Shpimi i thithit: gjithçka që duhet të dini

shpimi i thithit

Ndryshe nga një tatuazh, a shpimi i thithit Nuk kërkon shumë mendim paraprakisht, domethënë ju pëlqeni ose nuk ju pëlqen të vishni një vathë të thithit. Piercings e thithkave janë të njohura si për burrat ashtu edhe për gratë, dhe nga shumë shikohen si jashtëzakonisht sensuale dhe tërheqëse. Nëse jeni grua dhe dëshironi të keni fëmijë dhe të jepni gji, atëherë po duhet të mendoni për këtë. Por në fund të fundit një shpuarje, ose e bën ose nuk e bën.

Ju duhet të jeni të gatshëm ta bëni atë që nga momenti thithkat mund të duhen pak më shumë për t’u shëruar sesa një tatuazh - po, edhe më shumë. Kjo është për shkak të tensionit të përditshëm të trupit dhe sepse thithkat janë zona që kanë shumë fërkime dhe nëse bëni seks ato gjithashtu mund të stresohen më shumë se normalisht. Por nëse jeni gati të merreni me acarimin dhe kore, të cilat mund të shfaqen së bashku me kohën e shërimit, dhe ju pëlqejnë këto lloj shpimesh ... atëherë nuk keni asgjë për t'ju ndaluar ta bëni këtë.

Ka shumë zgjebe

Necessaryshtë e nevojshme të mbani në mend se gjatë procesit të shërimit, ka më shumë gjasa që të gjeni shumë lëvore. Së pari, rruga e hyrjes në vrimë do të dëmtojë menjëherë, pasi të gjitha gjilpërat duhet të kalojnë nëpër disa pjesë shumë të ndjeshme të trupit. 

Pas marrjes së shpimit, do të ndjeni një pickim shumë të fortë nga thitha në gishtërinjtë e këmbëve, por që do të zhduket shpejt. Sapo të ketë mbaruar kjo pjesë më e keqe, do të shihni zgjebe që mund të zgjasë me javë dhe madje me muaj. kjo do të varet nga lloji i shërimit që ka trupi juaj. 

shpimi i thithit

Zgjidhja e detit

Ka njerëz që përdorin solucione deti - mund ta bëni në shtëpi me ujë dhe kripë - për ta kuruar atë. Kripa e detit me ujë do t'ju ndihmojë të dezinfektoni plagën dhe gjithashtu, në mënyrë që dhimbja që ndjeni në zonë të qetësohet. Nëse jeni femër, ideali është që netët e para që flini me sytjena të pastër, sytjena duhet të jetë sportive. 

Deri më tani, ju keni qenë në gjendje të lexoni se si do të ndiheni kur merrni një shpim të thithit dhe gjithashtu, çfarë duhet të bëni në mënyrë që të shërohet para dhe gjithashtu, në mënyrë që të mos lëndojë aq shumë. Sapo ta merrni parasysh këtë, është gjithashtu mirë që të merrni në konsideratë aspekte të tjera të rëndësishme në lidhje me shpimin e thithit, të cilat mund të keni neglizhuar. Mos i humb detajet.

8 gjëra të rëndësishme nuk duhet të harroni për shpimin e thithit

Kur të shërohet do të harroni dhimbjen e së kaluarës

Sapo plaga të shërohet, ju do të harroni dhimbjen gjatë shpimit dhe gjithashtu dhimbjen në procesin e shërimit. Do të ndiheni shumë më mirë dhe do të jeni në gjendje ta prekni atë pa pasur frikë se do t’ju ​​dhembë sikur thitha juaj do të shqyhet.

shpimi i thithit

Do të mbani mend që e keni kur diçka e keqe të ndodhë

Pas një kohe, do të harrosh shpimet e tua sepse ato thjesht bëhen pjesë e asaj që je. Derisa, ajo pjesë e kush je grepa në këmishën tënde dhe dhimbja therëse të kujton se po, që shpimet tuaja janë diçka që ekziston dhe se ato janë akoma atje, pikërisht aty ku keni bërë. 

