesme breshkat e detit konsiderohen simbol i bashkimit midis tokës dhe qiellit. Gjithashtu, nuk mund ta lëmë mënjanë jetëgjatësinë e saj popullore. Dhe është se është një nga kafshët që mund të jetojë për numrin më të gjatë të viteve. Përveç kësaj, ato shoqërohen edhe me mençuri pasi, ashtu si në shumë shoqëri, njerëzit e moshuar konsiderohen të mençur pasi kanë jetuar shumë vite, e njëjta gjë ndodh me këtë kafshë.

Breshka tatuazh në shpatull

Nga ana tjetër, dhe falë guaskës së tyre karakteristike, tatuazhet e breshkave të detit shoqërohen gjithashtu me forcën, njohjen e vetvetes dhe thellësinë e emocioneve. Kësaj duhet t’i shtojmë se, në jetën e breshkës gjithçka duket se bëhet me përpjekje, durim dhe pa nxitim. Një mënyrë jetese që shumë prej nesh do të dëshironin të kishin.

Ide tatuazhesh breshke

Tatuazh breshkë në kyç

Ka shumë shembuj të tatuazheve të breshkave të detit, me mijëra stile dhe modele. Dhe tani do t'ju prezantojmë me disa prej tyre.

Breshkat e detit, lëvizin me rrymën

Tatuazh breshkë deti

(Burim).

Breshkat e detit janë kafshë magjepsëse që janë të afta të notojnë mijëra kilometra, duke u rrëmbyer nga rrymat oqeanike për t’i bërë gjërat pak më të lehta (menduam se ishte diçka që filmi Gjetja e Nemo e kishte ekzagjeruar, por duket se është e vërtetë), gjatë gjithë jetës së tyre dhe se ata lënë ujë vetëm për të hedhur vezë.

Tatuazh i breshkës së notit

(Burim).

Besohet se ata mund të jetojnë deri në 80 vjet. Aktualisht ka rreth shtatë lloje të breshkave të detit, shumica në rrezik zhdukjeje.

Breshkë jeshile në krah

(Burim).

Këto tre tatuazhe të breshkave të detit, pavarësisht se janë bërë me stile të ndryshme, kanë disa elementë të përbashkët, si p.sh. breshka, përroi dhe lulet, të cilat secila mund të personalizojë ashtu si dëshiron. Kur shoqërohet nga këto elemente, tatuazhi simbolizon lirinë, faktin e lësh vetes të shkojë me rrjedhën pa shqetësime të mëtejshme.

Breshkë tatuazh me pika

Breshka fisnore, të lidhura me legjendat antike

Tatuazh i breshkave fisnore

(Burim).

Ne gjithashtu kemi tatuazhe të breshkave të detit që janë të frymëzuara nga stili i tatuazheve klasike fisnore. Breshkat janë kafshë të njohura për këmbënguljen, forcën dhe qëndrueshmërinë e tyre. Në fakt, ata mund të kalojnë oqeanin disa herë në jetën e tyre. Dhe në kultura të ndryshme breshka është përgjegjëse për lëvizjen e tokës përmes universit (i cili kërkon pikërisht këto tre elemente, forcën, këmbënguljen dhe rezistencën).

Tatuazh breshkë fisnore në anën e pasme

(Burim).

Në Amerikën e Veriut Amerikanët vendas besojnë se toka, megjithëse disa thonë se është vetëm kontinenti amerikan, shkon në majë të guaskës së breshkës. Thuhet se në fillim planeti ishte përmbytur me ujë dhe se kafshët u përpoqën të rigjenin një tokë për të qenë në gjendje të formonin një ishull. Kafsha e fundit që u përpoq, një muskrat, arriti të shërohej pak. Kjo tokë u vendos në guaskën e një breshke, e cila filloi të rritet në një kontinent.

Tatuazh me breshkë me ngjyra

(Burim).

