Tatuazhe me yoga, një listë e plotë për frymëzim

Tatuazhe Yoga

L tattoos studentët e yogës kërkojnë frymëzim në një nga disiplinat (fizike dhe mendore) më të famshme.

Në këtë artikull ne kemi përgatitur një të plotë listoni me një numër të madh simbolesh që mund të ilustrojnë pasionin tuaj të yogit dhe të jenë idealë për një të ardhme tatuazh. Vazhdoni të lexoni për t'i njohur!

Om, kuptimet tre nga tre

Tatuazhe Yoga Om

(Burim).

Për të filluar, simboli yogi par excellence, om, që përfaqëson Brahma, Vishnu dhe Shiva, të tre gjendjeve të vetëdijes. Ajo përfaqëson një yogi në qëndrimin e luleve lotus që shqipton këtë simbol, shqiptimi i të cilit në të vërtetë është më shumë si "aum" (Siç mund ta shihni, një tingull prej tre shkronjash që vijon me paraqitjen e trinitetit të om).

Në një tatuazh mund të kombinohet shumë mirë me simbole të tjera (si një lule zambak uji, një Buda ...), pasi që në vetvete ajo ka humbur disa origjinalitet.

Mandala, absolute dhe përqendrimi

Tatuazhe Yoga Mandala

Një tjetër nga simbolet më të njohur në tatuazhet e yogas, dhe për të cilin kemi folur shumë herë në blog, janë mandalas. Ato janë një ndihmë e madhe për t'u përqendruar gjatë meditimit dhe gjithashtu simbolizojnë përsosjen e të gjithë universit.

Ashtu si në rastin e om, si tatuazh shihet pak. E mira është që është kaq e gjithanshme (për sa i përket dizajnit dhe stilit: ngjyra, e zezë dhe e bardha, e thjeshtë, e ndërlikuar…) saqë nuk ka shumë rëndësi, sepse secili dizajn mund të jetë unik.

Namaste, një përshëndetje plot respekt

Megjithëse namaste e famshme (të cilën në këto pjesë, përveç dhomave të yogës, e pamë edhe në seri si I humbur) nuk është ekskluzive për yogis, është padyshim përshëndetja që i përfaqëson më shumë. Përdoret veçanërisht para dhe pas një ore si formë respekti. Përveç shqiptimit të fjalës, për të bërë përshëndetjen e namaste duhet të bashkoni pëllëmbët nën mjekër dhe të ulni pak kokën.

Si tatuazh mund të funksionojë shumë mirë me dizajne shumë të thjeshta, në buzë të dorës, për shembull, në sanskritisht dhe madje shoqërohet me një motiv të vogël si një lule zambak uji.

Lule zambak uji, iluminizëm

Tatuazhe Lotus Yoga

Një nga tatuazhet më të gjithanshëm për yogis (me lejen e mandalas) është ai i luleve të lotusit, pasi që kuptimi i saj ka ndryshime të vogla në varësi të llojit të luleve, hapjes së petaleve të saj dhe ngjyrës. Duke folur gjerësisht, lulja e lotusit është një simbol i ndriçimit dhe rritjes, pasi yogi e arrin atë, si lulja, e cila rritet në ujëra me baltë, përmes rritjes dhe njohurisë.

Siç thamë është një tatuazh shumë i zhdërvjellët. Përveç asaj që përmendëm më lart, modeli i përgjithshëm gjithashtu shkon shumë larg. Për shembull, mund të jetë motivi kryesor i pjesës ose të shoqërojë të tjerët, të ketë një stil realist ose më abstrakt ...

Buda, princi i varfër

Tatuazhe Buda Yoga

(Burim).

Të gjithë e njohin Budën, një arsye tjetër që ju mund të frymëzoheni nga tatuazhet e yogas. Ky princ i shekullit të XNUMX para Krishtit braktisi një jetë luksi dhe pasurie për të arritur ndriçimin nga një rrugë e thjeshtë dhe e varfër, duke ndihmuar të tjerët. Megjithëse lidhet me këtë iluminizëm, kuptimi i tij nganjëherë ndryshon pak për shkak të sjelljes ose shprehjes së tij.

Si një tatuazh, punon shkëlqyeshëm si një dizajn i frymëzuar nga një prej statujave dhe figurave të shumta. Shoqërojeni atë me disa lule zambak uji për të riafirmuar rrugën e ndriçimit.

Ganesha, elefanti i mençur

Tatuazhe Yoga Ganesha

Ganesha është një nga perënditë më të njohura në fenë hindu. Ajo ka kokën e një elefanti dhe zakonisht zbukurohet me bizhuteri të pasura (dhe qerpikët hyjnorë). Simbolizon trupin dhe shpirtin, por edhe mençurinë, dijen dhe maturinë.

Në një tatuazh, përveç dizenjove të mëdha me një stil pak a shumë realist, gjithashtu duket bukur në stilet e tjera, madje disa që në shikim të parë mund të duken disi ekstreme, si karikaturë dhe me ngjyra.

Shpresojmë që këto simbole të tatuazheve të yogës t'ju kenë frymëzuar. Na tregoni, a keni tatuazhe të frymëzuara nga kjo disiplinë? Çfarë arsye keni zgjedhur? Mos harroni se mund të na tregoni se çfarë dëshironi në komente!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.