Tatuazh ujku

Tatuazh ujku

El tatuazh ujku Somethingshtë diçka që të gjithëve u pëlqen për bukurinë dhe guximin e saj. Për shumë njerëz ujku ka një simbolikë të madhe falë historisë dhe kuptimit të tij. Në disa kultura, ujqërit janë grabitqarë të natës, gjuetarë ekspertë dhe ashtu si disa janë kafshë mbresëlënëse, të tjerët kanë frikë prej tyre. Për kulturat e tjera, ujqërit janë luftëtarë, udhëheqës të mëdhenj dhe mbrojtës të qenieve të pafajshme.

Ata kanë një reputacion shumë të ndryshëm dhe duket se ujku është një kafshë e veçantë që gjithmonë do të zërë një vend në zemrat tona pasi është një nga paraardhësit e miqve më të mirë të njerëzve: qeni.. Ujqërit përgjithmonë janë parë si luftëtarë të egër pa frikë, si grabitqarë natyralë dhe është se njerëzit kishin frikë nga ai për konsiderimin e tyre kafshë. 

Tatuazhi i ujkut përfaqëson fisnikërinë e tij

tatuazhe ujku

Ujku ka kaluar shumë kuptime në varësi të kohës dhe kulturës, por realiteti është se ai është gjithmonë dhe do të jetë gjithmonë një kafshë e pabesueshme e denjë për admirim dhe natyrisht për t’u respektuar.

Në shumë fise amerikane dhe meksikane, ujku shihet si një totem energjie dhe fuqie, por edhe si një shtyllë e madhe mençurie dhe një udhëzues shpirtëror. Ata janë amerikanë vendas, ujqërit janë shumë më tepër sesa një kafshë e egër dhe konsiderohet se është një totem për jetën e ardhshme sepse ndihmon për të kuptuar vdekjen dhe përvojën me natyrën e saj grabitqare.

Kur ujqërit bashkohen me një femër, ata qëndrojnë me të përgjithmonë. Ata janë prindër të dashur për të rinjtë e tyre dhe gjithmonë do t'i mbrojnë ata pa marrë parasysh rrethanat. Ata njihen gjithashtu si kafshë besnike dhe llafazane.

Imazhi i ujkut që ulërin në Hënë është një simbol i aftësisë së tij për të shprehur kontrollin e tij mbi rajonin ose për të thirrur anëtarët e tufës për t'u takuar. Isshtë një imazh i shkëlqyeshëm për një tatuazh dhe mbi të gjitha, i ngarkuar me simbolikë dhe kuptim për personin që vendos të bëjë atë tatuazh ujku.

Ulërima nuk është i vetmi mjet që ujku ka për të komunikuar me bashkëmoshatarët e tij, ai gjithashtu përdor gjuhën e trupit për të përcjellë një larmi ndjenjash të tilla si: frika, agresiviteti, simpatia dhe madje edhe afeksioni për anëtarët e tufës së tij. Sepse ujqit lexues i dashurAjo gjithashtu ka ndjenja pasi është një qenie e gjallë me personalitetin e vet.

Ujku përdor sensin e nuhatjes, dëgjimit dhe shikimit për të shfaqur një gamë komplekse emocionesh në mënyrë që të komunikojë. Në këto lloje të sjelljeve ai mund të shfaqë sjellje shoqërore të mësuara nga prindërit e tij dhe anëtarët e tjerë të paketës.

Kuptimi i tatuazhit të ujkut

tatuazhe ujku

El tatuazhi i ujkut mund të tregojë kuptimet e mëposhtme:

 • Guximi
 • forcë
 • Atësia
 • Guximi
 • Fisnikëria
 • Besnikëria
 • Amor
 • familje
 • mbrojtje
 • pushtet

Shtë e qartë se kuptimet do të ndryshojnë në varësi të personit dhe përvojave që ata kanë pasur në jetën e tyre, pasi secili prej tyre mund të interpretojë simbolikën e ujkut në mënyra të ndryshme. Ndoshta ju pëlqejnë ujqërit sepse keni pasur fatin të takoni disa dhe të kuptoni se si janë ata dhe fisnikërinë që i karakterizon nëse trajtohen me respekt dhe dashuri që nga lindja. Apo ndoshta ju pëlqen sepse simbolizon diçka të rëndësishme për ju dhe familjen tuaj.

