Llojet e bojës tatuazh

llojet e bojërave të tatuazheve

Kur jemi të apasionuar pas një teme, ne mund të kërkojmë dhe të zbulojmë për gjëra që nganjëherë nuk do të kishin kaluar nëpër mend. Sot kurioziteti më ka shtyrë të pyes veten nëse ka pasur më shumë se një lloji i bojës për të kryer tattoos.

Dhe pasi të kërkoni pak dhe të endeni nëpër hapësira të ndryshme në rrjet, përgjigjja është po, ne gjejmë të ndryshme llojet e bojërave për të kryer veprat e artit në lëkurën tonë, diçka që unë personalisht nuk e dija. Dëshironi të dini pak më shumë për të gjithë ata?

Llojet e bojës tatuazh: Bojë perimesh

bojëra

Gjithmonë ka dhe do të ketë të gjitha llojet e diskutimeve, si dhe mendimeve, midis një lloji të bojës dhe një tjetri. Nga njëra anë, kemi bojëra perimesh, të cilat janë ato që përdorin pigmente të tipit perimesh. Me sa duket, ata kanë lindur kur disa tatuatorë nuk dëshironin të punonin me bojëra që mund të kishin përbërje shtazore. Pra, ishin vetë ata që ndërmorën hapin për të bërë përzierje. Sigurisht, ky proces duhet të rregullohet me ligj në mënyrë që të zbatohet. Pak nga pak u arrit dhe bojë perimesh u shfaq për t'i dhënë jetë dizajneve të shkëlqyera

tatuazh

Ndër avantazhet e saj, mund të themi se të qenit bimë midis përbërësve të saj, të qenit organik, nuk do të ketë probleme kaq të shpeshta të reaksioneve alergjike. Kështu që trupi do t’i tolerojë më lehtë, duke u dhënë lamtumirë alergjive, kruajtjeve, etj. Por është e vërtetë që në këtë rast, ngjyrat mund të mos jenë aq të mrekullueshme sa në llojet e tjera të bojërave. Gjithashtu, kjo do të thotë që boja mund të zbehet pak më shpejt se llojet e tjera. Ka disa marka në treg që funksionojnë vetëm me bojëra 100% vegane.

Bojë sintetike ose me pigmente akrilike

Metalet janë përbërësit kryesorë të këtij lloji të bojërave dhe ky është ndryshimi i madh në raport me ato të mëparshmet. Midis tyre, plumbi mund të shfaqet kur flasim për bojën e gjelbër. Ndërsa për atë të kuqin dhe atë që mund të shkaktojë më shumë lloje problemesh, do të ketë merkur. Zinku është metali që përdoret për pigmentin e verdhë dhe kromin gjithashtu për të gjelbrën dhe blunë. Më e përdorura për bojën e zezë është nikeli.

tatuazhe me ngjyra

Kjo është baza e bojërave, por më vonë, ato kanë më shumë përbërës. Çfarë bën me pak fjalë, llojet e bojërave të tatuazheve që janë sintetike ose akrilike, ato mund të japin më shumë reagime në formën e alergjisë. Ne e kemi përmendur atë dhe insistojmë përsëri që një nga ata që e shkaktojnë më shumë është i kuq, pasi përmban më shumë minerale. Sigurisht, midis përparësive të tij, ky lloj boje ka përfundime më të ndritshme dhe rezultatet e ngjyrave të saj janë më intensive. Ashtu si perimet, ato mund të ndryshojnë ngjyrën, por në një mënyrë më të ngadaltë dhe në varësi të llojit të lëkurës, e cila është gjithashtu e rëndësishme.

Bojërat e tatuazheve miratohen në Spanjë

Debati është shërbyer për vite me rradhë. Sepse shumë ekspertë u ankuan se boja e përdorur në Spanjë dhe se ato ishin bojëra të homologuaraAto nuk ishin të një cilësie aq të lartë sa pjesa tjetër e Evropës. Vetëm dy marka specifike të bojës ishin të arritshme. Meqenëse ishin ato me përbërës që përputheshin me legjislacionin. Por ndoshta, ato nuk ishin aq të qëndrueshme sa të tjerët në treg. Kjo bëri që shumë tatuazhistë të bënin tatuazhe me bojëra evropiane por që nuk u legalizuan në vendin tonë.

