Kuptimi dhe dizajni i tatuazhit të shiritit romak

Tatuazh i gjerë byzylyk.

El byzylyk romak ishte një çmim që u jepej luftëtarëve për bëmat e tyre luftarake. Ato ishin prej ari, argjendi, gurë të çmuar dhe metale me ngjyra.

Romakët njiheshin për bizhuteritë e tyre ekstravagante me veçantinë se ato përdoreshin nga të gjithë njerëzit, jo vetëm nga shtresat e larta.

Ndërsa zgjeruan territoret e tyre, ata përfshinë artin dhe dizajnin në prodhimin e bizhuterive të tyre të nxjerra nga qytetërime të ndryshme si grekët, egjiptianët dhe etruskët.

Byzylyku ​​ishte një nga aksesorët më të njohur pasi përveçse një çmim i madh për luftëtarët, përdoreshin nga e gjithë popullata si mbrojtje nga shpirtrat e këqij. Modelet abstrakte dhe dizajnet shumë të përpunuara ishin aspekte shumë të spikatura të këtij lloji të bizhuterive në Romën e lashtë.

Sot tatuazh me shirit Është diçka shumë e njohur, ka disa kuptime, por të gjitha kanë njëfarë lidhje me ato të përdorura në qytetërimet e lashta.

Tatuazhet e shiritit romak dhe kuptimet e tyre

Tatuazh me shirit të fortë me shirita

Tatuazh në krahë me shirita të zinj.

Tradicionalisht tatuazhi i shiritit të zi mund të shoqërohet me humbja e një të dashur, pasi e zeza mund të simbolizojë zinë ose vdekjen. Ky lloj tatuazhi i përhershëm me brez është për të kujtuar një person që është zhdukur.

Një tjetër kuptim i mundshëm i një byzylyku ​​të trashë të zi të fortë, i projektuar në bicep, mund të simbolizojë forcën dhe energjinë e mirë.

Tatuazh me shirit me simbole gjeometrike

Tatuazh byzylyk me figura gjeometrike.

Është një dizajn shumë inovativ me stil të shkëlqyeshëm që mund ta personalizoni sipas dëshirës tuaj.
Mund të përfshihen modele dhe forma të ndryshme dhe gjerësia e gjerësisë mund të ndryshojë shumë në varësi të modelit të zgjedhur.

Tatuazh minimalist në krahë

Tatuazh me shirit minimalist.

Është një stil byzylyk për njerëz që pëlqejnë dizajne më të thjeshta. Mund të jetë një byzylyk posaçërisht në të zeza, me vija të holla që fshihen lehtësisht nën veshje, por janë ende shumë aktuale.

Tatuazh në krahë me shigjeta

Tatuazh në krahë me shigjeta.

Shigjetat shoqërohen me një drejtim specifik në të cilin mund të drejtoheni, qoftë një shteg i ri, a ndryshimi i jetës. Ju mund të personalizoni udhëtimin tuaj dhe t'i tregoni botës transformimin tuaj, ndryshimin e profesionit, partnerit, vendit, çdo gjë që dëshironi të ndani.

Në këtë lloj dizajni, shigjetat e drejtuara përpara mund të simbolizojnë një fazë të rritjes personale.

Tatuazh në krahë me numra romakë

Tatuazh në krahë me numra romakë.

Duke përfshirë numra romakë në tatuazh byzylykut tuaj po i jepni një rëndësi stërgjyshore, pasi janë shekullore dhe plot histori.

Mund të përdoret për të shënuar ndonjë një datë shumë e rëndësishme në jetën tuaj që dëshironi të mbani mend përgjithmonë. Datat e ditëlindjeve, datat e humbura, lindja dhe mbani të gjallë kujtimin në lëkurën tuaj.

Tatuazh Celtic Shirit

Tatuazh me shirit kelt.

Keltët përdorën tatuazhin e shiritit të krahut gjatë periudhave të luftës për të tërhequr armiqtë, secila kishte një kuptim të veçantë sipas grupit ku bënte pjesë.

Nyjet kelt që shfaqen në modelet e dizajnit simbolizon madhështinë e universit, nuk kanë fillim apo fund, prandaj, lidhet me pafundësinë. Ju mund ta bëni këtë byzylyk për të shprehur dashurinë ose besimin e pafund për dikë, ose për t'i shprehur botës, një moment të veçantë që po jetoni.