Përveç kësaj, ujku është gjithashtu një simbol i fatit dhe pjellorisë, një kuptim shumë i rëndësishëm për shumë njerëz. Në traditën Mongolian ata besojnë se janë pasardhës të ujqërve dhe kjo është arsyeja pse ata e shohin atë si një kafshë të shenjtë. Shumë njerëz e konsiderojnë ujkun si një qenie që tërheq fat dhe prosperitet.

Në Japoni ata gjithashtu mendojnë se ujku është një qenie e fuqishme dhe se mbron njerëzit nga sëmundjet ose disa fatkeqësi. Cfare ka me shume, në Japoni ata gjithashtu mendojnë se ujku ndihmon çiftet jopjellore të shumohen.

Në kulturën çeçene, ujku është më shumë se një kafshë e egër, është një simbol i krenarisë kombëtare. Ata besojnë se nëna e ujkut është simboli maksimal i forcës dhe mbrojtjes që i ndihmon njerëzit të ndihen të mbrojtur.

Ujku në gjuhën tonë

tatuazh ujku mbrapa

Aktualisht ujku është një kafshë e egër që ne e admirojmë dhe që me të vërtetë na pëlqen dhe tërheq vipa të mirë, shumë njerëz bëjnë tatuazhe a tatuazh ujku mbase thjesht për shkak të bukurisë së saj dhe për të transmetuar forcë dhe fuqi.

Por pa e kuptuar, ujku është edhe në gjuhën tonë të tanishme pasi që e kemi të ndikuar nga prania e tij. Ndoshta ju keni thënë ndonjëherë diçka si: 'Jam aq i uritur sa të ha një lopë'. Padyshim që nuk do të hani një lopë, por është një mënyrë për të rritur ndërgjegjësimin se sa i uritur jeni. Shprehje të tjera që kanë të bëjnë me ndikimin e ujkut në kulturën tonë janë:

 • Ujk i vetmuar. Një ujk i vetmuar i referohet një personi që preferon të jetë vetëm dhe të gjejë rrugën e tij, larg konfuzionit që turma mund ta bëjë atë të ndjehet.
 • Ujku me lëkurën e deleve. Ajo u referohet njerëzve që duken si njerëz të mirë dhe madje profile perfekte dhe në të vërtetë mund të jenë njerëz të tmerrshëm.
 • Personaliteti i ujkut. Kur ata ju tregojnë se keni një personalitet ujku, pa dyshim që po ju bëjnë një kompliment, thjesht duhet të lexoni kuptimet për të ditur se çfarë po thonë.

También ekziston tatuazhe ujku fisnor që janë të lidhura me temat abstrakte dhe një botë më enigmatike. Nga ana tjetër, nëse vendosni të bëni një kafkë ujku tatuazh, vlen të thuhet se ajo përfaqëson energji të errët. Nëse bëni tatuazh një ujk të ndezur, ju do të tregoni rezistencën tuaj dhe guximin tuaj përpara jetës dhe nëse e bëni atë të egër dhe gjëmues, atëherë do të tregoni gjithë guximin, mbrojtjen dhe ndjenjën e mbrojtjes.

Kjo është gjëja më e rëndësishme që duhet të vlerësoni në rastin që dëshironi bëj një tatuazh ujku në trupin tuaj, por mos harroni se ajo që me të vërtetë ka rëndësi është ajo që do të thotë për ju, pavarësisht se çfarë mund të thotë për njerëzit ose kulturat e tjera.

Llojet e tatuazheve të ujkut

Ashtu si me shumicën e modeleve, tatuazhet e ujkut nuk do të liheshin pas. Ata kanë një karakteristikë të madhe të përbashkët dhe kjo është se ju mund t'i shijoni ato në mënyra të ndryshme pa ndryshuar kuptimin e tyre ose vetë siluetën e tyre.

fisnor

Dizajn tatuazhesh ujku fisnor

tatuazhe ujku fisnor, ne do të shohim se si boja e zezë do të jetë protagonisti kryesor. Përveç kësaj, silueta e kafshës do të formohet në sajë të atyre linjave kaq karakteristike të këtij fenomeni. Një mënyrë unike dhe shumë origjinale për t'i dhënë jetë tatuazhit tuaj. Përveç kësaj, ajo mbart me vete idetë më tradicionale të mëdha që janë ruajtur nga fiset e lashta.

