Tatuazhe me simbolin Om, shpirtërore në lëkurë

Om simbol me këna

Kur kërkojmë një model për të bërë tatuazh, nëse nuk jemi tashmë të qartë se çfarë duam, ne mbështetemi në diçka që do të thotë shumë për ne, si simboli Om. Dhe nuk mund të harrojmë se do ta veshim atë për gjithë jetën në lëkurën tonë, kështu që duhet të jetë diçka se vërtet na arrin dhe se nuk është thjesht estetike.

Kjo është arsyeja pse sot do të flasim për një simbol shumë të thellë, popullor dhe frymëzues me shumë mundësi të ndryshme, siç do ta shohim më poshtë. Me të vërtetë, ne flasim për tatuazhet me simbolin Om. Nga rruga, ne gjithashtu ju rekomandojmë që të hidhni një vështrim në këtë artikull të lidhur me të tatuazhe yoga, një listë e plotë për frymëzim.

Kuptimi i tatuazheve Om

Om simbol shoqëruar me lule zambak uji dhe unalome

Siç thamë, një nga simbolet më të tatuazhuar është Om. Isshtë një nga mantrat më të shenjta të feve dharmike, simbolizon Brahmanin hyjnor dhe të gjithë universin. Për hindusët është tingulli fillestar, origjina dhe parimi i shumicës së mantrave, fjalëve ose tingujve hyjnorë dhe të fuqishëm. Në simbolin Om, ne jemi përpara asaj thelbësore. Nga ana tjetër, kjo do të thotë unitet me supremen, të ngriturin, bashkimin midis shpirtërore dhe fizike. Isshtë rrokja e shenjtë, tingulli nga i cili vijnë të gjithë tingujt e tjerë.

Në nivelin e tatuazheve, ajo ofron disa dizajne të veçanta, duke qenë origjina e saj shpirtërore, dhe tre kthesat e saj nënkuptojnë vetëdijen e qenies njerëzore dhe të gjitha fenomenet fizike. Pika e simbolit do të thotë gjendja më e lartë e vetëdijes, është uniteti, është forca.

Skicuar Om Symbol Tattoo

(Burim).

Në fakt, shqiptimi i rrokjes Om lidhet me tre kuptime kryesore që përfshijnë gjithçka që sapo thamë. Kështu, duke marrë parasysh që shqiptimi origjinal duket më shumë në M:

 • La a simbolizon fillimin, krijimin e ngritur nga Brahma, zoti krijues.
 • La u është vazhdimi i jetës, i mishëruar nga perëndia Vishnu.
 • Dhe së fundmi, m është një simbol i Shivait, zotit shkatërrues.
Simboli Om është një simbol i plotësisë

(Burim).

Këto tre perëndi mishërojnë trimurtin, trininë e perëndive që ruajnë ekuilibrin e botës, dhe që mishëron një tjetër nga kuptimet përfundimtare të simbolit Om, ekuilibrin që është i nevojshëm për ekzistencën e së tërës për të vazhduar.

Ku e gjejmë këtë simbol?

Tatuazh simbol Om në kyç

Simboli Om është i njohur për të gjithë, megjithëse erdhi në Perëndim relativisht kohët e fundit. Më parë ishte shumë e pranishme në fetë kryesore të Indisë, Hinduizmi, Budizmi dhe Jainizmi, ku është e zakonshme ta gjesh të dy në tekstet e shenjta, si në ndërtesa, skulptura dhe të gjitha llojet e vendeve ku ju doni të evokoni kuptimin e saj. Përveç kësaj, mund të shkruhet në shumë mënyra të ndryshme, qoftë në sanskrite, tibetiane, koreane ... gjë që e bën atë ideal për tatuazhe me tekst.

Om në kyçin e këmbës

Këtu erdhi nga vitet '60, së bashku me yogën, kur kishte një bum shpirtëror që kapi të gjitha gjërat që vinin nga Lindja, dhe veçanërisht nga India.

Idetë e tatuazheve simbole Om

N places vende të vogla këto tatuazhe bien më shumë në sy

(Burim).

Siç e keni parë në seksionin e mëparshëm, tatuazhi i simbolit Om do të thotë, si rregull i përgjithshëm, se tatuazhi ynë shkon përtej asaj që është një tatuazh estetik.

Om i vogël

Tatuazh i vogël Om

Një nga format e shumta që mund të marrë një tatuazh që përmban këtë simbol është një madhësi shumë e vogël. Duke qenë një simbol kaq i pastër dhe elegant, duket mirë, përveç kësaj, duke qenë aq i vogël, duket shkëlqyeshëm në të gjitha llojet e vendeve si kundërsulm: në dore, gishta, kyçin e këmbës ...

