Tatuazhet Katana, shpata japoneze

Për ta bërë katanën tuaj unike, merrni parasysh detaje të tilla si doreza

(Burim).

Tatuazhet Katana shfaqin shpatën kryesore japoneze, ajo pjesë e bukur e lakuar dhe vdekjeprurëse që kemi parë në anime si Rurouni Kenshin dhe që ka fituar vendin e vet në historinë e kinemasë falë filmave si Kill Bill.

Kjo është arsyeja pse, pa dyshim, tatuazhet katana meritojnë një artikull. Në këtë Do të merremi me disa kuriozitete të kësaj arme të çmuar me shumë histori, përveçse do të flasim për kuptimin e saj dhe t'ju tregojë se si mund të përfitoni prej tij me disa ide. Dhe nëse dëshironi më shumë, ne ju rekomandojmë këtë artikull tjetër tatuazhe tradicionale japoneze.

Kuptimi i tatuazheve katana

Një katana ndjek anash, një mënyrë ideale për të përfituar nga forma e saj.

(Burim).

Kuptimi i tatuazheve me këtë shpatë të çmuar si protagonist lidhet ngushtë me luftëtarët që i mbanin, samurai. Këta luftëtarë të egër jo vetëm që ishin të frikshëm, por kishin edhe një kulturë shumë të rafinuar dhe një kod të lartë nderi. Këto janë pikërisht elementet që përfaqësojnë katanat: nderi, egërsia dhe forca.

Kuriozitetet e katanave

Dragonët dhe motivet e tjera japoneze janë shumë të zakonshme

(Burim).

Katanat janë një armë shumë interesante me shumë histori. Ato karakterizohen nga një teh i lakuar dhe për t'u krijuar nga mjeshtrit përrallor, i cili mund të shpenzonte vite në një copë të vetme. Siç mund ta imagjinoni, ka shumë kuriozitete që do t'ju bëjnë të dëshironi të keni edhe më shumë një nga këto tatuazhe.

Katanat e para

Lulet që shoqërojnë katanën kanë kuptimin e tyre

(Burim).

Katanat e para u shfaqën në periudhën Muromachi (që shkon nga viti 1336 deri në 1573) dhe nuk ishte me magji, pasi ato ishin një evolucion i sasugës, një armë e shkurtër me të cilën luftonin samurai në këmbë dhe që ishte "zgjatur" pasi në atë kohë armët e gjata ishin në modë, gjë që çoi në shfaqjen e katanës që ne të gjithë e njohim.

Katana në Luftën e Dytë Botërore

Një vajzë në një kimono dhe një katana

(Burim).

Katanat nuk ishin vetëm një send i samurajve të lashtë, ushtria japoneze e Luftës së Dytë Botërore mbante gjithashtu një nga këto shpata në brezat e tyre. Në fakt, u desh të bëheshin kaq shumë dhe në një kohë kaq të shkurtër, saqë prodhimi i tyre duhej t'u besohej artizanëve që nuk e kishin idenë e procesit. si të krijohen këto shpata, si dhe duke përdorur materiale të tjera përveç çelikut tamahagane, të cilat aktualisht nuk konsiderohen katana të vërteta në Japoni.

Mirëmbajtja e vështirë e katanave

Tatuazhet Katana përmbajnë një shpatë shumë të fuqishme

(Burim).

Nëse keni një katana (kujdes se në disa vende është e paligjshme), do t'ju kushtojë shumë për ta mirëmbajtur atë, pasi do t'ju duhet një vaj special (i quajtur chōji) për të mbajtur tehun të hidratuar mirë. Po kështu, që të mos dëmtohet në mënyrë të pariparueshme, do t'ju duhet ta ruani horizontalisht, me fletën nga lart dhe në një mbulesë. Për të përfunduar, do të duhet ta ajrosni herë pas here duke e hequr nga mbulesa në mënyrë që të mos krijohet myk.

Ide dhe si të përfitoni nga këto tatuazhe

Dizajn shumë i thjeshtë dhe elegant me disa degë

(Burim).