Ju do të vishni dhe hiqni rrobat tuaja ndryshe

Ju do ta bëni, në këtë mënyrë do të shmangni që shpimi të të kapë diku si këmisha në mëngjes kur je gjysmë në gjumë kur vishesh. Ju do të filloni të tërheqni këmishën tuaj mbi kokën tuaj dhe të tërhiqni krahët përmes saj ndërsa tërhiqeni nëpër gjoks dhe e këmishën këmishën aq larg nga thithat sa lejon pëlhura. Në fillim mund të duket e çuditshme, por është alternativa më e mirë për të shmangur dhimbjen dhe më vonë, do të mësoheni ... Do ta bëni automatikisht.

Kur blini rroba do të merrni parasysh shpimin tuaj

Kur blini rroba, do të merrni parasysh shpimin e thithit tuaj, në mënyrë që pëlhura të thurura ose xhupa shumë të ngushtë të harrohen për ju. Ju do të blini rroba duke menduar se gjëja e fundit që dëshironi është që ato të lidhen në thithën tuaj dhe që me një pakujdesi ose një hov pa dashje shpimi dhe thithka shkojnë pas rrobave - me dhimbjen që do të sillte gjithçka -.

shpimi i thithit

Partneri juaj e di se kur ata kanë dhe kur nuk kanë pse të prekin piercing tuaj

Realiteti është se piercing i thithkave është shumë argëtues për të bërë seks. Thjesht, do të duhet ta bëni të qartë për partnerin tuaj kur ai është duke u argëtuar dhe kur ai ka ndaluar së qeni. Ju do të duhet t'i bëni të qartë partnerit tuaj se si ta prekni ose çfarë ju pëlqen në lidhje me parathënien ku shpimi mund të jetë gjithashtu protagonist.

Ju do të ndjeni eksitim kur blini vathë për thithën tuaj

Kur shkoni të blini një vathë të ri për thithin tuaj, do të ndjeni një eksitim të caktuar për të blerë bizhuteri të reja për shpimet tuaja. Ju madje do të ndiheni më mirë sesa kur shkoni të blini diçka më të zakonshme si rrobat. Duket marrëzi, por nëse merrni një shpuarje të thithkave do të dini se për çfarë po flas. 

Sapunët neutralë me jo pH nuk do të prekin zonën për një kohë

Edhe pasi të jenë shëruar plotësisht, sapunët me ujë jo-pH ka të ngjarë të qëndrojnë në atë gjendje, të harruar për një kohë. As pastrimet, as sapunët e parfumuar dhe aq më pak kolonja nuk do të prekin zonën tuaj të thithkave. Ju shpejt do të mësoni se produktet e banjës janë për pjesët e trupit që nuk kanë një shufër të vogël metalike që kalon në mes.

Ata do t'ju tregojnë se kurrë nuk do të jeni në gjendje të ushqeni me gji

Nëse je grua, do të të ndodhë ty. Duhet ta dini se kjo nuk është e vërtetë, nëse doni të ushqeni me gji të sigurt, ju hiqni piercing ndërsa jeni duke ushqyer fëmijët tuaj, periudhën. Por pse ata supozojnë se ju doni të keni fëmijë? A janë ata në kokën tuaj për të ditur se çfarë mendoni?

Cili është shpimi më i bukur
Artikulli i lidhur:
Cili është shpimi më i bukur

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   mai dijo

  Kam një pyetje, unë i kam bërë shpimet e thithkave 3 muaj e gjysmë më parë dhe nuk kisha asnjë problem me to. Por do të doja të dija nëse tashmë mund të bëj seks që përfshin lëpirjen e thithkave apo ato gjëra, nuk dëmton apo kruhet, por më jep një përshtypje sepse ka kore të vogla dhe nuk mendoj se është e përshtatshme për partnerin tim thith ato. sa duhet te pres

