Simbolet kryesore Maori në tatuazhe

tatuazh i hardhucës maori

Ishte në Zelandën e Re arti i Simbolet Maori në formën e tatuazheve. Ndoshta është djepi i të gjitha dizenjove që njohim sot. Banorët e Polinezisë zgjodhën simbole që kanë mbetur shumë kohë më pas dhe që ne ende i admirojmë si të tillë.

Simbolet Maori janë mjaft një formë e identiteti kulturor. Kjo është arsyeja pse ato mund të mos kenë një kuptim shumë specifik, megjithëse brenda të gjitha simboleve Maori mund të gjejmë simbolika krejt të ndryshme, të cilat nuk mund t'i humbni.

Simbolet Maori në formën e hardhucave

Një nga simbolet e Maori quintessential është hardhuca. Me siguri në më shumë se një rast keni parë dizajne të shkëlqyera me to. Nëse flasim që këto lloj tatuazhesh kanë një trashëgimi historike, ato gjithashtu e mbajnë atë të një natyre fetare dhe shpirtërore. Pra hardhuca përfaqëson Zotin. Kjo është arsyeja pse është një tatuazh plot besime. Thuhet gjithashtu se është një simbol që mbron personin që e mban atë nga sëmundjet.

Guaska si tatuazh

Guaska simbolizon një breshkë. Megjithëse në shumë kultura të tjera nuk do të kishte një vlerë të tillë, në shumicë ajo ka rëndësi të madhe. Isshtë një tjetër nga simbolet më të përdorura kur mendojmë për këtë lloj tatuazhesh. Mund të shfaqet në dizajne shumë të ndryshme, por gjithmonë i diferencuar mirë. Kuptimi i saj fillon të flasë për një përfaqësim të shkëlqyeshëm, pasi guaska simbolizon familjen dhe shtëpinë. Përveç kësaj, është mbrojtja dhe qëndrueshmëria, si dhe durimi. Virtytet dhe vlerat që na lejojnë të vazhdojmë luftën pavarësisht nga të gjitha stuhitë që mund të na vijnë përpara.

Tatuazh i guaskës Maori

Kryqi i Markezit

Si mund të ishte më pak, gjithashtu në mesin e simboleve Maori që gjejmë kryqe. Sigurisht, këto do të integrohen në një dizajn klasik. Pra, ne nuk do të presim për një kryq siç e njohim, por përkundrazi vendosemi në një dizajn unik të natyrës personale. Pavarësisht nga zgjedhja juaj, duhet të dini se ky simbol na ndihmon të gjejmë një ekuilibër të caktuar në jetën tonë. Ndoshta është kuptimi i saj i madh. Megjithëse thuhet gjithashtu se është e lidhur me ato që ka lënë breshka

Tatuazh kryq Maori

Tatuazh dielli

Ne e dimë që dielli është diçka unike dhe për këtë arsye, ai gjithashtu ka atë rol të madh. Në të gjitha kulturat gjithmonë është respektuar shumë. Ai është ai që na jep dritë dhe që na mbron, prandaj kultura Maori ishte gjithashtu shumë e interesuar për një tatuazh si ky. Një mënyrë për t’i dhënë haraç atij. Por jo vetëm kaq, ajo gjithashtu tërhoqi simbolikën e saj. Në këtë rast, mund ta themi atë do të thotë dritë, por edhe pasuri, si dhe guxim dhe forcë. Siç mund ta shihni, është një dizajn që mund të bashkohet në mënyrë të përsosur në të gjitha pjesët e trupit.

Tatuazhe diellore maori

Tatuazh me shtizë

Nuk është një shtizë siç e mendojmë. Përsëri, ne e dimë që përbërja e tatuazheve Maori është shumë e larmishme. Në këtë rast, tatuazhe me shtizë ato janë sinonim i luftës, por mbi të gjitha, në një çështje të jetës. Në mënyrë të ngjashme, ai gjithashtu përfshin mençurinë dhe forcën.

Shtizat e tatuazheve maori

Lule Maori

Në këtë rast, nuk do të ketë aq shumë ngjyra që të mund të zbulojmë cilësitë e tij më të mira. bojë e zezë do të na lërë gjithçka që duhet të dimë dhe më shumë, në lidhje me tatuazhet me lule Maori. A e dini vërtet se çfarë mund të nënkuptojnë këto simbole?

Tatuazh i luleve Maori

Ne e dimë atë lulet janë gjithmonë sinonim i bukurisë. Pra, në këtë rast as ata nuk do të mbeteshin pas. Por jo vetëm kaq, por ata kanë edhe gjëra të reja për të na treguar. Në këtë rast, ne mund të shohim qartë modelin e luleve dhe është se, megjithëse është e përzier me përfundimet më fisnore, ajo gjithmonë do të rishfaqet me një simbolikë të madhe. Ato mund të nënkuptojnë përjetësinë ose homazhet ndaj një fëmije të porsalindur ose një personi që nuk është më atje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.