Tatuazhet e shkallëve: koleksion i dizenjove dhe kuptimi

Një person që ngjitet në një shkallë, një klasik

(Burim).

Shkallët. Një element arkitektonik me të cilin merremi çdo ditë në jetën tonë. Ne të gjithë e dimë se shkallët janë konstruksione të krijuara posaçërisht për të komunikuar hapësira të ndryshme të vendosura në lartësi të ndryshme. Sidoqoftë, ajo që pak njerëz e dinë është e tij kuptimi dhe / ose simbolika brenda botës së artit të trupit. Dhe është se tatuazhet e shkallëve janë shumë të njohura.

Në këtë artikull ne do t'i kushtohemi shpjegimit dhe detajimit të kuptimit të tatuazheve të shkallëve. Si dhe për të mbledhur lloje të ndryshme të dizenjove në mënyrë që të gjithë ata që janë të interesuar të kapin një tatuazh, elementi kryesor i të cilit është një shkallë në trupin tuaj, të kenë të gjitha informacionet e nevojshme për të kuptuar me të vërtetë se çfarë simbolizojnë këto tatuazhe që janë gjithnjë e më të zakonshëm dhe të njohur.

Kuptimi i tatuazheve të shkallëve

Shkallët të çojnë në parajsë

(Burim).

Ka shumë kuptime të mundshme në tatuazhet e shkallëve, në varësi të faktit nëse ato ngjiten lart, poshtë apo edhe elementët me të cilët shoqërohen. Ndër tatuazhet më të njohura me këtë element arkitektonik shumë interesant gjejmë:

Ngjitja në ndriçim ose zbritja në ferr

Në fund të shkallëve ka çmimin, në këtë rast, qiellin

(Burim).

Kuptimi i tatuazheve të shkallëve është, në kuptimin e tij më themelor, rruga e drejtpërdrejtë drejt botëve përtej tonës, si poshtë ashtu edhe lart. Kjo do të thotë, do të jetë e nevojshme të ecësh një shkallë për të hyrë në parajsë. Në rastin e ngjitjes së shkallëve, ose, anasjelltas, në ferr, në rastin e zbritjes së shkallëve. Çdo gjë do të varet nga lloji i fesë me të cilën po përballemi.

Elementet që shoqërojnë shkallët janë zakonisht sy, orë ...

(Burim).

Kjo do të thotë, se kuptimi ku shkojnë shkallët është gjithashtu një pjesë e rëndësishme e informacionit për të ditur se çfarë do të thotë ky tatuazh i veçantëMe Kështu, shkallët që ngjiten, me sa duket, kanë një ide të shoqëruar të përparimit, të qëllimit përfundimtar (ose të qiellit, siç thamë më parë), të simbolizuar normalisht nga fundi i shkallëve, të cilat mund të mbështillen në një mjegull e ndritshme, sikur të ishte parajsë, ose mund të përmbajë një derë që çon në një gjendje të re personale të ndriçimit, për shembull.

Shkallët mbi det

(Burim).

Për më tepër, shkallët zbritëse përfaqësojnë një zbritje në ferr dhe ato përdoren, mbi të gjitha, për të kujtuar kohët e kaluara në të cilat ne u futëm në situata të ndërlikuara dhe nga të cilat nuk dukej se kishte rrugëdalje. Tatuazhi mund të pasqyrojë atë prejardhje, për shembull, me një shkallë që degradon ndërsa zbret ose me një shkallë spirale, për të cilën do të flasim më poshtë, një simbol i misterit dhe çmendurisë, ndër të tjera.

Shkallët me lule zambak uji

Ndonjëherë shkallët shoqërohen me lule zambak uji

(Burim).

Alsoshtë gjithashtu një mjet dhe një mjet komunikimi me të panjohurën dhe shpirtëroreKjo është arsyeja pse është e zakonshme t'i gjeni ato të kombinuara me lule zambak uji dhe elementë të tjerë të ngjyrave budiste. Në atë rast, shkallët do të ishin rruga që na çon drejt ndriçimit, drejt njohjes së vetes (që është pikërisht ajo që simbolizojnë këto lule të bukura).

Shkallët spirale

Shkallët spirale kanë shumë mundësi

(Burim).

Ne gjithashtu duhet t'i kushtojmë vëmendje të veçantë shkallëve spirale ose spirale.pasi ato konsiderohen si simbol i misterit. Disa skena filmike mitike zhvillohen në një shkallë të kësaj natyre, për shembull, ato përdoren për të treguar frikën e lartësive të pësuara nga protagonisti i Vertigo, nga Hitchcock, ku spiralja, domethënë forma e shkallëve spirale, gjithashtu luan një rol themelor.

Spiralet, nga ana tjetër, ato janë një simbol i ndryshimit që nuk pushon kurrë, të vdekjes dhe ringjalljes, por edhe të çmendurisë në shumë vepra.

