Llojet e halave të tatuazheve: njohja e një elementi kryesor për tatuazhe

Llojet e gjilpërave të tatuazheve

Më parë ne kemi folur tashmë në Bërja e tatuazheve të llojeve të ndryshme të makinerive të tatuazheve në treg (spirale, pneumatikë y rrotullues) Ato janë një lloj më teknik i përmbajtjes që a priori mund të mos tërheqë shumë vëmendje nga ata që kërkojnë vetëm dokumentacion për të bërë tatuazhin e tyre të radhës. Tani, më lejoni të them se është gjithmonë interesante të dihet se si funksionojnë elementët e ndryshëm të përdorur për të bërë një tatuazh. Dhe me këtë do të merret ky artikull. Më konkretisht të lloje të ndryshme të gjilpërave për tatuazhe të cilët janë të punësuar.

Falë një infografike vizuale dhe goditëse të bërë nga Facebook faqe Dhimbje e sinqertë Ne mund të njohim shpejt dhe në mënyrë grafike llojet e ndryshme të halave të tatuazheve që përdoren në studiot e tatuazheve. Shtë një element kryesor pasi, pa gjilpërë, boja nuk mund të depërtonte në lëkurë së pari për t'u vendosur në shtresën e duhur. Dhe në rast se nuk keni qenë në dijeni të saj, do të befasoheni kur të dini se ka mjaft lloje të gjilpërave për tatuazhe.

Llojet e halave të tatuazheve - Rreshtimi i rrumbullakët

Në varësi të mënyrës së ndërtimit të gjilpërës do të jetë ideale për një detyrë të caktuar. Ka gjilpëra specifike për vizatimin e një tatuazh, si dhe linjat. Të tjerët kanë funksionin e bërjes së gradientëve, hijezimit ose mbushjes së sipërfaqeve të mëdha të tatuazhit. Çdo "gjilpërë" e tatuazhit përbëhet nga 1 deri në 49 hala të vogla që shpojnë lëkurën me një shpejtësi të pamundur për t'u ndjekur nga syri i njeriut.

Në mënyrë të veçantë, këto janë të ndryshme llojet e gjilpërave të tatuazheve çfarë ka në treg:

 • Apartament: përbëhet nga gjilpëra të salduara përgjithësisht krah për krah pa asnjë hapësirë ​​ndërmjet tyre. Përdoret për gradientet, hijet, njollat ​​dhe detaje të tjera të tatuazhit. Numri i gjilpërave varion nga 4 në 11.
 • Linja e rrumbullakët: gjilpërat janë të pranishme me një grupim të ngushtë midis tyre. Funksioni i tij është të kryejë konturin dhe vijat e tatuazhit. Numri i gjilpërave ndryshon nga 1 në 20.
 • Shader i rrumbullakët- Kjo lloj gjilpëre ka një tufë të gjërë halash ndërmjet tyre dhe përdoret për të mbushur zona të vogla me ngjyra, për të zbehur dhe hije tatuazhin. Ka nga 3 deri në 30 gjilpëra.
 • Shishe e madhe vere: Ky lloj ka dy radhë gjilpërash të bashkuara në një formë të sheshtë. Përdoret për të mbushur, njollosur dhe hije një tatuazh. Ka midis 5 dhe 49 gjilpëra.
 • Lakorja Magnum- Në përgjithësi, gjilpëra e Kurbës Magnum ka dy rreshta me hapësirë ​​të ndërthurur. Lessshtë më pak agresive me lëkurën kur e shpon atë, e cila është arsyeja pse ajo ka tendencë të përdoret për të bërë tatuazhe në zonat delikate të trupit. Perfectshtë perfekte për mbushje, gradiente dhe hijezim. Ka një numër halash nga 5 në 49.

Fotografitë e llojeve të halave të tatuazheve


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.