Atje shumë opsione të ndryshme për të gjetur një tatuazh me një katana që është në të njëjtën kohë origjinale, zakonisht duke e kombinuar me një element tjetër tipik të kulturës japoneze, si lulet, kanjis, bonsai...

stilet katana

Rrezet rrethojnë katanën e këtij tatuazhi origjinal

(Burim).

Një nga gjërat e para që do të duhet të vendosni për tatuazhet tuaja katana është stili që dëshironi të ndiqni. Edhe pse një nga më të njohurit është japonezja tradicionale, ka shumë të tjera që mund të funksionojnë shumë mirë. (eleganca e kësaj arme luan shumë në favor të saj), për shembull, realiste, tradicionale apo edhe karikaturë nëse dëshironi që ajo të ketë një prekje anime.

artikuj për të ndarë

Një katana e kuqe me disa njolla boje

(Burim).

Katana mund të shoqërohet me shumë elementë të ndryshëm që jo vetëm do të kompletojnë dizajnin dhe do t'i japin një kthesë shumë interesante, por edhe mund të sjellë kuptim të ri. Ndër më të njohurit gjejmë elementë të tillë si:

Edhe lulet që shoqërojnë katanën tuaj do të kenë kuptimin e tyre

(Burim).

  • Lule. Japonezët jo vetëm që janë adhurues të mëdhenj të luleve për bukurinë e tyre, por kanë shumë kuptime të lidhura me to dhe janë protagonistë të haikuseve të bukurisë së madhe. Ndër më përfaqësueset japonezët vlerësojnë veçanërisht lulet e qershisë, krizantemët, bozhuret, lulet e kumbullës... Mbani parasysh se ngjyra e këtyre elementeve gjithashtu mund të luajë një rol të rëndësishëm në dizajnin përfundimtar.
Shoqëroni katanën me elementë të tillë si retë për ta bërë atë unike

(Burim).

  • Elemente të tjera natyrore. Fakti që Japonia e do natyrën nuk është mister, kështu që nuk është e pazakontë ta gjesh atë tatuazhe katana të shoqëruara me elementë të tjerë natyralë si gjethet (panje, pishë e zezë, qershi, verr…), bambu, kafshë (majmunë me fund të kuq, qen inu, mace këmbëshkurtra…) apo edhe elementë meteorologjikë (retë, hëna, dielli…).
Një tatuazh realist katana

(Burim).

  • kanji. Përdorimi i shkrimit në një tatuazh në një gjuhë që nuk e dimë është gjithmonë e ndërlikuar, kjo është arsyeja pse është jetike që ne të gjejmë një profesionist (dhe jo vetëm një fjalor nëse nuk duam të prishim ndonjë homonim) i cili di të na tregojë saktësisht se si të shkruajmë atë që duam të vendosim në gjuhën e synuar. Rasti i katanave nuk bën përjashtim.
Enso është një simbol i ndriçimit, forcës dhe bukurisë

(Burim).

  • Enso. Për të përfunduar, katana mund të shoqërohet edhe me rrethin enso, për të cilin kemi folur tashmë me raste, një element tipik i kaligrafisë japoneze që simbolizon ndriçimin, forcën dhe elegancën e universit, dhe në të cilën spontaniteti ka më shumë rëndësi se përsosja kur bën rrethin.

Ku të vendosni një tatuazh katana

Një katana horizontalisht në klavikul

(Burim).

Atje shumë vende ku mund të vendosim ndonjë tatuazh që ka protagoniste katanë, do të na duhet vetëm të përpiqemi ta bëjmë atë të përshtatur në një mënyrë natyrale. Prandaj, kërkoni një vend që është natyralisht vertikal, si krahu ose këmba, ose që ndjek një vijë horizontale (reale ose të imagjinuar) si klavikul ose nën gjoks.

Vende si krahu i kornizojnë katanat në mënyrë natyrale

(Burim).

Tatuazhet Katana mund të jenë të mahnitshme, të kombinuara mirë, ato janë të thjeshta, elegante dhe përmbajnë forcë të pabesueshme. Na tregoni, a keni ndonjë tatuazh të këtij stili? Çfarë do të thotë për ju? Mendoni se kemi lënë diçka për të përmendur?

fotot e tatuazheve katana


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.