Kuptimi i tatuazhimit të një far, një dritë në errësirë

tatuazh-far2

Sot dua të flas me ju për kuptimin e tatuazhimit të një far, një dizajn i bukur me një kuptim shumë të veçantë që ekziston me dekada. Fenerët, siç do ta shohim gjatë gjithë artikullit, japin shumë lojë dhe mund të përçojnë një mesazh të çmuar shprese.

L tatuazhe të dritave ato janë një klasik që nuk del kurrë nga moda, siç do ta shohim më poshtë, pasi do të analizojmë kuptimin e këtij modeli dhe do t'ju japim disa ide për t'ju frymëzuar në projektin tuaj të ardhshëm. Vazhdoni të lexoni dhe do të shihni!

Historia e far si një tatuazh

Marinarët duke u bërë tatuazhe

Nuk është e pazakontë që far është një nga modelet e tatuazheve që, megjithëse nuk është aq popullore sa spirancat ose busullat, është përshkruar për kaq gjatë. Tashmë në ditët e para të tatuazheve moderne, kur dukej vetëm një gjë marinar, tatuatorët u frymëzuan nga këto ndërtesa ikonike për pjesët e tyre.

Shembull i vjetër i tatuazheve me far

(Burim).

Pse Arsyeja është e lidhur ngushtë me funksionin e farve (dhe, siç do ta shihni, në kuptimin që këto do të përvetësonin), pasi që Ata ishin jo vetëm një udhëzues për të ndihmuar marinarët të lokalizojnë vijën e bregut, por gjithashtu ndihmuan në gjetjen e rreziqeve të mundshme që fshihen në ujërat e cekëta dhe se ato mund të jenë shumë të shtrenjta, si shkëmbinj nënujorë.

Kuptimi i farit

tatuazh i farit

Ndoshta kjo është arsyeja pse përfaqëson kuptimi i tatuazhimit të një far drita që shfaqet në momentin më të errët, në momentin që na duhet më shumë në jetën tonë, për të na shpëtuar. Ky element na jep qartësi në çdo situatë që dukej se nuk kishte rrugëdalje, kështu që të bësh tatuazh në një far do të thotë ndryshime pozitive, dhe progres që do të na ndihmojë të gjejmë rrugën që dukej e humbur.

tatuazh-far1

Dhe vërtet është kështu, me siguri ju keni qenë ndonjëherë në plazh natën dhe nuk mund të shihni asgjë, derisa drita e farit të na lejojë të shohim gjithçka që na rrethon. Shtë një udhëzues i përjetshëm për marinarët dhe nëse e veshim atë në lëkurën tonë, do të jetë edhe për ne.

Ide për tatuazhin e një far

Tatuazh tradicional i farit

(Burim).

Fenerët, si një dizajn tatuazh, ata kanë shumë mundësi të ndryshme për të arritur një dizajn perfekt dhe kjo korrespondon më shumë me atë që duam. Për shembull:

Far realist

Tatuazh realist i farit

(Burim).

Një far me një stil realist mund të jetë më mbresëlënësi, qoftë në të zezë dhe të bardhë ose me ngjyra. Niveli i detajeve mund të përcjellë një stil më dramatik, në të cilën transferohet ajo ndjenjë shqetësimi kur nuk gjejmë rrugën, ose më të gëzueshme, kur duam të përqendrohemi te drita që ajo transmeton.

Far në një peizazh

Peisazh me plazh

Një tjetër mundësi për tatuazhi i një far është se ne e bëjmë atë për nder të një plazhi që kemi vizituar gjatë një udhëtimi të veçantëNë këtë rast, ky dizajn me siguri do të duket i shoqëruar nga një frazë ose datë. Mund të integrohet gjithashtu në një peizazh që ne vizitojmë çdo ditë, nëse jetojmë në bregdet, për shembull.

Stili gjeometrik ose surreal

Një far gjeometrik surreal

(Burim).

Një stil që mund të jetë shumë i ftohtë është gjeometrik. Nëse guxoni të shkoni më tej, mund ta dekonspironi farin derisa të mos jetë më shumë se shumë linja gjeometrike, por duke mbajtur formën dhe qendër të vëmendjes në krye. Mund të krijoni edhe një lloj mandala shumë personale!

Far tradicionale

Një dizajn klasik me pelikan dhe lule

(Burim).

