Old School: stili i përjetshëm

Çfarë është më mitike në botën e tatuazheve sesa një zemër me shprehjen "Dashuria e nënës", disa dallëndyshe delikate apo një pinup i bukur në krah? Shkolla e vjetër është një stil tatuazhi që është i njohur dhe i ri-njohur nga adhuruesit e bojës në lëkurë, dhe duket se është një nga më të vjetrat në botën perëndimore –Dhe popujt barbarë të më falin, meqë e kanë bërë tatuazh veten, e kam fjalën për historinë bashkëkohore.

Tatuazhet e stilit të shkollës së vjetër janë ato që gjyshet tona i kanë quajtur gjithmonë "tatuazhi i marinarëve", dhe jo pa arsye nga ana e tyre: ky stil erdhi pikërisht përmes marinarëve (sidomos anglezëve, me sa duket) që lundruan oqeanet në shekullin e tetëmbëdhjetë, të cilët ishin të zhytur nga teknika e tatuazheve të popullit polinezian, e vunë re mirë procesin dhe e sollën atë në Evropën e kohës. Më vonë, për arsye të dukshme si shpërngulja e këtyre marinarëve në toka të reja si Shtetet e Bashkuara, filloi të përhapet dhe përfundoi duke u quajtur tatuazh tradicional amerikanDhe kështu e njohim sot.

Artistët e parë si të tillë, njerëz që iu përkushtuan pothuajse ekskluzivisht këtij profesioni të tatuazheve, ato dolën atje nga fundi i shekullit të XNUMX-të dhe morën vrull në shekullin e XNUMX-të. Emra si Hildebrandt, Ed Smith, Ben Corday, çifti Wagner (Maude dhe Gus), Hoffmann... pa harruar edhe Sailor Jerry-n e njohur.

Me kalimin e viteve, veçanërisht pas Luftës së Dytë Botërore dhe kryesisht në Shtetet e Bashkuara, këta emra u ngulitën në kolektivin e tatuazheve dhe u shfaqën artistë të mëdhenj që vazhdojnë edhe sot e kësaj dite. U krijuan edhe këto dizajne tradicionale, të lidhura shpesh me krimin dhe “delen e zezë” të shoqërisë, megjithëse sot (në sajë të normalizimit të botës së tatuazheve) shihen si dizajne autentike që nuk dalin nga moda.

Në thjeshtësi është shija

Teknika e tatuazhistëve të parë të këtij stili ishte e vjetëruar në krahasim me mjetet që kanë sot artistët e tatuazheve, veçanërisht përsa i përket makinerive dhe materialit. Prandaj vizatimet duhej të ishin sa më të thjeshta dhe linjat që e karakterizojnë kaq shumë këtë stil ishin linja të trasha, shumë të përcaktuara dhe po, shumëngjyrëshe, me ngjyrat bazë që ishin më të përdorurat (e zeza, jeshile, e kuqe...). Përveç faktit se ndoshta personat që kanë bërë tatuazhe marinarët, edhe pse me kalimin e kohës janë specializuar në artin e tatuazhit, kanë qenë pikërisht detarë të tjerë ose njerëz, aftësitë artistike të të cilëve nuk kanë qenë më të rafinuara.

Dhe pas kësaj ore të shkurtër të historisë, ne fillojmë të theksojmë pikat më të rëndësishme për të identifikuar këtë stil tradicional:

Para së gjithash, dhe ndoshta më e rëndësishmja: linjat. Një tatuazh i mirë në stilin tradicional duhet të ketë vija të trasha, të theksuara, por shumë të forta dhe të fuqishme.. Artistët thonë se stili tradicional nuk është i thjeshtë pikërisht për shkak të thjeshtësisë, por fuqisë së linjës.

Një tjetër pikë kyçe është ngjyra, ne kemi thënë tashmë se në tatuazhet tradicionale kjo bazohet në ngjyrat bazë, sepse fillimisht ato ishin më të lehta për t'u marrë dhe ato që mosha më e mirë (kini parasysh se ata që mbanin këto tatuazhe ishin njerëz të ekspozuar ndaj shumë orë për të punuar në diell). E kuqe, e verdhë, jeshile, sigurisht e zezë… ngjyra të forta dhe të fuqishme. Me kalimin e viteve ata i kanë qëndruar besnikë këtyre modeleve të hershme dhe është e rrallë të shohësh tatuazhe të mira të shkollës së vjetër me ngjyra që janë jashtë kësaj palete.

Dhe një aspekt që krijon polemika është dizajni. Duken shumë të thjeshta, të thjeshta, vizatime që pothuajse mund t'i bëjë një fëmijë i vogël... Por në shumë raste janë vizatime të detajuara dhe për të ruajtur estetikën e linjave të trasha dizajnet janë, sipas tatuazhistëve të stileve të tjera, mjaft e komplikuar për t'u bërë duke ruajtur thelbin dhe stilin aq karakteristike për këto vepra arti tradicionale.

tema të shkollës së vjetër

Themelore është tema e dizajnit, pasi edhe pse çdo vizatim mund të jetë "oldschooled", ka disa që kanë të bëjnë më shumë me thelbin dhe historinë e vetë tatuazhit tradicional.

Më të vjetrat, për shkak të origjinës së tyre, janë ato që lidhen me detarët dhe detarët: spiranca të ashpra, anije të mëdha që mund të zënë të pasme të tëra, yje detarë… Të listuara këtu janë gjithashtu dallëndyshet, dikur bëheshin në çifte dhe njërin e bënin tatuazh kur dilnin nga udhëtimi dhe një tjetër në kthim, këta zogj janë simbol i mallit apo shpresës.

Gjithashtu shumë tipike janë dizajnet që lidhen me atë që konsiderohej "jeta e keqe" si vizatimet e zare, lojëra me letra ose dizajne të lidhura me pije.

Të qenit si tatuazhet ishin në ato vite të hershme diçka që ishte pothuajse ekskluzivisht për burrat (në fakt, gratë e njohura për të mbajtur tatuazhe duket se janë ose familje artistësh tatuazhesh ose gra që thuhej se kishin një jetë të keqe si prostituta), shumë nga dizenjot lidheshin me femrat e bukura siç mund të ishin sirenat, pinups, indianët dhe vajzat kaube… Dhe të lidhura me dashurinë si zemrat e përjetshme të cilave ata mund të shtonin kamë, gjemba ose shenja.

Dhe deri më tani një përmbledhje e shkurtër e asaj që është tatuazhi i shkollës së vjetër. Një stil klasik, i përjetshëm që ruan thelbin autentik të asaj që është bota e tatuazhit. Kur keni një dizajn të ri në mendje dhe nuk dini çfarë stili dëshironi, ky është alternativa më e mirë!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.