Kjo e bën të qartë se Spanja ka ligje shumë kufizuese me këtë lloj produkti, të gjitha për shkak të reagimeve që ato mund të shkaktojnë tek një person. Megjithëse jo gjithmonë do të jetë faji i bojës vetë, por edhe i lëkurës dhe i më shumë rrethanave. Kjo është arsyeja pse ju duhet gjithmonë pyesni artistin e tatuazheve në markat dhe bojërat që përdor, në mënyrë që të njihni përbërësit dhe të shmangni të gjitha llojet e problemeve.

tatuazhe ultraviolet

Bojë tatuazhesh ultravjollcë

Isshtë një tjetër nga llojet e bojës për tatuazhe por natyrisht, duhet thënë se ato janë bojëra më agresive sesa ato që njohim. Kështu që është më mirë t’i lini në sfond. Pavarësisht vetëm kësaj dhe asaj do të nxjerrë në pah dizajnin nën dritën UVShtë e vërtetë që ata kanë pasur dhe vazhdojnë të kenë sukses të madh. Ana tjetër është se ato mund të shkaktojnë reaksione alergjike dhe të jenë më serioze ose mjaft të konsiderueshme.

Bojë tatuazhesh fluoreshente

dizajni i tipit neoni, i cili mund të shihet vetëm si një efekt me shkëlqim, gjithashtu nuk rekomandohet. Në fakt, nuk konsiderohet një bojë e aprovuar. Ato mund të shihen vetëm në errësirë ​​dhe përveç kësaj, boja përmban fosfor. Thisshtë kjo që arrin që të mund të bëhet e dukshme vetëm në hapësira me më pak dritë.

tatuazh fluoreshent

Tatuazhe me bojë të bardhë

Ata nuk mund të mungojnë kur kemi biseduar për llojet e bojës në tatuazhe. Sepse ato gjithashtu shihen mjaft shpesh. Para së gjithash, duhet të themi se këto lloje të ideve gjithmonë duhet të bëhen nga njerëz ekspertë, dhe jo vetëm si tatuazhistë në përgjithësi, por që e dinë mirë llojin e bojës me të cilën punojnë. Nga ana tjetër, tatuazhet me bojë të bardhë priren të kalojnë pa u vërejtur, duke qenë më të dukshëm në lëkurë të errët dhe zbehet, duke lënë një lloj mbresë në llojet e tjera të lëkurës.

tatuazh me bojë të bardhë

Bojë tatuazhesh pa metal

Kur përmendim bojën e tatuazheve pa metal, përsëri po flasim për perimet. Por është e vërtetë që ndonjëherë, ata e njohin njëri-tjetrin më shumë në këtë mënyrë, kështu që ne gjithashtu duhet ta përmendim atë. Në këtë rast, pigmentet që sigurojnë ngjyrën do të ishin pa përbërje të dëmshme.

Çdo gjë ka të mirat dhe të këqijat e saj, por ajo që është e dukshme është se ne mund të vendosim çfarë boje të përdorim në studim e tatuazheve në të cilat shkojmë. Edhe një kuriozitet për tu marrë në konsideratë, veçanërisht nëse e kemi probleme alergjie lehtësisht. Ne nuk mund të harrojmë se jemi përpara diçkaje që na futet në lëkurë, kështu që para se të shpojmë vetveten, duhet të jemi të kujdesshëm.

Imazhe: Pinterest


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   David Red dijo

  ku mund ta blej timtën e perimeve

 2.   David Red dijo

  pantallona kadifeje ku mund ta blej bojën e perimeve për tatuazhe

 3.   Xhesika dijo

  Ku i blej pigmentet ?????? Faleminderit

 4.   Natalia dijo

  Pershendetje te gjitheve !! Unë do të doja të di nëse bojë e zezë. ka sulfat ose derivat sulfa sepse jam alergjik ndaj tij

 5.   Alemania dijo

  Dua të di se çfarë boje mund të përdor në rast se duhet të dhuroj gjak ???