Tatuazhe për reperët

tatuazhe-per-reper-hyrje.

Sot, tatuazhet e reperëve njihen si më intriguesit dhe më tërheqësit në industri. Dizajni dhe stili i tij mund të ndryshojnë; nga shkronjat dhe siluetat te simbolet dhe mbishkrimet. Megjithatë, Këto tatuazhe zakonisht mbartin një simbolikë të thellë dhe domethënëse që lidhet me karrierën muzikore të reperëve.

Ne e dimë gjithashtu se ata duan të mbulojnë fytyrat e tyre me tatuazhe, por përtej dekorimit ato kanë një kuptim më të thellë. Ato mund të variojnë nga nderimet për të dashurit e deri te simbolet e besimeve të tyre.. Shumë herë arti i ndërlikuar i trupit që ata mbajnë në trupat e tyre ka dizajne të koduara dhe mesazhe të fshehura.

Rapi është pjesë e një shprehjeje kulturore

Rap ishte komponenti kryesor i hip hopit në shkollën e vjetër.Të gjitha këto besime dhe përvoja ofrojnë disa ide për dizajne tatuazhesh. Është një nga shprehjet e hip hopit, kjo është një kulturë që përfshin shumë aspekte përveç pjesës muzikore.

Rap filloi në Midwest Amerikan në vitet 80. duke recituar fraza me rima vokale nga kulturat e Afrikës Perëndimore.
Shumë herë muzikantët përdornin tatuazhet e tyre për të shprehur mundësitë e tyre të kufizuara të punës. sesa ato që i detyruan t'i kushtojnë gjithë vëmendjen projekteve muzikore.

Le të kemi parasysh se zgjedhja e imazheve dhe dizenjove të tatuazheve është diçka personale, por Shumë reperë janë ndikuar nga tatuazhet simbolike në lidhje me bandat dhe hip hopin.

Gjithçka lidhet me mjedisin urban, bota e përcaktuar nga varfëria, lufta për siguri financiare, mbijetesë, kjo është arsyeja pse reperët zgjedhin të adoptojnë këto tatuazhe të bandës.

Shumë artistë kanë adoptuar një pjesë të kësaj kulture për të forcuar imazhin e tyre të rrugës, Shumë prej tatuazheve tregojnë mesazhe fuqie, trimërie, krimi, disa arritje në rrugë dhe identitet.

Nga tabelat e dollarit dhe kasetat e deri te mikrofonat vintage, ne do të shikojmë disa ide shumë emocionuese tatuazhesh për reperët për t'ju dhënë një shije të stilit dhe kuptimit të dizajnit.

Tatuazhet simbol të dollarit për reperët

dollar-simbol-reper-tatuazhe.

Shenja e dollarit ishte shumë e njohur mes reperëve për paraqitjen simbolike të karrierës së tyre muzikore dhe fillimin e mesazheve të shprehura në tekst.

Në përgjithësi do të thotë pasuri dhe dashuri për muzikën që u siguron atyre siguri financiare. dhe i lejon ata të përballojnë një mënyrë jetese luksoze. Ky tatuazh zakonisht bëhet me bojë ari ose jeshile në pjesë të ndryshme të trupit për të përmirësuar karakterin e tij të mrekullueshëm. Nuk del kurrë nga moda dhe është himni i vërtetë i çdo biznesmeni.

Tatuazhe për reperët nga një kasetë

tatuazhe-për-reper-kasetë.

El tatuazh me kasetë Është një nga më nostalgjikët në industri dhe reperët e lindur në vitet gjashtëdhjetë dhe shtatëdhjetë mund ta zgjedhin atë.

Kthimi i menjëhershëm i kasetave i ka lejuar reperët të shprehin vlerësimin e tyre për kohët më të thjeshta kur muzika dëgjohej përmes një mediumi të prekshëm, para hegjemonisë së epokës dixhitale.

Tatuazhi zakonisht përfshin imazhe të ndryshme, të tilla si mbështjellje shiriti, copa të thyera dhe silueta të vetë pajisjes.

