Tatuazhe kameleoni për t'ju bërë të ndiheni të veçantë

Kameleon në shpatull me orkide

Tatuazhe kameleoni, midis tatuazhe hardhucash, ata tregojnë një kafshë më kurioze, një hardhucë ​​e vogël, në disa specie me sy të mëdhenj, dhe karakterizohet nga aftësia për t'u përzier me mjedisin e saj.

Në këtë artikull mbi tatuazhet e kameleonit, ne do të thellohemi në magjepsjen e këtyre kafshëve kurioze, ne do të shohim se me çfarë kuptimi shoqërohen dhe do të shohim disa ide për ta bërë tatuazhin tuaj unik dhe origjinal. Vazhdoni të lexoni!

Magjepsje për kameleonin

Kameleon i stilit fisnor në shpatull

(Burim).

Brenda mbretërisë së kafshëve dhe veçanërisht ajo e zvarranikëve, Nëse ka një kafshë që karakterizohet duke tërhequr vëmendjen tonë, ajo është kameleoni. Megjithëse brenda familjes së zvarranikëve ka shumë kafshë piktoreske, kameleoni (pavarësisht nga fakti që ne dimë praktikisht gjithçka për të) vazhdon të tërheqë vëmendjen tonë për shkak të aftësisë së tij për t'u përzier me mjedisin. Kjo është arsyeja pse, për shkak të këtyre karakteristikave, unë e kam inkurajuar veten të bëj një përmbledhje të vogël të tatuazheve kameleon.

Dizajn rozë që shkon deri në këmbë

(Burim).

Bishti i saj i gjatë i dredhur, gjuha teleskopike që del jashtë për të kapur insektet ose sytë e saj Këto janë disa nga elementët e kësaj kafshe që na rrëmbejnë kur e shohim në dokumentarë në televizion ose drejtpërdrejt, pasi çdo ditë që kalon më shumë njerëz inkurajohen ta kenë atë si kafshë shtëpiake. Tani, çfarë mund ta çojë një person të bëjë një tatuazh kameleon? Ne vazhdojmë të komentojmë dhe të thellohemi në simbolikën dhe kuptimin që i është dhënë kameleonit në kultura të ndryshme.

Kuptime të tatuazheve kameleon

Një kameleon në një dorë të tatuazhuar

Çfarë do të thotë tatuazhe kameleoni? Siç kemi përmendur më parë, kameleoni si i tillë është një simbol i transformimit dhe shkathtësisë. Kjo është për shkak të cilësive dhe karakteristikave të këtij zvarraniku të njohur mirë për të gjithë ne. Kameleoni shoqërohet gjithashtu me mbijetesë, durim dhe përsiatje për shkak të karakterit dhe lëvizjes së tij.

Kameleon i thjeshtë në stilin fisnor

Përveç kësaj, në kultura të ndryshme antike është komentuar se kameleoni është i aftë të shohë të kaluarën dhe të ardhmen. Kjo për shkak të syve të tyre të aftë për të lëvizur secilin në mënyrë të pavarur në drejtime të ndryshme.

Si të përfitoni nga një tatuazh kameleon

Gjuha e kameleonit është një nga karakteristikat e saj

(Burim).

Për të përfituar nga tatuazhet kameleon, është më mirë të merrni parasysh fizikun tuaj. Për shembull, shumica e mostrave dallohen nga:

 • Kanë ata sytë e fryrë. Në një tatuazh është e mundur që secili të shikojë nga ana e tij (një nga karakteristikat e kësaj kafshe).
 • pushtet ndryshoni ngjyrën. Siç do ta shihni në idetë e tatuazheve që do t'ju japim më vonë, është një letër shumë interesante për të bërë një tatuazh unik, për shembull, me disa kameleonë me ngjyra të ndryshme, me vetëm një përzierje nga jashtë ...
 • një bisht shumë i gjatë. Në një tatuazh ju mund të përfitoni nga ai duke e bërë atë në një pemë, në vetvete ...
 • një gjuhë po aq e gjatë. Gjëja më karakteristike për gjuhën është se ajo përfundon në formën e një piramide dhe se ushqimi ngjitet në majë. Isshtë ideale për tatuazhe ku dëshironi të tregoni disa lëvizje.
 • La pozë kameleoni Alsoshtë gjithashtu diçka për t'u marrë parasysh kur e tregoni atë në një tatuazh, për shembull, duke qëndruar në një pemë duke maskuar, duke nxjerrë gjuhën ...

Shikoni ilustrimet si kjo për tu njohur me këtë kafshë në detaje

Idetë e tatuazheve kameleon

Stili fisnor është hipnotik dhe shumë i ftohtë

(Burim).

atëherë Ne ju japim disa ide për t'ju frymëzuar në modelin tuaj të ardhshëm dhe kameleoni juaj është më i ftohti. Ka shumë mundësi!

Kameleoni fisnor

Kameleoni fisnor, një nga mbretërit e këtij modeli

(Burim).

