Tatuazhe të Poseidonit, zotit të deteve

tatuazh-poseidon

Sot ne duam të ndajmë me ju kuptimin e tatuazheve Poseidon, një dizajn që mund t'ju duket pak i përdorur, megjithëse ka zona ku është.

Po flasim për tatuazhet e Poseidoni ose Neptuni në varësi të kulturës (latine ose greke), është simbol i ujit, detit dhe oqeaneve. Shumë njerëz që punojnë në det zgjedhin këtë element për to tatuazhe perëndish, si një simbol i mbrojtjes për ta.

tatuazh-poseidon1

Një peshk i madh në Olimp

Vizatimi i Poseidonit dhe dy peshqve.

(Burim).

Poseidon është një nga dymbëdhjetë perënditë olimpike, duke e bërë atë një goditje të madhe në Parthenon. Ai ishte vëllai i vogël i Zeusit, i cili ishte përgjegjës për tokën dhe ajrin. Nga ana tjetër, Poseidoni duhej të ishte zot i deteve. Përkundrazi, Hades, vëllai i tretë i kësaj familje perëndish, ishte në krye të sundimit të botës së krimit.

Tatuazh i plotë Neptun në këmbë.

(Burim).

Përveç detit, Poseidoni adhurohej si perëndia i tërmeteve dhe me tridhin e tij magjik ai ishte në gjendje të bënte që burimet të buronin ku të donte dhe të thërriste stuhi. Gjithashtu, edhe pse ai ishte perëndia e deteve, Poseidoni preferonte të udhëtonte me karrocier sesa me anije, gjithnjë i tërhequr nga monstra gjysmë kali gjysmë gjarpri i detit.

Tatuazh Poseidon në krah.

(Burim).

Përveç kësaj, Poseidon ishte pronari krenar i një ishulli që është bërë mitik: Atlántida.

Çfarë kuptimi ka ky tatuazh?

Neptuni me tridentin e tij në det.

(Burim).

L Tatuazhet e Poseidonit kërkojnë të marrin mbrojtjen e këtij perëndie, i cili kur ishte me humor të mirë siguronte det të qetëKjo është arsyeja pse është një dizajn kaq i vlerësuar nga njerëzit që punojnë në det. Për më tepër, tridhja e tij i shton vlerë kuptimit të saj, pasi tridhështesa është një simbol i harmonisë, mendjes, trupit dhe shpirtit, si dhe të kaluarës, së tashmes dhe së ardhmes. E bukur apo jo? Unë personalisht e dua simbolikën e saj.

Idetë e tatuazheve Poseidon

Tatuazh i zemëruar i Poseidonit.

(Burim).

Le të shohim disa harton të këtij perëndie, Poseidonit në lëkurën tonë.

Deti, mbretëria e Poseidonit

Deti shkon shumë larg në një tatuazh. Me siguri do të ishte modeli që do të zgjidhte vetë Poseidon nëse donte të bënte një tatuazh. Për ta lidhur atë me zotin, ju mund ta tregoni atë duke dalë nga uji, ose thjesht tridentin (e verdha e metalit dhe bluja e detit janë të mrekullueshme). Për të treguar tërbimin e tij, ai zgjedh për një det të lëkundur ose edhe një vorbull midis ujërave.

Sirenat dhe banorët e tjerë mitologjikë të detit

Tatuazh sirene duke krehur flokët.

(Burim).

Në fakt, sirenat nuk ishin siç i njohim ne në kohërat klasike, që prej asaj kohe ata kishin trupin e një zogu në vend të bishtit (Bishti iu shtua legjendës deri në as më shumë e as më pak se mesjeta). Për më tepër, ata nuk kishin asnjë lidhje me Poseidonin, pasi ishin pasardhës të perëndive të tjera të lumenjve. Sidoqoftë, duke qenë një banor i famshëm i deteve, mund të tundoheni të bëni një model që i ka ata si protagonistë.

Delfini, vjedhja e oqeanit

Delfinët kanë një lidhje shumë të papritur me Poseidon, pasi ato janë protagonistët e një prej legjendave të tij më të famshme, e cila shpjegon origjinën e konstelacionit Delfin (Megjithëse mund të mos dëshironi të bëni një tatuazh pasi ta keni takuar).