Tatuazhe Celtic
Artikulli i lidhur:
Tatuazhet kelte, simbolet e një kulture antike

Tatuazh me shirit në parakrah

Tatuazh me shirit në parakrah.

Vendosni këtë lloj byzylyk i parakrahut Është një mënyrë tjetër shumë popullore për të ndaluar këtë tatuazh. Ata janë shumë elegantë, simbolizojnë vetëbesimin dhe përkatësinë në grupin e njerëzve me ideologji moderne.

Ata duken shkëlqyeshëm në të zezë dhe në një madhësi mesatare, kjo është një mënyrë për t'i treguar botës diçka unike dhe të guximshme.

Tatuazh fisnor në krah

Tatuazh me shirit fisnor.

Tatuazhi i shiritit fisnor ka qenë shumë i popullarizuar për mijëra vjet në kultura dhe rajone të ndryshme. Ai përfaqëson një shoqëri apo një qytetërim të caktuar, ata janë të frymëzuar nga traditat që në përgjithësi lidhur me forcën, guximin dhe cilësitë e lidershipit.

Ngjyra e zezë është ideale për këtë lloj byzylyku ​​për meshkujt që duan të demonstrojnë forcën e tyre të brendshme dhe me kapacitet të madh për të qenë liderë brenda grupit të tyre.

Tatuazh me shirit polinezian

Tatuazh me shirit polinezian.

Ky lloj dizajni po bëhet shumë popullor me kalimin e kohës përfaqëson kulturën e Polinezisë. Si në llojet e tjera të dizajneve simbolizon forcën dhe guximin e luftëtarëve. Sipas formave të ndryshme gjeometrike paraqesin kuptime të ndryshme.

Tatuazh Havai në krahë

Tatuazh Havai i shiritit.

Tatuazhi Havai i shiritit të krahut paraqet një larmi modelesh që prej tij përfaqëson kulturën e Havait dhe përbëhen nga flora dhe fauna. Ato përfshijnë breshka, delfinë, orkide, ndër të tjera.

Ato shoqërohen me festime dhe në përgjithësi mbahen për nder të bukurive kulturore dhe natyrore të vendit.

Zgjedhja e një tatuazhi romak në krah

të marrë një tatuazh me shirit në krah Shpesh mund të shërbejë si një amulet ose si një kujtesë për një ngjarje shumë të rëndësishme në jetën tuaj.

Njerëz të tjerë gjithashtu zgjedhin të bëjnë tatuazh një byzylyk për të fshehur disa papërsosmëri ose mbresë në lëkurë, sepse le të kujtojmë se një tatuazh mund të nënkuptojë shprehjen e diçkaje simbolike ose po aq dekorim sikur të ishte një xhevahir.

Të kesh atë në krah është një mënyrë për të tërhequr vëmendjen dhe për t'u dalluar, ideale nëse dëshiron t'i tregosh botës një byzylyk me kuptim të mirë.

Shumë vite më parë, tatuazhe në krahë ata ishin të gjithë bujë por së fundmi po bëhen sërish shumë të njohura. Një nga arsyet mund të jetë se ato janë të lehta për t'u shfaqur dhe gjithashtu janë të lehta për t'u fshehur me veshje.

Ka një pafundësia e dizenjove të tatuazheve byzylyk për t'u aplikuar në biceps ose në parakrah, ku mund të zgjidhni dhe personalizoni dizajnin sipas asaj që dëshironi të demonstroni.

Për sa i përket kohës për të bërë këtë lloj dizajni të tatuazheve të byzylykëve, mund të duhen afërsisht nga 2 deri në 4 orë për të përfunduar. Koha e saktë do të varet nga disa faktorë të rëndësishëm të tilla si: madhësia aktuale e byzylykut, sasia e detajeve, shpejtësia e artistit të tatuazheve dhe dhimbja që mund të duroni gjatë seancës.

Për të përfunduar, siç e kemi parë në artikull, ekziston një larmi e gjerë modelesh me kuptime shumë të ndryshme për të zgjedhur dhe koha që duhet për ta bërë atë është relativisht e shkurtër. Tani mund të vendosni dhe zgjidhni modelin më të mirë për të ndarë përvojat tuaja me botën e jashtme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.