Ta moko dhe historia e trishtuar e trafikimit Maori Maori

Ta moko

Me siguri ta moko, arti i tatuazhimit të maori në të cilën janë bërë dizajne të ndërlikuara sidomos në kokë.

Sidoqoftë, ju mund të mos jeni njohur me historinë e ta moko që duam t’ju ​​tregojmë. A e dini se kjo lloj tattoos kishin lidhje me trafikimin e kokës njerëzore në shekullin e XNUMX-të?

Arti i shenjtë i ta moko

Ta Moko Maori

Maori pëlqente tatuazhet, të cilat ata i quanin "ta moko". Fakti që shumë prej modeleve të përqendruara në kokë ka një shpjegim: këta njerëz besuan se kjo ishte pjesa më e shenjtë e trupit, kështu që ishte e preferuara kur bënte tatuazhe.

Përveç kësaj, secili dizajn ishte unik për secilin individ, i cili njihej nga modeli i tij i tatuazheve. Tek burrat ishte e zakonshme të bëhej tatuazh në të gjithë fytyrën, ndërsa te gratë zona e mjekrës dhe buzëve ishte e rezervuar.

Një suvenir pa shije

Ta Moko Zoti

Fatkeqësisht, në fund të shekullit të XNUMX-të dhe gjatë një prej ekspeditave të para në Zelandën e Re, një anglez me emrin Joseph Bank bleu një palë kokë njerëzish të tatuazhuar. Kështu, filloi një modë shqetësuese që mbushi muret e salloneve të Evropës me qindra koka të tatuazheve.

Në fakt, ekzistonte një kërkesë e tillë për koka, saqë kishte raste të poshtërve që bënin tatuazhe fytyrat e skllevërve të tyre për të shitur kokat e tyre apo edhe tatuazheve të kokave të njerëzve që kishin vdekur tashmë. Kështu, zakoni i lashtë i ta moko ishte humbur Askush nuk donte të përfundonte me kokën të varur në një mur evropian. Për fat të mirë, pak nga pak (dhe sidomos falë ndalimeve të kësaj tregtie të tmerrshme koke në shekullin e XNUMX) tradita e ta moko ai po kthehet në komunitetin e tij.

Shpresojmë që ju ka pëlqyer ky artikull për kuriozitetet e tatuazheve. Na tregoni, e dinit këtë histori? Dhe kjo teknikë Maori? Mos harroni se mund të na tregoni se çfarë dëshironi, thjesht duhet të na lini një koment!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.