Shkallët me orë

Rritja e një personi simbolizohet nga shkallët dhe ora

(Burim).

Ata janë një nga tatuazhet më të zakonshëm dhe më të njohur të shkallëve, meqenëse simbolika e saj banon në familje. Normalisht ata përfaqësojnë ose një familje të tërë, një çift, një fëmijë ... dhe ata janë një simbol i kohës që kalohet së bashku, por edhe evolucionit personal dhe të përbashkët të secilit prej tyre, për këtë arsye, shkallët, e cila e miraton këtë kuptim, gjithmonë shkon lart e jo poshtë.

Shkallët

Tatuazh shkalle

(Burim).

Shkallët mund të konsiderohen kushërinjtë e shkallëve gjatë gjithë jetës. Ashtu si këto kanë tendencë të lidhen me kuptime shumë mistike dhe të ngritura, pasi siç e kemi thënë ato janë edhe rruga drejt parajsës ose ndriçimit dhe drejt ferrit, shkallët kanë një kuptim më prozaik. Ata janë një simbol i arritjes së një qëllimi, por ky qëllim do të jetë i thjeshtë dhe nuk do të jetë një udhëtim i gjatë shpirtëror. Përkundrazi, shkallët mund të konsiderohen ajo shtytja e vogël që ju duhej në një moment të caktuar për të arritur atë që keni synuar të bëni.

Shkallët për askund

Tatuazh i thjeshtë dhe shumë origjinal me shkallë

(Burim).

Shkallët për askund nuk janë, si shkallët spirale, një simbol i misterit, por ato gjithashtu mund të simbolizojnë hutimin apo edhe një pamje cinike të jetësMeqenëse shkallët pritet të çojnë diku, të kenë një destinacion. Tatuazhet e shkallëve që nuk çojnë askund kanë tendencë të pasqyrojnë atë ndjenjë kur ndiejmë se nuk jemi pjesë e asgjëje dhe se jeta nuk ka kuptim ose çon askund.

Precisamente hiri i tatuazhit është të kapësh një simbol të lidhur me fenë, si shkallët që të çojnë në parajsë, dhe e kthejnë atë në mënyrë që të ketë një kuptim krejtësisht të ndryshëm.

Çfarë të frymëzoni kur zgjidhni modelin

Shkallët spirale janë një simbol i misterit

(Burim).

Siç e kemi parë në të gjithë artikullin, megjithëse kuptimet e tatuazheve të shkallëve janë të shumta dhe të ndryshme, ato të gjitha kanë një sfond të përbashkët: shpirtërore dhe mistikeMe Kjo është arsyeja pse ata nuk janë tatuazhe që janë mësuar të bëhen me ngjyra. E zeza dhe e bardha i japin asaj një prekje të tejkalimit dhe misterit ideal për t'u shoqëruar me kuptimin e tatuazhit, zakonisht realist në stil dhe me vija të holla, dhe me një madhësi të konsiderueshme, veçanërisht kur shoqërohet me elementë të tjerë.

Tatuazh Scalkera në anën e pasme

(Burim).

Megjithatë, Tatuazhet e stilit të thjeshtë të shkallëve po bëhen gjithnjë e më të zakonshme, pasi ato gjithashtu mund të jenë shumë misteriozeMe Me linja shumë të holla dhe një madhësi shumë më të vogël se ato të mëparshme, këto tatuazhe ruajnë bardh e zi, por ato priren të kombinohen me elementë më prozaikë dhe surrealistë, siç janë dyert, planetet ...

Tatuazh imagjinativ i shkallëve

(Burim).

Për më tepër, Modele rrënjësisht të ndryshme janë të zakonshme në tatuazhet e shkallëveMe Në këto, linjat e trasha kanë tendencë të përdoren më shumë, dhe ngjyra nuk është aq e pazakontë. Në fakt, dizajni është veçanërisht i lezetshëm me një stil tradicional për t'i dhënë atij një prekje të rastësishme.

Tatuazhet me shkallë nuk janë aq mistike

(Burim).

Në galerinë e tatuazheve të shkallëve që shoqëron këtë artikull mund të shihni lloje të ndryshme të modeleve, si shkallët konvencionale ashtu edhe shkallët spirale ose spirale. Siç mund ta shihni, Ka shumë njerëz që vënë bast për të simuluar një shkallë, fundi i së cilës është një derë hyrëse në jetën e përtejme.

Një tren me një binar që është një shkallë

(Burim).

Shpresojmë se ju kemi frymëzuar me këtë kuptim të hollësishëm të kuptimeve të tatuazheve të shkallëve. Na tregoni, keni ndonjë tatuazh të këtij stili? Çfarë simbolizon për ju? A keni zgjedhur një eskola realiste, një shkallë me një dizajn tradicional apo, përkundrazi, diçka krejtësisht unike dhe origjinale?

Fotografitë e Shkallëve Tattoos


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.