Tatuazhet kelte, simbolet e një kulture antike

Tatuazhe Celtic

Nëse kohët e fundit po flisnim për tatuazhe simbole viking, sot ne do ta bëjmë atë në lidhje me tatuazhet Celtic. Bëhuni gati të mësoni pak më shumë rreth simboleve të kësaj kulture antike!

Trisquel, sekreti është në të tre

Tattoo Celtic Knot

(Burim).

Besohet, gabimisht, se ky simbol është me origjinë Keltike kur duket se ishte parë në Neolitik për herë të parë. Edhe pse po, Keltët e pëlqyen shumë modelin dhe e përshtatën atë me stilin e tyre. Y përfaqëson shumë gjëra, varësisht nga kush e luan, të gjitha bazohen në tre elemente: mendja, shpirti dhe trupi; e kaluara dhe e ardhmja e tashme; lindja, vdekja dhe rilindja… Gjithashtu, si një tatuazh kelt duket shumë i lezetshëm. ?

Pema e jetës

Një tjetër simbol i njohur kelt është pema e jetës, i njohur gjithashtu si Crann Bethadh. Dihet mirë që Celtët respektonin natyrën pasi u siguronte atyre ujë, ushqim dhe strehim. Ata madje besuan se pemët ishin paraardhësit e njerëzve dhe se ishin porta e botës shpirtërore.

Triketra

Tattoo Celtic Shamrock

(Burim).

Megjithatë, një shembull tjetër që Keltët besonin se gjithçka kishte tre nivele: fizike, mendore dhe shpirtërore. Triqueta besohet të ketë shërim, pjellori dhe fuqi jetësore. Dhe kjo përfaqëson pjesën femërore të universit.

Kryqi kelt, për të mos u ngatërruar me të krishterin

Kjo ikonë fetare formohet nga një kryq me një rreth që rrethon kryqëzimin e saj. Ka nga ata që thonë se ai filloi me ardhjen e krishterimit në Irlandë, megjithëse ka nga ata që thonë se ai është një simbol shumë më i hershëm dhe se nuk ka asnjë lidhje me krishterimin. Edhe pse duket se të dy kanë të njëjtin kuptim dhe është për të mbrojtur nga e keqja. Pra, me këtë tatuazh kelt do të mbroheshit mirë.

Ne e dimë që kemi lënë disa në proces, por artikulli nuk jep për më shumë. Tani ju mbetet juve të na shpjegoni në komente se çfarë ju pëlqen në lidhje me tatuazhet kelte. A keni bërë ndonjë? A keni ndërmend të bëni një trisquel?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.