Mantra e tërë

Om i shoqëruar nga mantra është gjithashtu një ide fantastike

Jo vetëm që njerëzit jetojnë nga Om, nëse doni ta shoqëroni atë me diçka tjetër, Ju mund të zgjidhni të bëni tatuazh një mantra të tërë që ka këtë simbol si protagonist. Meqenëse ka kaq shumë alfabete në të cilat mund të shkruhet, zgjidhni atë që lidhet më shumë me mantrën që ju pëlqen. Sigurisht, sigurohuni që është shkruar mirë!

Om në gjoks

Mantra në gjoks, forma e rrumbullakët duket e mrekullueshme

(Burim).

Forma e rrumbullakët e Om duket e mrekullueshme në shumë vende. Gjoksi është një nga më të papriturat. Pavarësisht nëse shoqërohet nga një mantra, si në foto, apo vetëm, është një ide e shkëlqyeshme që ekziston edhe një mandala e pranishme për t'i dhënë thellësi përbërjes. Luaj me hijet dhe tekstet (vija të holla ose të trasha, pika…) për ta bërë modelin hipnotik.

Ganesha, perëndia elefant

Ganesha zakonisht mban simbolin Om në ballë

Një tjetër nga protagonistët e mëdhenj në tatuazhe me simbolin Om është perëndia Ganesha, i cili është djali i dy prej perëndive që përmendëm më lart. Ky zot me kokë elefant, i cili meritohet të ndihmojë në heqjen e pengesave, është i lidhur ngushtë me simbolin Om. Në fakt, mantra e tij është oṃkārasvarūpa, 'Om është forma e tij' pasi besohet të jetë forma fizike e idesë prapa simbolit.

Tatuazh Ganesha në anën e pasme

Tatuazhet Ganesha janë shumë të këndshme në të gjitha mënyrat, qoftë me ngjyra, bardh e zi, të hollësishme ose më të karikatura, megjithëse ekziston gjithmonë një tendencë për të vendosur simbolin Om në ballë. Shfrytëzoni rastin për ta theksuar atë, për shembull, me një tatuazh krejtësisht në të zezë dhe të bardhë, por me detaje të kuqe, ose ta shoqëroni me të gjithë mantrën e tij për t'i dhënë një prekje të ndryshme dhe të veçantë.

Tatuazh i bukur zot elefantësh me ngjyra

(Burim).

Om me unalome

Fundi i unalome është në shumë raste një simbol Om

Ne kemi biseduar tashmë për unalome në raste të tjera. Duke qenë linja e jetës dhe duke përfaqësuar të gjitha vështirësitë që kemi hasur gjatë rrugës, fundi natyror është në një përfaqësim të Om që tregon se kemi arritur një gjendje të plotësisë dhe të ndriçimit.

Hamsa dhe Om

Një kombinim i pazakontë është hamsa me Om

(Burim).

Dy kultura në dukje të largëta në një dizajn që duket mjaft mirë. Hamsa është një simbol i lashtë i mbrojtjes kundër shpirtrave të këqij tipikë të kulturës arabe dhe hebraike. Në këtë rast, modeli kombinon dorën me pesë gishta të hamsa me një simbol Om në vend të syrit origjinal.

Tattoo simbol me pemë

Simboli i om mund të kombinohet edhe me pemë

(Burim).

Ju shikoni që simboli Om mund të kombinohet me një mori modelimesh të ndryshme, si dhe madhësi dhe vende të ndryshme. Në këtë rast tatuazhi është kombinuar me një pemë (një simbolikë e mirë e kombinuar, pasi pemët lidhen gjithashtu me lidhjen me botën, dhe në veçanti me natyrën) që është e sigurt se do të jetë mbresëlënëse pasi të jetë ngjyrosur ose hijezuar.

Tatuazhe Om me lule zambak uji

Veryshtë shumë e zakonshme të kombinohen mantrat dhe Om me lule lotus

(Burim).

Së fundi, komentoni se ky simbol, Om, është e zakonshme ta tatuosh me një lule zambak uji. Një simbol tjetër me forcë të madhe, dhe ai është se lulja e lotusit është e aftë të lindë në pllaka baltë, duke rregulluar temperaturën e tij dhe detajet e pafundme për t'u përshtatur dhe lindur kudo. Shtë një simbol i forcës, i pastërtisë.

Lulja e lotusit dhe Om përfaqësojnë iluminizmin

(Burim).

Tatuazhet me simbolin Om janë shumë interesante si për nga idetë ashtu edhe për nga kuptimi, apo jo? Na tregoni, a keni një tatuazh të ngjashëm? Çfarë do të thotë në rastin tuaj? Si gjithmonë, nëse guxoni të ndani tatuazhet tuaja me ne, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë.


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Camilo Uribe dijo

  Përshëndetje, unë dua të bëj Gayatr Mantra tatuazh por nuk e di nëse ka ndonjë kufizim sepse është një simbol i shenjtë: Unë dua ta vendos në shpatullën time të djathtë (nuk ka rëndësi nëse është majtas apo djathtas) atje a janë kufizimet në lidhje me modelin (për shkak të yantras dhe të tjerëve)? Faleminderit, shpresojmë se mund të më ndihmoni. Pershendetje