Si mund të kujdesem dhe të mbaj tatuazhin tim?

Kujdesi për tatuazhe

Si të kujdeseni dhe të ruani tatuazhet tuaja është pjesa më delikate dhe e rëndësishme e këtij arti, pasi të gjithë na pëlqen që tatuazhet tona të jenë gjithmonë në gjendje të mirë, gjithmonë ngjyra të gjalla y zezakët se ata vazhdojnë të jenë të aftë për të thithur edhe drita me e ndritshme. Por ndodh që, një herë me dhëmbëza vizatimi, fillon procesin e tmerrshëm të çngjyrosje që për disa zgjat me vite dhe për të tjerët thjesht me muaj.

En tatuantes Unë dua t'ju shkruaj për disa kremrat dhe kujdesi në mënyrë që tatuazhet tona të qëndrojnë spektakolare dhe të gjalla për më gjatë. Nuk duhet të harrojmë se është një art për jetën dhe mbrojtja dhe kujdesi i tij do ta lejojnë atë të jetë gjithmonë në gjendje të mirë.

Llojet e kremrave për t'u kujdesur për tatuazhin gjatë shërimit dhe për ta ruajtur atë pas tij

Pasi të kemi përfunduar lyerjen e lëkurës sonë, ne rekomandojmë përdorimin e një kremi që ndihmon në shërimin e saj dhe mirëmbajtjen e ngjyrave, por ...Cila krem ​​punon më mirë? Isshtë një pyetje që shumë veta i bëjnë vetes dhe për shkak të numër i madh i markave që ekzistojnë në treg mund të jenë dërrmuese, kështu që ne ju duam jep një dorë ndihme për ta bërë jetën tuaj pak më të lehtë.

Tashmë dihen kremra alkoolike ose me bazë uji që shiten në të gjitha farmacitë dhe që ju keni qenë protagonistët e kujdesit tonë për shumë vite (shembulli më i qartë është Bephantol), por vitet e fundit ka pasur marka që, si bojëra), përdorimi përbërës më natyralë dhe më pak agresivë për lëkurën dhe tatuazhet.

Një nga këto kremra të reja janë kremëra veganë ata vetëm kanë përbërësit e nxjerrë nga bimët o las kremra me bazë kanabisi, e cila jo ato kanë THC, janë plotësisht ligjore dhe të rekomanduara. Personalisht, këto të fundit janë ato që unë përdor të cilët kanë lëkurë shumë e ndjeshme dhe kërkon shumë kujdes.

Aktualisht ka shumë kremra të aftë për shërim dhe mbajini tatuazhet tona gjallë dhe të bukur gjatë shërimit të tij, por nuk duhet të harrojmë se në vende si Spanja, ka shumë ditë me diell në vit dhe dielli mundet bëj kërdi në modelet dhe ngjyrat tona, pasi tatuazhi të jetë shëruar, kështu që nuk duhet të harrojmë të përdorim kremëra mbrojtës gjatë muajve me më shumë orë me diell pasi ato janë ato që jemi më të gjatë të ekspozuar ndaj rrezatimit të tij.

Kujdesi dhe mirëmbajtja gjatë shërimin dhe më pas

Sipas mendimit tim, unë do të rekomandoja që, gjatë shërimit, a krem vegan (ka shumë marka në treg) që prej kujdesi dhe hidrati lëkura shumë mirë dhe ato nuk janë agresive.

Pasi tatuazhi ynë të jetë shëruar, unë Unë ende përdor të njëjtën krem për ta mbajtur atë Ose, brenda së njëjtës markë, unë jam duke kërkuar për një krem ​​të specializuar në mirëmbajtjen e tatuazhit pasi të jetë shëruar.

Unë kam provuar të tre markat (Balsam Tattoo, Fletë Pro y Tatuazh Vegan) Dhe për mua janë të gjitha të shkëlqyera, preferencat varen nga shija e konsumatorit. Ata janë shumë e lehtë për tu shpërndarë kremrat në lëkurë, nuk me lene ngjites y ato i mbajnë gjallë ngjyrat si i freskët jashtë studios.

ndonjë faktori krem ​​50 ose + es zgjedhje shume e mire për të mbrojtur zonën e tatuazhuar, por markat që ofrojnë gjithashtu kremra për kujdesin e tatuazheve ata zakonisht shesin krem ​​mbrojtës për të njëjtën gjë me përbërës natyralë dhe specifik për mbrojtjen e tatuazhit.

Këto kremëra për mbrojtjen nga dielli janë ato që kam përdorur dhe më kanë funksionuar shumë mirë. Unë e kam mbajtur tatuazhin mbrojti shumë orë, ata nuk shkojnë me ujë nëse unë shkoj në plazh ose pishinë e ata e njomin shumë mirë lëkurën e tatuazhit.

Forma të tjera të mbrojtjes

Më në fund, ju them se nuk ka vetëm kremra për mbrojtjen e tatuazheve, ne gjithashtu mund të gjejmë mënyra të tjera më pak delikate për t'u kujdesur për to, si mëngë të rreme për krahët dhe këmbët, por unë ende nuk kam takuar askënd që mban këtë lloj mbrojtjeje.

Gjithsesi, shpresoj që ju ka pëlqyer ky artikull i parë që shkruaj dhe pres komentet tuaja.

Imazhe: Vetë faqet e internetit të markave dhe Creative Commons.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.