Në Indi, ata besojnë se toka (e rrafshët, siç besojnë tokëzat e rrafshët) shkon rreth katër elefantë që janë në majë të guaskës së një breshke gjigante. Megjithëse mund të ketë një gjarpër atje të përfshirë, edhe pse kjo nuk është mjaft e qartë për ne.

Tatuazh breshkë në tehun e shpatullave

(Burim).

Dhe gjithashtu kemi shkrimtarin Terry Pratchett i cili na prezantoi me botën e Discworld në librat e tij, ku disku që përfaqëson tokën shkon në katër elefantë, të cilët shkojnë në një breshkë të madhe e cila quhet Great A'Tuin dhe që noton nëpër hapësirë ​​ndërsa rreth tij dielli rrethon.

Tatuazh i hollësishëm fisnor

(Burim).

Më në fund, në disa fise polineziane breshka shoqërohet me fuqinë e shefit të saj fisnor, megjithëse kjo mund të ndryshojë nga fisi në fis. Y ato janë përdorur për t'u shoqëruar me shëndetin, pjellorinë, jetëgjatësinë, paqen dhe pushimin.

Marinarë dhe breshka, një model tradicional

Tatuazh tradicional i breshkës

(Burim).

Dihet mirë që marinarët mbajnë shumë tatuazhe, shumica prej tyre me stil klasik. Midis tyre mund të gjejmë breshka të njohura si breshka Shellback. Ky tatuazh mund të bëhet vetëm nga ata marinarë që kanë kaluar Ekuadorin.  Siç mund ta shihni në foto, pronari i tatuazhit kaloi Ekuadorin në vitin 80.

Tatuazhe të breshkave të detit Pixar

Gjetja e Nemo Tattoo

(Burim).

Nga filmi Gjetja e NemosNëse nuk e keni parë akoma, mund të shkoni ta shihni, ne kemi breshkat e detit që udhëtojnë përgjatë Rrymës Australiane Lindore. Në këtë rast ne kemi një tatuazh të njërit prej çeljeve të breshkave të detit, por gjithashtu mund të zgjidhni një nga më të mëdhenjtë. Stili i breshkave në film fton njerëzit e relaksuar të bëjnë tatuazh dhe se filozofia e tyre është të ndjekin ato që ju tregon jeta.

Breshkë skelet me botën në guaskën e saj

Breshkë skeleti me botën në guaskë

(Burim).

Pa dyshim një kujtesë e asaj për të cilën kemi folur më parë nga disa kultura që besojnë se një breshkë e madhe mbart botën në lëvozhgën e saj, edhe pse me një kthesë më realiste dhe origjinale. Kush e di, mbase personi me tatuazh mendon se bota është e dobët dhe se herët a vonë bota do të marrë fund ... Në çdo rast, është një shembull i shkëlqyeshëm se si të arrihet një dizajn shumë origjinal dhe unik.

Breshkë me katër elementet

Breshkë me katër elementet

(Burim).

Ne gjithashtu kemi parë tatuazhe të një breshke deti, por në të cilën katër elementët mund të shihen në lëvozhgën e saj, toka, zjarri, uji dhe era. Një referencë e re për faktin se breshkat mbajnë botën në shpinë (përfaqësuar nga katër elementët themelorë që e përbëjnë atë). E para, për shkak të formës së saj të zgjatur, mund të duket shumë mirë në njërin krah, ndërsa e dyta, e cila është më katrore, mund të duket shumë mirë në gjoks.

Tatuazh breshkë në krah

(Burim).

Shpresojmë që ju ka pëlqyer ky artikull mbi tatuazhet e breshkave të detit, pa dyshim një temë që jep shumë lojë dhe me një numër të pafund të dizenjove për të zgjedhur. Na tregoni, a keni një tatuazh të ngjashëm? Si? Na tregoni gjithçka që dëshironi, ne do të dëshironim t'ju lexonim, kështu që ju e dini… na lini një koment!

Fotografitë e Tatuazheve të Breshkave të Detit


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.