Ndonjëherë më tradicionale është ajo që funksionon më mirë. Nëse dëshironi që fari juaj të ketë një prekje të shkollës së vjetër duket shkëlqyeshëm me ngjyra si e zeza, e kuqja dhe e bardha, vijat e trasha dhe një dizajn i thjeshtë. Kombinojeni atë me ndonjë element tjetër për ta personalizuar, për shembull, me një zog.

Far me ngjyra

Tattoo me ngjyra në far

Ngjyra mund të jetë një para dhe pas në hartimin e një far. Duke pasur një frymëzim kaq të qartë detar, Ngjyrat e zjarrta duken shkëlqyeshme, të cilat gjithashtu do t'i japin një rrotullim optimist tatuazhit tuaj.

Tatuazh i frymëzuar nga drita që prodhon

Tatuazh i thjeshtë i frymëzuar nga drita

(Burim).

Por nëse ju pëlqen tatuazhe të ndryshme, mos përjashtoni marrjen e një modeli në të cilin kuptimi i tatuazhimit të një far nuk varet aq shumë nga fakti se është një ndërtesë sesa nga drita që prodhon. Dizajni përfundimtar mund të jetë shumë i thjeshtë dhe spektakolar, madje edhe në të zezë dhe të bardhë, nëse merrni frymëzim nga ky element.

Far me spirancë

Dizajn tatuazhesh me një spirancë

(Burim).

Padyshim, fenerët janë ndërtesa detare, siç e kemi thënë gjatë gjithë artikullit, kështu që nuk është e pazakontë t'i kombinosh ato me elementë që vijnë edhe nga bregu. Një nga më të zakonshmet është spiranca, e cila kombinuar me far paraqet stabilitet në ndjekjen e qëllimeve tona.

Fenerët me stuhi

Tattoo far dhe stuhi

(Burim).

Dhe duke folur për stabilitetin, Tatuazhet e farit në mes të një stuhie përfaqësojnë udhëzime (padyshim drita e farit) në situata kaotike dhe të vështira, me atë që është një dizajn që është i mrekullueshëm për të përfaqësuar kohë të komplikuara që kemi kapërcyer.

Far me fjalë

Fjalë për të përshkruar një far

Një mënyrë shumë origjinale për të veshur një tatuazh të farit dhe në të njëjtën kohë të mos e veshësh është ta përshkruash atë me fjalë. Ti mund zgjidhni përkufizimin tuaj, atë të një fjalori ose zgjidhni diçka më poetike, të tilla si një tekst letrar ose një këngë.

Far gjatë natës

Ilustrimi i farit gjatë natës

Më në fund, një far natën duket shkëlqyeshëm. Për këtë dizajn ju mund të frymëzoheni nga ilustrime si ato në foto, me shumë përdorim të një blu të bukur indigo dhe një qielli të natës me yje. Shfrytëzoni rastin ta personalizoni me konstelacionin e zodiakut tuaj!

Ku mund të bëjmë një tatuazh të farit?

Bërja e tatuazheve në krah

(Burim).

Kur vendosni një faqe, Ne do të duhet të marrim parasysh modelin dhe madhësinë e tij për të vendosur vendin ku ne e bëjmë atë. Për shembull, tatuazhet më të thjeshtë dhe më të vegjël janë ideale për tu mbajtur në kyç, kyçin e këmbës, qafën, duart ...

Tatuazh i farit në krah

(Burim).

Për dizenjime më të mëdha, është shumë më mirë nëse zgjedhim një sit që kornizon natyrshëm modelin. Fenerët, që kanë atë formë drejtkëndëshe dhe janë më të gjatë se sa janë të gjerë, duken veçanërisht mirë në vende si këmba ose krahët.

Kartolinë me një far të vjetër

(Burim).

Personalisht, mendoj se është një dizajn vërtet i bukur për tu veshur në lëkurën tonë, përveç kësajkuptimi i tij për të bërë tatuazhe në një far është me të vërtetë i bukur dhe i thjeshtë. Drita që do të na ndihmojë të gjejmë rrugën tonë në errësirë, shpresa që do të na shoqërojë në kohë të vështira dhe që do të na ndihmojë të gjejmë rrugën për në shtëpi.

Far i zi dhe i bardhë

Si zakonisht, shijoni një tatuazh në lëkurën tonë, i cili përveç që është një dizajn i mirë, ka një kuptim që shkon përtej estetikës është me të vërtetë i shkëlqyeshëm, e verteta? Na tregoni, a keni një dizajn të ngjashëm me këto? A ju pëlqen kuptimi i saj? Na tregoni në një koment!


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.