Tatuazhe Viking: heronj për tu frymëzuar

Tatuazhe Viking

Kohët e fundit kemi folur shumë për tatuazhet Viking, jashtë tatuazhe simbolike të këtyre luftëtarëve ikonë ose të tatuazhe nordike, në të cilën kemi biseduar për aspekte të ndryshme për të përfituar nga këto tatuazhe.

Sot do të flasim për diçka ndryshe në tatuazhet Viking: luftëtarët e egër të legjendës nga të cilët mund të frymëzohemi. Disa janë të njohur, të tjerët jo aq shumë, por të gjithë janë protagonistët e legjendave të përsosura për të përfaqësuar në një tatuazh.

Odin, vdekja dhe poezia

Tatuazhe Viking Odin

I pari nga personazhet që mund të tërheqim për një tatuazh është Odin. Odin është një djalë i ashpër që lufton me një shtizë dhe kalin e tij të besueshëm me tetë këmbë, Sleipnir. Ai jeton në pallatin e Asgard, nga ku vëzhgon gjithçka që ndodh në nëntë botë nga froni i tij.

Tatuazhe Luftëtar Viking

(Burim).

Odin është një zot karakteristik për tërbimin dhe pasionin e tij. Ndoshta kjo është arsyeja pse ai është perëndia e luftës, por gjithashtu, çuditërisht, e poezisë dhe tregimit. Thuhet se ai do t'i drejtojë perënditë deri në fund të botës dhe se ujku Fenrir do ta gllabërojë atë.

Tatuazhe Viking

(Burim).

Si një tatuazh, Odin bën mrekulli falë elementeve që e bëjnë atë të veçantë (patch, për shembull). Zgjidhni një dizajn realist, bardh e zi për t’i dhënë një ton dramatik dhe dramatik.

Thor me çekanin e ftohtë

Tatuazhe Viking Thor Hammer

(Burim).

Thor është i njohur për të gjithë (pjesërisht falë Marvel-it biond). Me çekanin e tij, Thor ka pushtet mbi të korrat dhe, megjithëse me çekanin e tij ai mund të shkatërrojë një luzmë gjigantësh, ai gjithmonë ka pasur një rol më paqësor dhe mbrojtës.

Tatuazh Vikers Hammer

(Burim).

Një fakt kurioz është se përkushtimi ndaj Thorit sfidoi misionarët e krishterë të cilët donin të konvertonin gjermanët po ose po fesë së tij për qindra vjet falë çekiçit të tij, i cili u bë një amulet (natyrisht jo i madhësisë natyrore) për besimtarët e tij.

Tatuazh Viking Thor

(Burim).

Në një tatuazh Thor, si Odin, është me fat që ka një element (çekiçin) që e bën atë menjëherë të njohur, me të cilin mund të zgjidhni një dizajn të frymëzuar nga komikët dhe burime të tjera më tradicionale ose madje tërësisht të shpikura nga ju ose artisti juaj i tatuazheve.

Valkyries, luftëtarë të ashpër

Tatuazhe Viking Valkyrie

Një tjetër nga figurat më interesante Nordike për t'u frymëzuar nga tatuazhet Viking janë Valkyries, luftëtarë të virgjër që luftojnë me dhëmbë dhe gozhdë. Megjithëse ka disa Valkyries me histori shumë interesante, më e njohura është Brunhilda, protagoniste e Unaza e Nibelungëve.

Tatuazh Viking Runes

(Burim).

Mënyra më e zakonshme e përfaqësimit të tyre në tatuazhe është me anë të një vajze që kalëron një kalë fluturues., të armatosur me një shtizë dhe një hark, si dhe rroba dhe forca të blinduara dhe një qëndrim luftëtar. Ato janë pjesë që duken shumë mirë në vende si pjesa e pasme nëse janë modele të mëdha dhe të dukshme.

Loki, zoti i shakaxhiut

Tatuazhe Viking Loki

Kush tjetër që e njeh më pak Lokin, pjesërisht, përsëri, falë Marvel, ku Ai është vëllai i Thor dhe ndonjëherë antagonist. Fillimisht, Loki konsiderohej, me të vërtetë, origjina e të gjitha mashtrimeve. Sidoqoftë, ai është një figurë e mbështjellë me mister që, megjithëse ai shfaqet në shumë mite si djali i dy gjigantëve të adoptuar nga Odin, ai nuk është adhuruar tradicionalisht.

Tatuazhe Viking Loki Red

Kur bëhet fjalë për të marrë frymëzim nga një tatuazh, është e zakonshme të gjesh Loki të Marvel si protagonist (ose nga komikët ose filmat, të luajtur nga Tom Hiddleston), me përkrenaren e tij të madhe me brirë dhe ngjyrat e tij nënshkruese, jeshile dhe ari.