Gjithashtu për të nderuar albumin tuaj të preferuar pasi ajo muzikë lidhet me shpirtin tuaj. Ju mund të zgjidhni nga disa kopertina të klasikëve hip hop dhe rap, të realizuara në të zezë dhe të bardhë në një dizajn shumë të detajuar.

muzikore-tatuazhe-hyrje
Artikulli i lidhur:
Tatuazhe muzikore ideale për të mbajtur melodi në lëkurën tuaj

Tatuazhet e gjetheve të marihuanës për reperët

marihuanë-gjethe

Një nga tatuazhet më të njohura në mesin e komunitetit të hip hopit është tatuazhi i gjetheve të marihuanës. Rrjedh nga simboli tradicional i marihuanës, Ky tatuazh konsiderohet një akt rebelimi dhe shpesh mbart një kuptim më të thellë.

Shumë reperë kanë bërë tatuazh trupin e tyre me gjethe marihuanë në shenjë lirie, duke përqafuar rrënjët e tyre dhe duke përfaqësuar urën drejt kulturës së nëndheshme, me të cilën repi ka lidhje të pathyeshme.

Tatuazhe vintage me mikrofon për reperët

tatuazh-për-reper-mikrofon

Mikrofoni është një imazh shumë simbolik dhe nuk është çudi që shumë reperë kanë zgjedhur ta përjetësojnë me një tatuazh. Tatuazhet e mikrofonit mund të ndryshojnë nga mikrofonat e mëdhenj të stilit vintage me zinxhirë deri tek versionet më të vogla dhe moderne me silueta më bashkëkohore.

Këto tatuazhe zakonisht ndodhen në shpatulla, gjoks ose krahë, të cilat ju lejon t'i shihni ato kur bëjnë rap dhe shërben si provë e përmbajtjes dhe fuqia e muzikës.

Tatuazhe për reperët e fjalëve me tipografi grafiti

tatuazhe-për-garafittis-repers.

Grafitet janë një tjetër nga imazhet klasike që reperët e shprehin shpesh përmes tatuazheve. Kjo formë arti më parë klandestine Tani është pjesë e trungut kryesor të kulturës hip hop dhe përfaqëson rrënjët e zhanrit.

Versionet e tatuazhuara të grafiteve shpesh përfshijnë stile të ndryshme germash, ngjyra të gjalla dhe imazhe të temave të ndryshme që lidhen me hip hopin. Këto tatuazhe zakonisht shprehin dhe simbolizojnë lirinë e artistit, si dhe përkushtimin e tij ndaj muzikës.

Kur bëhet fjalë për tatuazhet për reperët, mundësitë janë praktikisht të pakufishme. Nga simbolet e stilit retro dhe format e artit tek imazhet më bashkëkohore, ka diçka për të gjithë brenda komunitetit të hip hopit.

Është e rëndësishme që një reper të marrë kohë për të marrë në konsideratë dhe Zgjidhni me kujdes një dizajn tatuazhi që pasqyron personalitetin tuaj dhe e bëjnë atë vërtet unik. Në fund të fundit, tatuazhet më të mira janë ato që përfaqësojnë më së miri artistin dhe mesazhin që ai ose ajo dëshiron të përcjellë.

Tatuazhe për reperët dhe ata që nuk janë

Pra, nëse jeni një reper, pse të mos merrni pak kohë për të menduar nëse një tatuazh është i duhuri për ju? Pavarësisht nëse zgjidhni shenjën e dollarit, kasetën, mikrofonin, gjethet e marihuanës ose mbishkrimet, ju e dini se po bëni një deklaratë dhe një lidhje të vërtetë me udhëtimin tuaj personal muzikor.

Dhe nëse nuk jeni reper, Pse të mos interesoheni për tatuazhet që e mbajnë kulturën e hip-hop-it të gjallë dhe të lulëzuar në mbarë botën? Hip-hop është një fenomen global dhe tatuazhet janë një mënyrë fantastike për fansat për të shprehur mbështetjen dhe admirimin e tyre për artistët e tyre të preferuar.

Pavarësisht nëse jeni një reper apo jo, një tatuazh mund të jetë një kujtesë kuptimplotë dhe e përhershme e dashurisë suaj për muzikën dhe lidhjes që ndjeni me rrënjët e hip hopit. Ka disa ide dhe mesazhe që duam t'i ndajmë dhe t'i shprehim botës.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.