Tatuazh delfini me tekst grek.

(Burim).

Legjenda thotë se Amfitriti, një Nereid, u fsheh në Atlantis për të ikur nga Poseidoni, i cili donte të martohej me të. Megjithatë, një nga ithtarët e zotit, një delfin, e gjeti atë në një nga ishujt e Atlantis dhe ai e solli atë para perëndisë, i cili me mirënjohje, i dha delfinit një vend midis yjeve.

Kuajt, simboli tjetër i tij

Nëse mendoni se askush nuk mund t'ju rrahë në errësirë, për të parë nëse guxoni të bëni tatuazh një kal dhe t'u tregoni njerëzve se në të vërtetë është një referencë për Poseidon, mbrojtësin e kuajve, i cili i donte aq shumë sa ai lëvizte me kuaj nëpër det (megjithëse shumica me bishtin e gjarprit të detit, gjithçka duhet thënë). Në fakt, Në të kaluarën, marinarët flijonin kuaj duke i mbytur në det për të pasur një udhëtim të sigurt. Nëse zgjidhni një nga këto, askush nuk do të mundë origjinalin, natyrisht.

Trident, simboli i saj i madh

Poseidoni me tridentin e tij të përshkruar.

(Burim).

Ne kemi biseduar tashmë Trident i Poseidonit, simboli i madh i këtij perëndie. Me të ai mund të thërriste stuhi dhe burime burimesh. Pa dyshim që ai do të ndihej lakuriq pa të, kështu që më e zakonshmja është ta shohësh të shoqëruar nga ai. Sidoqoftë, mund të zgjedhni dizajne më të thjeshta, vetëm me tridentin, për shembull.

Tritoni, djali i Poseidonit

Newt me këmbë karavidhe.

Si të gjithë perënditë e lashta, Poseidoni kishte shumë pasardhës, megjithëse ndoshta më i famshmi është Triton, gjithashtu bir i Amfitritit të varfër, Nerea për të cilin kemi folur më parë. Tritoni përfaqësohet si një sirenë, domethënë me bisht peshku dhe trup njeriu, megjithëse paraqitje të tjera me bisht karavidhe apo edhe me thonj nuk janë të rralla.

Planeti Neptun

Tatuazh i planetëve, përfshirë Neptunin.

Nëse gjëja juaj është tatuazhe Poseidon që i referohen zotit në një mënyrë më të errët (por nuk ju ka pëlqyer mjaft ideja e kuajve), mos përjashtoni që ta përfaqësoni atë përmes planetit të tij, Neptunit, i cili e ka marrë emrin nga versioni latin i Poseidon. Duket mirë në një tatuazh të vogël me një ngjyrë të bukur kaltërosh.

Një referencë për Odisenë

Tatuazh i kuotës së Odyssey.

(Burim).

A e dini këtë Poseidoni është arsyeja që Uliksi i varfër nuk mund të shkojë në shtëpi? Perëndia zemërohet aq shumë sa që e dënon atë të endet në det për vite me rradhë. Prandaj, një mënyrë tjetër për të kujtuar këtë zot është duke bërë një referencë në këtë klasik të letërsisë, justifikimi i përsosur për të vendosur një citim në Greqisht.

Dhe sigurisht Poseidon

Dhe midis tatuazheve të Poseidonit, natyrisht, referencat për vetë perëndinë nuk mund të mungonin. Përfaqësoni atë i zemëruar ose i lumtur, në çdo rast, është gjithmonë një ide e mirë ta shoqëroni atë me tridentin e tij besnik. Duket veçanërisht mirë në një stil realist, me ngjyra blu dhe jeshile që rikrijojnë bukurinë e shtratit të detit.

Afër Poseidonit.

(Burim).

Tatuazhet Poseidon janë frymëzuar nga një perëndi e armëve për të marrë, apo jo? Na tregoni, cili është dizajni juaj i preferuar? A mendoni se na ka munguar ndonjë? Mos harroni të na tregoni në komente!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.