Një nga mbretërit e tatuazheve kameleon janë modelet fisnore. Dhe është se këto kafshë, tipike për vendet ekzotike dhe parajsore, janë shumë të pranishme në kultura të caktuara të jugut. Në një tatuazh të këtij stili, ju mund të shfrytëzoni rastin për të treguar ndryshimin e ngjyrës së këtyre kafshëve vetëm me modele hipnotike në të zezë dhe të bardhë, ato duken shkëlqyeshëm.

Tatuazhe kamufluese kameleoni

Një kameleon maskues mund t'ju frymëzojë

Aktiviteti që e dallon më shumë këtë kafshë është, padyshim, fuqia e saj maskuese, e cila siç thamë më parë është e lidhur ngushtë me fuqinë tuaj të adaptimit. Për këtë arsye, dhe veçanërisht nëse jeni të interesuar të transmetoni këtë kuptim, një model që luan me ngjyrat e lëkurës së kameleonit për të treguar që është kamuflues mund të jetë shumë i mirë.

Tatuazh realist kameleon

Një kameleon realist me hibiscus

(Burim).

Për të treguar këtë kafshë të çmuar me gjithë shkëlqimin e saj, asgjë si një tatuazh realist. Mund ta tregoni duke ndryshuar ngjyrën ose edhe ta shoqëroni me një element tjetër, për shembull, një lule. Nëse vendosni të portretizoni kameleonin me ngjyrën e tij karakteristike të gjelbër, zgjidhni një lule, për shembull, rozë në mënyrë që jeshileja të mos jetë aq e shurdhër dhe kështu të bie në sy edhe më shumë.

Kameleonë të frymëzuar nga ilustrimet e fëmijëve

Ilustrim për fëmijë me kameleon shumë të lezetshëm

(Burim).

Një kameleon është gjithashtu një kandidat ideal për të luajtur në një tatuazh të frymëzuar nga ilustrimet e fëmijëve. Karakteristikat e tij fizike (sytë, gjuha dhe bishti), të ekzagjeruara, japin shumë lojë për të krijuar një karakter argëtues që duket i mrekullueshëm në një pjesë më rastësore. Bëni bardh e zi për një prekje ose ngjyrë klasike për më shumë argëtim.

Kameleoni në këmbë

Kameleoni bëri tatuazh në këmbë

(Burim).

Këmba është një nga vendet e yjeve për të bërë tatuazhe kameleoni. Vetë forma e këmbës favorizon shfaqjen e kafshës në pozicione natyrorePër shembull, zvarritje përpara dhe nxjerrjen e gjuhës Pjesët më të zakonshme janë stili fisnor.

Kufiri kameleon

Një byzylyk kameleon është shumë origjinal

(Burim).

Një mënyrë e mirë për të treguar numrin e madh të ngjyrave që i dallojnë këto kafshë është të zgjidhni të bëni një kufi kameleonësh, secila me një ngjyrë të ndryshme. Për një prekje argëtuese, tregojini me këmbët e hapura dhe i lidhni si një byzylyk rreth doreve, kyçin e këmbës ose krahun.

Kameleon në krah

Kameleon në krah, shiko bërrylën e bishtit

(Burim).

Krahu, si këmba, është gjithashtu një vend ideal për të përfaqësuar këtë kafshë. Duke qenë më i hollë se këmba, ai mund të përfaqësojë një bug duke mbështjellur bishtin rreth dore, për shembull. Një tjetër mundësi është që të shkoni për një dizajn më të vogël dhe ta vendosni atë në parakrah ose dore.

Tatuazhe kameleoni në natyrë

Ilustrimi i një kameleoni në mjedisin e tij natyror

(Burim).

Megjithëse mund ta përfaqësoni kameleonin tuaj më shumë se një, do të jetë gjithashtu shumë mirë nëse e përfaqësoni në mjedisin e tij natyror. Për shembull, mund ta vidhni në një degë, ta portretizoni duke nxjerrë gjuhën, duke gjuajtur një defekt ...

Kameleon fisnor me ngjyra

Kameleon fisnor me forma të thjeshta dhe një ngjyrim të ngjyrave

(Burim).

Tatuazhet kameleon dhe hardhucat e tjera të stilit fisnor janë më të zakonshmet, kështu që ju mund të dëshironi t'i jepni asaj një prekje origjinale duke zgjedhur një fis me ngjyrë. Në atë rast, në vend se një dizajn i bazuar në një seri linjash hipnotike në të zezë dhe të bardhë, ju mund të tregoni një figurë të stilizuar të kameleonit (në imazh, për shembull, sytë janë theksuar me të kuqe, një bisht të dredhur dhe të thjeshtë motive në blu).

Tatuazh i stilit realist

(Burim).

Tatuazhet kameleon janë shumë kuriozë dhe duken të shkëlqyera në stile të ndryshme, edhe pse më të njohurat duket se janë fisnore. Na tregoni, a keni ndonjë tatuazh të kësaj kafshe? Si? Ku do ta gjeni? Mos harroni se ju mund të na tregoni se çfarë dëshironi, për këtë, ju vetëm duhet të na shkruani një koment!

Fotografitë e Tatuazheve Kameleon


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.