Gjeometrike

Tatuazh ujku gjeometrik

Prekja më minimaliste përqendrohet në këtë stil. tatuazhe ujku gjeometrik Ata do të përbëhen nga linja, si dhe qarqe ose trekëndësha. Por besoni apo jo, të gjithë në harmoni të plotë, arrijnë një rezultat fantastik, të thjeshtë dhe shumë modern. Thuhet se këto lloje simbolesh vlerësoheshin shumë deri në Rilindje, megjithëse duket se sot, ato ende janë.

Në krah

Tatuazh ujku në krah

L tatuazhe ujku në krah është e shpeshtë që ato zbukurojnë pjesën e sipërme të saj. Edhe pse nëse doni të shtoni pak më shumë origjinalitet, gjithmonë mund të bëni tatuazh pjesën e pasme të krahut, afër bërrylit.

Akuarel

Tatuazh ujku me bojëra uji

Nëse ju pëlqen kombinimet e ngjyrave, atëherë do të ju pëlqejnë shumë tatuazhe ujku me bojëra uji. Boja e zezë zbritet në njërën anë sepse shpërthimi i dritës do të jetë protagonisti kryesor. Hijet më të mira bashkohen në një tatuazh të tipit abstrakt, por pa harruar se ujku është gjithashtu figura më e rëndësishme.

prapa

Tatuazh ujku ulëritës në shpinë

Nëse dëshironi të vishni një tatuazh ujku në shpinë, atëherë do të jetë një vend i mirë për të kërkuar dizajne më të mëdha. Ju gjithmonë mund të kombinoni fytyrën e kafshës me hënën ose ulërimën e saj, e cila gjithashtu është shumë e kërkuar në këtë lloj modeli.

Ulërima

L ujqër që ulërijnë ato janë një dobësi e madhe. Ne i kemi përmendur tashmë por pa dyshim, ata janë gjithashtu protagonistë të mëdhenj. Nëse ujku ulërin në hënë, ajo do të simbolizojë feminitetin. Por në të njëjtën kohë është gjithashtu fuqi, mbrojtje ose mençuri.

muzg

Tatuazh ujku i muzgut

Deri tani të gjithë kemi parë sagën "Twilight". Epo, karakteri i Jakobi i zi ka avantazhin e kthimit në ujk. Por në versionin e tij njerëzor, ai ka një tatuazh në krah. Një model i stilit fisnor që mund të diferencohet si në të, nxjerr në pah kokën e një ujku. Me siguri që tashmë e keni vërejtur!

Tatuazhet më të mira të ujkut

Edhe pse janë të shumta dhe të larmishme, ka gjithnjë disa që bien në sy pak më shumë. Pra, nëse jeni duke kërkuar ide dhe frymëzim, këtu ne i lëmë ato në formën e imazheve. Tatuazhet më të mira të ujkut janë në majë të gishtave tuaj! Cila është e preferuara juaj ?.

Tatuazh krahu mandala ujku
Artikulli i lidhur:
Tatuazh ujku dhe mandala, një tërheqje për anën tuaj të egër dhe ndijore

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Boris dijo

  Përshëndetje, sa e mrekullueshme është faqja juaj, ju falënderoj shumë për planet dhe informacionin

 2.   jackelineotero dijo

  E vërteta është se këto gjëra më tërheqin aq shumë, saqë nganjëherë dua vërtet të bëhem ujk

 3.   Sônia Maria dijo

  Shumë e bukur faqja juaj më pëlqente shumë um gram salu

 4.   Deiver Di Salvatori dijo

  Unë i konsideroj shumë të rëndësishme shpjegimet tuaja sa i përket modelit dhe kuptimit, pasi në këtë mënyrë për adhuruesit e tatuazheve është më e lehtë për ne të dimë se çfarë kuptimi ka tatuazhi që do të mishërojmë në lëkurën tonë. Informacioni i mbledhur është shumë interesant. Faleminderit dhe Bekimet.

 5.   Susana godoy dijo

  Faleminderit shumë Arturo! Një tatuazh i bukur! 🙂
  Një përshëndetje.

 6.   maira garcia dijo

  Unë i dua ujqit, ëndrra ime është të bëj tatuazh në shpinë ujkun me fëmijët e saj që unë dërgoj në tufën time yooooo