  1.    facundo dijo

   Përshëndetje, doja të të pyes vendin specifik ku është vendosur piercing, pse e dashura ime e vuri atë dhe ka frikë se është vendosur gabim. Ata e vendosën atë poshtë thithit pothuajse duke kapur një pjesë të areolës. A shkakton ndonjë problem? Jashtë estetikës? Ju lutemi të prisni për përgjigjen tuaj, dhe nëse ka ndonjë mjet me të cilin ne mund të komunikojmë për të shpjeguar mirë, ndoshta unë jam duke u shprehur keq këtu

   1.    cris dijo

    Përshëndetje djema të mirë, ju rekomandoj të gjithëve që të ndjekin me përpikmëri procesin e shërimit, isha i paduruar dhe duke menduar se asgjë nuk do të ndodhte po lahesha me sapun normal trupi (parfumuar nga tregu) kapa një infeksion të tillë që thithka ime u rrit duke u trefishuar madhësinë time normale dhe ishte jashtëzakonisht kruarje. Unë kisha për të marrë një antibiotik oral dhe një vaj vaj antibiotik. Sigurisht, ato barna ishin dora e Santos.

   2.    Daniela dijo

    Pershendetje! Kam marrë një shpim të thithit para 2 ditësh dhe mendoj se ata e kanë bërë një barbë shumë të shkurtër, a mund ta ndryshoj këto ditë apo çfarë është më e mira që mund të bëj? Ndihem sikur topat do të fundosen

 2.   abeluko dijo

  Pershendetje Mai, une i kam vendosur piercet ne thithkat e mia rreth 15 vjet me pare, kurre nuk kam pasur probleme me to, as ne ceshtje seksuale, nuk kam pasur levore, e verteta eshte se duke lexuar artikullin, ka qene krejt e panjohur per mua thonë ata, acarimet, përleshjet, ato të fiksuara në rroba, duke blerë rroba "speciale" për të bërë piercing, nëse e keni pasur për 3 muaj e gjysmë, atëherë unë mendoj se nëse nuk dhemb, as nuk ju shkakton Asnjë lloj problemi, shkoni përpara, ju deshën 3 muaj më shumë sesa më mori mua, por unë shkova përpara.

 3.   Bri dijo

  Konsultohuni a ka ndonjë lloj thithi ideal për këtë vathë?

 4.   Naomi dijo

  A duhet të keni një moshë të caktuar që të jeni në gjendje të bëni shpimin?

 5.   Sarai dijo

  Unë kam shpuarjen time në të dy thithkat, por e djathta duket si e vajzës, nga ana dhe me një top.
  Kjo është e keqe? ?
  Unë tashmë isha i frikësuar, thjesht i bëra të shtunën më 17 tetor

  1.    Ann dijo

   A ju dhemb shumë? Unë gjithashtu dua ta bëj në të dy thithat, por ndiej se më dhemb shumë

   1.    Meme dijo

    Nuk të dhemb aq shumë por rekomandoj ta bësh vetëm në një

 6.   González dijo

  A është normale të rrjedh gjak pa dëmtuar veten ose gjatë kohës që e lani?

  1.    Mimi dijo

   Le të shohim, unë vetëm gjakova ditën e parë, por shumë pak, në rast se është e tepruar duhet të shkoni në vendin ku e keni bërë ose tek mjeku direkt

 7.   Cristina dijo

  Ajo që do të doja të dija është se nëse thithat e tua duken të shëmtuara nëse do të heqësh piercing: /

 8.   Paula dijo

  Përshëndetje, kam bërë shpimin në maj dhe që atëherë e kam super të madhe (në krahasim me tjetrën është dyfish), në fillim mendova se do të ishte për shkak të inflacionit, por prapë mbetet e njëjtë. Çfarë mund të jetë?

 9.   Romina dijo

  Përshëndetje! Unë kam një pyetje, kam bërë piercing rreth 3 ditë më parë dhe pikërisht atëherë filloi të kruhet, është i infektuar apo diçka? Ndihmoni për