Freya, perëndeshë e dashurisë dhe e luftës

Tatuazhe Viking Freya

Një tjetër nga personazhet më të rëndësishëm në mitologjinë Viking, dhe një kandidat i përsosur për tatuazhet Viking, është Freya, perëndesha e dashurisë, pjellorisë, seksit dhe luftës. Thuhet se kjo perëndeshë sundon Fólkvangr, një fushë të bukur ku gjysma e njerëzve tanë shkojnë për të luftuar (gjysma tjetër shkon në Valhalla, e cila me siguri tingëllon shumë më e njohur për ju, fusha e Odin).

Tatuazhe Viking Flokë Freya

Si një tatuazh ju mund t'i jepni Freya një prekje shumë të këndshme me karrocën e saj, ndoshta më i miri në botë dhe ai që ngjall më shumë frikë tek armiqtë e tij pasi, ai tërhiqet nga dy mace! Shakatë mënjanë, kjo perëndeshë përdoret për ta përfaqësuar atë me një flokë shumë të gjatë bionde dhe një qëndrim sensual sepse ajo e konsideron veten perëndeshën e seksit dhe dashurisë.

Siegfried, heroi që vrau një dragua të varfër

Tatuazhe Viking Sigurd

Një tjetër nga heronjtë më të njohur Viking është Siegfried, i cili jetoi shumë aventura, por më i njohuri prej të cilave është ndoshta ai që e çoi atë të merrte thesarin e ruajtur nga Fafnir i tmerrshëm, një dragua që ruante thesarin e Nibelungs (me të vërtetë, popullariteti i tij është gjithashtu për shkak të Unaza e Nibelungëve) Legjenda thotë se i riu Siegfried u rrit me një farkëtar që e mësoi atë se si të vriste kafshën e tmerrshme: me një shpatë ai shpoi zemrën e tij dhe lau në gjakun e dobët të Fafnir për ta bërë veten të pamposhtur.

Tatuazhe Viking

(Burim).

Siegfried është ideal për ato tatuazhe që duan të bazohen në këtë legjendë për të arritur një dizajn të pazakontë.: ajo e një vrasje të ashpër Viking, ose larje në gjak, të një dragoi. Sigurisht që është një dizajn mjaft mbresëlënës që mund të ndjekë një stil realist.

Ragnar Lodbrok, Viking nga TV

Tatuazhe Viking Ragnar

Mbase pas Vicky Viking luftëtari më i njohur i veriut është Ragnar Lodbrok (mbiemri që përkthehet bukur si 'breka me flokë', sepse ai e përdori atë copë rroba që i rezistonte zjarrit për të vrarë dy dragua, me sa duket një hobi në modë në atë kohë), protagonist i serialit Vikings. Bir i mbretit të Suedisë, Ragnar ishte murtaja e Anglisë dhe e Normandisë falë shumë përpjekjeve të tij për në ato territore.

Tatuazhe bishtalec Viking

(Burim).

Me sa duket, Tatuazhet Ragnar janë jashtëzakonisht falë rolit të tij në seritë televizive. Sidoqoftë, nëse doni një qasje më origjinale, mund të frymëzoheni nga një model i bazuar në burime dhe ilustrime të tjera, ose edhe ta shpikni vetë.

Varrvar-Oddrm, heroi xhuxh

Tatuazhe Orvar Viking

Nëse ka një hero jinx në të gjithë mitologjinë skandinave, ai është norvegjezi Örvar-Oddrm. Historia e tij fillon kur, si fëmijë, një shikues profetizon se kali i tij do ta vrasë atë në fshatin e tij të vrasjes. Kjo bën që Örvar-Oddrm të vendosë të vrasë kalin e varfër në mënyrë që profecia të mos bëhet e vërtetë dhe ai të vendosë të ikë nga shtëpia. Heroi fillon aventura të shumta gjatë gjithë viteve, derisa i shtyrë nga nostalgjia, kthehet në shtëpi. Kur viziton varrin e kalit të tij, ai tallet me profecinë, ai bie mbi një kafkë, nga e cila del një gjarpër që e kafshon dhe, natyrisht, ai vdes.

Tatuazhe Viking Valknut

(Burim).

Historia e tij është ideale jo vetëm për ta portretizuar atë si një luftëtar të guximshëm, por edhe për të përdorur elementë më të errët si kafka dhe gjarpri në një model., e cila mund të simbolizojë idenë se dikush nuk mund t'i shpëtojë fatit ose vdekjes.

Tatuazhe Viking

(Burim).

Tatuazhet Viking janë të frymëzuara nga luftëtarë të ashpër dhe personazhe legjendar të cilët iu përkushtuan bastisjes, luftimeve dhe vrasjen e dragoit, dhe ata kanë lënë histori mbërthyer për brezat e ardhshëm. Na thuaj, a je frymëzuar nga ndonjë për një pjesë? Kush është i preferuari juaj? Na tregoni në një koment!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.