Pasojat e tatuazheve në sy

tatuazhe sysh

Ka njerëz që e marrin artin e tatuazheve përtej asaj që është e shëndetshme ose thjesht estetike dhe vendosin të bëjnë tatuazhe në sy. Sytë janë një zonë shumë delikate e trupit të njeriut dhe natyrisht është shumë e rrezikshme të bësh tatuazhe në këtë zonë. Tatuazhet e syve mund të kenë pasoja negative në shëndetin tuaj, madje aq shumë sa mund të shkaktojnë edhe verbëri tek ata që vendosin të bëjnë këto lloj tatuazhesh të rrezikshëm.

Ka nga ata që bëjnë tatuazhe në qepallat e tyre dhe nga ata që bëjnë tatuazh edhe në kokërr syri për të injektuar bojë dhe që në vend që të duket e bardhë ashtu siç është natyrale, duket një ngjyrë tjetër, siç është bluja e zezë ose elektrike. Ka njerëz që për të arritur këtë efekt përdorin lentet e kontaktit me ngjyra, diçka shumë më e përshtatshme për të shmangur dëmtimet e syve përgjithmonë.

tatuazhe sysh

Ishte Shannon Larratt që ishte i pari që bëri këto lloj tatuazhesh dhe lejoi që një gjilpërë të shponte sytë rreth 40 herë derisa pjesa e bardhë e syrit të ngjyrosej blu elektrike. Ishin edhe disa njerëz të tjerë që imituan pionierin më vonë për të bërë tatuazhe në sy. Injeksioni në sy është pjesë e një trajtimi mjekësor të quajtur tatuazh korneal kushtuar pacientëve të cilët për arsye mjekësore kanë humbur shkëlqimin në korneat e tyre dhe rifitojnë ngjyrën natyrale të këtij organi.

tatuazhe sysh

Pasojat e tatuazhimit të syve mund të jenë infeksione, dëmtime të pjesshme ose të përhershme të syve dhe madje, syri mund të ndalojë së prodhuari vajosjen e nevojshme për të qenë i shëndetshëm. Gjithashtu, shikimi mund të humbet përkohësisht ose përgjithmonë. Sikur të mos mjaftonte, mund të ndodhin edhe hemorragji nënkonjuktivale, mund të ekzistojë rreziku i transmetimit të sëmundjes, acarimit, pezmatimit dhe në raste më serioze, humbjes së syrit.

tatuazhe sysh

Para se të bëni këtë lloj tatuazhi është më mirë të mendoni për pasojat para se të ndiqni një modë të thjeshtë ...


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.